Francie si připomíná deset let od útoků na Charlie Hebdo a košer supermarket

3 minuty
Události: Deset let od útoků v Paříži
Zdroj: ČT24

Francie si připomíná deset let od atentátu na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž dva islamisté automatickými zbraněmi zastřelili dvanáct lidí, včetně osmi členů redakce. Francouzský prezident Emmanuel Macron a starostka Paříže Anne Hidalgová na vzpomínkové akci uctili památku obětí. Atentát šokoval zemi a rozpoutal debatu o náboženství a svobodě vyjadřování.

Macron a Hidalgová na místě útoku ze 7. ledna 2015 před někdejšími kancelářemi listu Charlie Hebdo také položili květinový věnec. Události se také účastnilo několik ministrů, pozůstalí po obětech a zástupci židovské a muslimské komunity. Přítomní drželi minutu ticha a zazněla francouzská hymna.

Prezident v pondělí vyzval k tomu, aby společnost nepolevovala v boji proti terorismu. Podle něj riziko zůstává všudypřítomné, což „znamená, že nesmíme polevit a musíme být kolektivně ostražití“.

Macron podle zdroje AFP uvedl, že chce, aby byl dokončen památník obětí terorismu, který by byl věnován všem obětem ve Francii i v zahraničí. Projektu dříve hrozilo, že bude zrušen.

„Francie se značně obrnila, ale hrozba tu stále je,“ varoval francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau o hrozbách ze zahraničí i znepokojivém nárůstu radikalizace na domácí půdě v rozhovoru se stanicí RTL.

„Povaha této hrozby se proměnila. Nyní přichází především zevnitř, jedná se o mladé jedince, kteří se radikalizují na sociálních sítích. Jen v minulém roce naše služby zhatily devět útoků, nejvyšší počet od roku 2017,“ informoval Retailleau.

Islamisté se snažili o útěk

Zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd upřesnil, že vzpomínkového ceremoniálu se zúčastnilo asi sto padesát hostů. „Prezident Macron, starostka Paříže Hidalgová, rodiny obětí,“ vyjmenoval Šmíd s tím, že v plánu byla také zastávka u místa, kde útočníci na útěku zastřelili policistu, muslima Ahmeda Merabeta, který přispěchal na pomoc. Zastavit se také měli u supermarketu, „kde Amédy Coulibaly zabil čtyři lidi, když předtím zastřelil policistku“.

Šmíd připomněl, že před deseti lety – 7. ledna 2015 kolem 11:15 se do budovy, kde sídlila redakce týdeníku Charlie Hebdo, dostali bratři Kouachiové. „Dostali se tam tak, že přepadli ženu, která vyťukávala kód, přinutili ji, aby ho zadala. A po vstupu začali okamžitě střílet, takže i když tam byl člen ochranky, tak novináři a lidé, kteří tam byli uvnitř, neměli prakticky žádnou šanci,“ popsal teroristický útok zpravodaj. Řádění islamistů nepřežilo osm novinářů a také lidé, kteří tam byli v tu dobu na návštěvě.

Mezi oběťmi útoku byl i ilustrátor George Wolinski. Místo, kde dlouhá léta žil, nyní připomíná pamětní deska. Jeho žena se z traumatu nikdy nevzpamatovala. „Všichni, které to postihlo, měli potíže vrátit se do normálního života,“ říkala vdova Maryse Wolinskiová v prosinci 2020.

7 minut
Zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd o výročí útoků ve Francii
Zdroj: ČT24

„Bratři Kouachiové se potom vydali na útěk, měnili auta a zanechali průkaz totožnosti v jednom z těchto vozů, což policistům pomohlo dostat se jim na stopu. Oni se potom kousek od Paříže zablokovali v tiskárně – jednu noc strávili v lese, pak ukradli vůz a dostali se do tiskárny,“ popsal útěk teroristů Šmíd. Právě v tiskárně byli islamisté zneškodněni policií.

Ve Francii je podle zpravodaje velká polemika o tom, jestli nebyla svoboda autocenzurována. „Nemyslím jen Charlie Hebdo, i když na tomto týdeníku je patrné, že došlo k určité změně. My jsme měli možnost mluvit s jedním z redaktorů, který nastoupil po zavražděných kolezích. A – on nám to samozřejmě nepotvrdil – ale když se podíváme na jednotlivá čísla, tak vidíme, že v současné době se mnohem více zaměřují třeba na krajní pravici, na různé společenské neduhy. A co se týče kreseb, nebo karikatur proroka Mohameda, tak jsou výrazně opatrnější,“ informoval Šmíd.

Většina považuje svobodu projevu za základní právo

Teroristický útok na Charlie Hebdo vyvolal velkou vlnu solidarity s oběťmi a pozůstalými a konaly se i demonstrace na podporu svobody slova. Lidé vycházeli do ulic s transparenty „Je suis Charlie“ (Jsem Charlie). Slogan, který obletěl celý svět, poprvé použil Joaqim Roncin, který léta pracoval v organizaci Reportéři bez hranic. „V tu chvíli jsem to nenapsal proto, aby se to proslavilo. Prostě mě to napadlo. Osobně se mě to dotýkalo,“ vysvětlil Roncin v srpnu 2024.

Podle průzkumu agentury Ifop z června minulého roku si 76 procent Francouzů myslí, že „svoboda projevu je základním právem“ a že „svoboda karikatury je jedním z nich“. Agentura AP napsala, že podle francouzských komentátorů jsou však mladší generace stále kritičtější k satiře, kterou považují za rozdělující nebo necitlivou, zejména vůči marginalizovaným komunitám.

Útok Chérifa a Saida Kouachiových, bratrů alžírského původu narozených v Paříži, ze 7. ledna 2015 měl být pomstou za rozhodnutí redakce Charlie Hebdo zveřejnit karikatury zesměšňující proroka Mohameda, nejuctívanější postavy islámu. Útočníci se na místě přihlásili k organizaci al-Káida.

Útok také změnil přístup francouzských úřadů k bezpečnosti. Zpřísnila se bezpečnostní opatření, vznikly seznamy podezřelých osob. A i redakce časopisu, které ekonomicky pomohla velká vlna solidarity, zažila velkou změnu. V minulých letech se musela několikrát stěhovat. Redaktoři pracují na neznámém místě v utajení.

„Svoboda slova je něco, co si Francouzi nechtějí nechat vzít. Charlie Hebdo má stále spoustu nabídek lidí, kteří by tam chtěli pracovat, i za těchto podmínek,“ řekl Šmíd. „Je to prestižní záležitost,“ dodal.

„Redakce dokázala nahradit postřílené žurnalisty a karikaturisty plnohodnotným způsobem, takže se rozjeli a našli si novou identitu a nový styl. Fungují jako vždycky – nic jim není svaté,“ prohlásil senátor Pavel Fischer (nestr.).

19 minut
Události, komentáře: Francie 10 let od útoku na Charlie Hebdo
Zdroj: ČT24

Antisemitismus

Agentura AFP s odvoláním na prokuraturu v pondělí informovala, že na domy poblíž zmiňovaného košer supermarketu někdo nasprejoval Davidovy hvězdy. Objevily se celkem na asi deseti budovách, na jedné byl i nápis „Žid“, sdělil AFP zdroj z policie. Prokuratura případ vyšetřuje jako „poškozování nebo znehodnocování cizího majetku spáchaného na základě rasy, etnické příslušnosti, národa nebo náboženství“.

Čtyřicetiletý Jonathan Msika AFP řekl, že to považuje za absurdní, a to zejména teď, kdy si Francie připomíná desáté výročí útoku na Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami. „Je to opovrženíhodné,“ dodala Florence Ménardová, šedesátiletá obyvatelka jednoho z posprejovaných domů.

Nejde ale o jediný incident. Ve Fontenay-sous-Bois na předměstí Paříže policie v neděli večer zatkla čtyři lidi, kteří se vloupali do jednoho z tamních domů a podle policejního zdroje tam červeným fixem nakreslili Davidovy hvězdy. „Vyšetřování musí zjistit, zda spolu oba případy souvisejí,“ uvedla podle AFP prokuratura.

Francie je domovem největší židovské komunity v Evropě a od útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael 7. října 2023 a od začátku války v Pásmu Gazy zaznamenala nárůst protižidovských činů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Poslední volební místnosti se v zemi uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 13 mminutami

Dodávky proudu ve Španělsku jsou téměř obnoveny

Dodávky elektrické energie ve Španělsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou z 99 procent obnoveny, uvedla v úterý ministryně pro ekologický přechod Sara Aagesenová s tím, že stav je platný k 06:00 místního času (06:00 SELČ). V mnoha oblastech země nicméně přetrvávají problémy v železniční dopravě, píše deník El País. Portugalská vláda ráno informovala, že všechny dodávky pro 6,4 milionů zákazníků už byly obnoveny a vlaky fungují.
08:08Aktualizovánopřed 20 mminutami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 3 hhodinami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 11 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...