V Rakousku zvítězili Svobodní. Zaznamenali rekordní nárůst

Ve volbách v Rakousku podle prvních oficiálních předběžných výsledků zvítězila Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Bylo by to vůbec poprvé ve volbách do Národní rady, dolní komory rakouského parlamentu. Rakouský lidovecký kancléř Karl Nehammer již uznal volební porážku a vítězství FPÖ. Šéf Svobodných Herbert Kickl prohlásil, že jeho strana je připravena vést vládu.

Volební místnosti se uzavřely v neděli v 17:00. FPÖ získala 29,21 procenta hlasů, přičemž dosáhla rekordního nárůstu hlasů o 13,04 procenta, píše APA. Se ziskem 26,48 procenta skončila na druhém místě Rakouská lidová strana (ÖVP) kancléře Nehammera, která naopak utrpěla rekordní více než desetiprocentní ztrátu.

Třetí je opoziční Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) s 21,05 procenta hlasů. Liberální strana NEOS získala 8,96 procenta a Zelení 8,03 procenta hlasů.

„Byla to opravdová stíhací jízda a my jsme se nedokázali dostat na první místo,“ připustil šéf lidové strany i vlády. Úkolem pro budoucnost je podle něj nyní podrobně vyhodnotit výsledky a zjistit, „proč radikálové dostali více hlasů než my, kteří zastupujeme sílu středu“.

V televizi ORF však Nehammer předeslal, že očekává setrvání v čele rakouských lidovců, a také znovu ujistil, že trvá na svém odmítavém stanovisku ohledně vytvoření vlády s účastí Kickla. Ten prohlásil, že jeho strana je připravena vládu vést, a zdůraznil, že výsledek voleb nemohl být jasnější. FPÖ je podle Kickla připravena k rozhovorům se všemi stranami. „Naše ruka je natažená,“ prohlásil.

Generální tajemník Svobodných Michael Schnedlitz hovořil o mimořádné spokojenosti. „Rakušané se zapsali do historie,“ řekl.

Události: Volby v Rakousku (zdroj: ČT24)

Náročná jednání o koalici

Kickl je polarizující osobností s pravicově-populistickými politickými postoji. Spolkový prezident Alexander Van der Bellen už prohlásil, že by Kickla spolkovým kancléřem nejmenoval, což mu rakouská ústava umožňuje. V nedělním projevu prezident uvedl, že bude jednat se všemi stranami. „Ať už bude budoucí vláda složena jakkoliv, jejím ústředním cílem musí být, aby sloužila nám všem,“ řekl Van der Bellen.

Zpravodaj ČT Jan Šilhan k rakouským parlamentním volbám (zdroj: ČT24)

Na platformě X rakouský prezident napsal, že bude podle svého nejlepšího vědomí a svědomí dbát na to, aby byly při sestavování vlády respektovány základní pilíře rakouské liberální demokracie: právní stát, dělba moci, lidská práva a práva menšin, nezávislá média a členství v EU.

„Svobodní vůbec poprvé v historii od svého založení v roce 1956 zřejmě vyhrají volby,“ podotkl zpravodaj ČT Jan Šilhan. „Nicméně předvolební ultimáta naznačují, že bude velmi těžké sestavit většinovou vládu dvou nejúspěšnějších stran,“ dodal. Jako pravděpodobnější se tak podle něj jeví pokračování současné vlády lidovců s některým z menších partnerů, třeba se sociálními demokraty či se Zelenými.

Předseda sociálních demokratů Andreas Barbler řekl, že je připraven vstoupit do jednání s lidovou stranou. Šéfka NEOS Beate Meinlová-Reisingerová zase zdůraznila, že její strana je připravena pomoci zabránit vzniku vlády svobodných a lidovců. Také šéf Zelených a nynější vicekancléř Werner Kogler řekl, že jeho strana je připravena k rozhovorům.

Publicista Robert Schuster v Devadesátce ČT24 podotkl, že vítězství Svobodných je historický milník. „Je také třeba říci, že volební kampaň byla na rakouské poměry nesmírně klidná a relativně věcná, a to i ze strany Svobodných,“ upozornil.

90' ČT24: Volby v Rakousku (zdroj: ČT24)

Politolog z Masarykovy univerzity Vít Hloušek sdělil, že Svobodní a lidovci mají řadu podobných programových bodů, například témata týkající se ekonomiky či migrace. „Nicméně lidovci nechtějí do koalice s FPÖ, jsou tam i osobní animozity mezi Nehammerem a Kicklem,“ dodal.

Po zveřejnění prvních odhadů výsledků se ve Vídni sešli odpůrci Svobodných a neonacismu.

Demonstrace ve Vídni, 29. 9. 2024
Zdroj: Reuters/Lisa Leutner

Gratulace evropské pravice i obavy přeživších holocaustu

K vítězství Svobodných v parlamentních volbách blahopřáli předáci podobně orientovaných evropských stran. „Naplňuje nás velkou hrdostí, že můžeme v Evropském parlamentu sedět vedle našich spojenců z FPÖ, kteří dnes večer v parlamentních volbách v Rakousku zvítězili s velkým náskokem,“ napsal na síti X předseda francouzského Národního sdružení Jordan Bardella, který je zároveň europoslancem. Vláda vytvořená FPÖ podle něj učiní prioritami suverenitu, blahobyt a identitu Rakouska.

„Po volbách v Itálii, Nizozemsku a Francii potvrzuje každopádně tento vzestup, který s sebou přináší obranu národních zájmů, zachování identit a opětovné oživení suverenity, triumf národů,“ těší někdejší francouzskou prezidentskou kandidátku Marine Le Penovou.

Kicklovi gratuloval i bývalý český premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Gratuluji Herbertu Kicklovi a FPÖ k vítězství v parlamentních volbách. Viktor Orbán měl pravdu, když poukázal na to, že Patrioti pro Evropu jsou každým dnem silnější,“ napsal Babiš na síti X.

„Srdečně blahopřejeme FPÖ,“ vzkázal šéf nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders, který vyjádřil radost nad posílením pravicových stran v Evropě. „Srdečné blahopřání Herbertu Kicklovi a FPÖ,“ připojila se ke gratulacím také Alice Weidelová, která je spolupředsedkyní německé Alternativy pro Německo.

Pozitivní reakce přišly také z Belgie. „Velmi přesvědčivé vítězství našich přátel a partnerů z rakouské FPÖ,“ napsal na síti X belgický europoslanec Gerolf Annemans z krajně pravicové strany Vlámský zájem (Vlaams Belang).

Naopak Mezinárodní osvětimský výbor spatřuje ve vítězství FPÖ znepokojivý vývoj. „Přeživším holocaustu přidávají první odhady k volbám do Národní rady v Rakousku, a především posílení pravičáků kolem Herberta Kickla a FPÖ novou alarmující kapitolu k jejich strachům a obavám,“ varoval místopředseda osvětimského výboru Christoph Heubner. Dodal, že doufá v „pospolitost rakouských demokratů, kteří se v zájmu země a v evropském zájmu postaví proti zapomínání dějin a ideologii starých a nových pravicových extremistů“.