Evropská unie musí vyjít z krize jednotná a silnější, řekla před europoslanci Merkelová

Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby blok ze současné krize vyšel jednotný a silnější. Europoslancům to v Bruselu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Rychlé schválení balíku na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními je přitom podle ní v zájmu všech zemí Unie.

„Je klíčové, aby lidé v nejzasaženějších regionech mohli spoléhat na naši solidaritu. Je to i v našem zájmu,“ prohlásila kancléřka během své první návštěvy unijní metropole od vypuknutí pandemie covidu-19.

Německo podle ní v zásadě podporuje návrh Evropské komise, která chce mezi unijní země rozdělit 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun), jež si hodlá bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích.

Merkelová vyzvala představitele členských zemí, aby se nejpozději do konce července shodli na parametrech fondu, z něhož mají nejvíce čerpat koronavirem tvrdě postižené Itálie a Španělsko.

Rychlá shoda na fondu je podle kancléřky v zájmu všech zemí

„Bude potřeba hodně kompromisů na všech stranách,“ připustila kancléřka, podle níž je rychlá shoda na fondu v zájmu všech zemí. Podobný názor má většina europoslanců a Merkelová se za svůj projev dočkala potlesku v sále, který zákonodárci s povinnými rouškami na obličejích zaplnili zhruba ze třetiny.

Evropský parlament (EP) se zatím stále nevrátil k plnému provozu a většina poslanců bude i při začínající třídenní plenární schůzi debatovat a hlasovat na dálku.

Prezidenty a premiéry zemí EU čeká náročná debata o fondu a novém sedmiletém rozpočtu bloku příští týden. Řada zemí má však k parametrům fondu a způsobu rozdělování peněz výhrady a Merkelová se v duu nejvlivnějších unijních politiků společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v posledních týdnech snaží zdůrazňovat nezbytnost rychlé dohody pro pokrizové zotavení ekonomik.

Merkelová bude o plánu jednat s von der Leyenovou a Michelem

Zástupci politických skupin v EP většinou snahu Merkelové o rychlou dohodu na fondu přivítali, někteří však zdůraznili, že parlament nechce v zájmu rychlosti obětovat své zásadní požadavky. Těmi jsou nové zdroje příjmů unijního rozpočtu a podmíněnost čerpání peněz dodržováním principů právního státu.

Kancléřka bude ještě ve středu o plánu jednat s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou a šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. V proslovu v EP zdůraznila, že oživení musí být spojeno s dalšími německými prioritami –⁠ přechodem ke klimaticky odpovědnému a digitálnímu hospodářství.

Také šéfka unijní exekutivy v reakci na slova Merkelové připomněla, že rozdělování zásadní části třičtvrtěbilionového balíku bude podmíněno ekologickými a dalšími reformami ve všech členských zemích. „Pokud chceme z krize vyjít silnější, musíme se všichni změnit k lepšímu… Hospodářské oživení je neoddělitelné od Zelené dohody pro Evropu,“ zdůraznila von der Leyenová.

Mezi dalšími německými prioritami zmínila Merkelová posílení role EU ve světě či dosažení dohody s Británií, na niž zbývá čas do konce roku. „Budu dále tlačit na dobrý výsledek, ale musíme se připravit i na možnost, že jednání skončí bez dohody,“ prohlásila s odkazem na téměř nulový pokrok rozhovorů v klíčových sporných oblastech.