Hizballáh vypálil na Izrael stovky raket

Zpravodaj ČT Borek: Izraelci mají obavy, kdy válka skončí (zdroj: ČT24)

Izraelská armáda oznámila, že libanonské teroristické hnutí Hizballáh od pátečního večera vypálilo na židovský stát zhruba 320 střel. Jeruzalém mezitím dál cílí na pozice Hizballáhu v sousední zemi. Při úderech na tři libanonské vesnice severně a jižně od Bejrútu zemřelo patnáct lidí, píše AFP s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví. Na jihu Libanonu utrpěl v noci zranění další příslušník mírových sil OSN. Zasáhl ho neznámý projektil, sdělila mise UNIFIL.

Izraelská armáda podle agentury Reuters vyzvala k evakuaci 23 vesnic na jihu Libanonu a zaútočila na novou oblast na severu země. Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že izraelský útok na vesnici v hornaté oblasti severně od Bejrútu si vyžádal devět mrtvých a 15 zraněných. V důsledku útoku na další vesnici severně od Bejrútu dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění. Při útoku na vesnici jižně od Bejrútu přišli o život čtyři lidé a 18 osob bylo zraněno.

Izraelská armáda minulý týden zahájila pozemní operaci v libanonské příhraniční oblasti. Židovský stát tvrdí, že chce zničit vojenskou infrastrukturu teroristického hnutí Hizballáh, které od loňského října ostřeluje sever Izraele, a umožnit osmdesáti tisícům obyvatelům návrat do jejich domovů. Podle izraelské armády využívá Hizballáh ke skrývání zbraní civilní objekty, hnutí to však popírá.

Nová vlna dronových útoků

Jeruzalém v sobotu odpoledne opět útočil na pozice teroristů v Bejrútu. Hizballáh uvedl, že vypálil střely na základnu na jihu Haify, kde je podle něj mimo jiné továrna na výbušniny. Podle serveru deníku The Times of Israel ale v Izraeli nezněly výstražné sirény.

Židovský stát v noci zaznamenal dronové útoky také na střední část svého území. Jeden dron zasáhl domov důchodců ve městě Herzlija. Úder vyvolal malý požár, který hasiči již zlikvidovali. Oběti na životech nejsou hlášeny.

Další dron vypuštěný ze Sýrie spadl do neobydlené oblasti na okupovaných Golanských výšinách, informuje server deníku Ha'arec.

Hizballáh chce vzdušnými údery podpořit svého spojence, palestinské teroristické hnutí Hamás, které bojuje s Izraelem v Pásmu Gazy.

„Největší úzkost Izraelců je bezvýchodnost nebo nejasná koncovka konfliktu, který se nyní odehrává. I války, které byly dějinné pro Izrael, třeba jomkipurská válka v roce 1973 trvala jen pár týdnů, šestidenní válka v roce 1967 trvala šest dnů. Tato válka vstoupila do druhého roku svého trvání a vypadá to, že bude nějakou dobu pokračovat. Země nežije v normálním módu, má ekonomické problémy,“ poznamenal blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.

Mírová mise pod palbou

Pod izraelskou palbu se v posledních dnech opakovaně dostala mírová mise OSN, což vyvolalo mezinárodní kritiku. Jeruzalém k předchozím incidentům uvedl, že mírotvorce varoval, aby se přesunuli do bezpečnější oblasti.

Mluvčí mise UNIFIL Andrea Tenenti agentuře AFP v sobotu sdělil, že mise odmítla výzvu Izraele, aby se stáhla o pět kilometrů na sever. Vyjádřil rovněž obavu, že konflikt by mohl velmi brzy přerůst v „regionální konflikt s katastrofálními důsledky pro všechny“.

Ve čtvrtek a v pátek mise UNIFIL uvedla, že čtyři její členové ze Srí Lanky a Indonésie utrpěli zranění, z toho nejméně dva v důsledku útoku izraelských jednotek, píše AFP. K zastavení střelby na mírové jednotky OSN v konfliktu s Hizballáhem už Izrael vyzval například americký prezident Joe Biden.

V rámci mise UNIFIL slouží přes deset tisíc vojáků. Největší kontingenty mají s více než tisíci vojáky Indonésie a Itálie, následují Indie či Malajsie. Podle informací na webových stránkách mise v ní nepůsobí čeští vojáci.

Mise má dohlížet na plnění rezoluce 1701 Rady bezpečnosti OSN, která byla schválena v roce 2006 po předchozí izraelské vojenské operaci na jihu Libanonu proti Hizballáhu. Podle této rezoluce nesmí Hizballáh udržovat vojenskou přítomnost jižně od řeky Lítání, která protéká Libanonem asi třicet kilometrů od hranic s Izraelem.

Načítání...