Do městečka na hranici Izraele s Libanonem může po dvaceti letech veřejnost. Míří tam turisté

3 minuty
Události: Radžar se otevřel veřejnosti
Zdroj: ČT24

Pro veřejnost se poprvé otevřelo město Radžar na pomezí Izraele, Libanonu a Golanských výšin. Prakticky z nuly v něm startuje turistický ruch, který láká zdejší unikátní komunita muslimských alávitů i možnost podívat se zblízka na sousední Libanon, oddělený hranicí střeženou jednotkami OSN.

Bývalé území nikoho se poprvé ukazuje světu. Mezi minovými poli leží úpravné třítisícové město. „Život je tu normální, dobrý. Co se dá o naší obci říct? Je tu čisto, máme skvělého starostu,“ popsala obyvatelka Nofa Salanová.

Až do září 2022 byl Radžar izolovaným „ostrovem“, který od zbytku světa po dvacet let odděloval vojenský zátaras. Městečko bylo nepřístupné pro veřejnost. Jakmile izraelská armáda přestala s kontrolami, vše se změnilo. Objevily se výletní autobusy i prodejní stánky a turisté z Izraele i zahraničí.

„Teď sem proudí peníze a taky přicházejí lidé, kteří se mohou dozvědět o naší kultuře a o tom, jakou krásnou obec tu máme,“ přiblížil Ahmed Maradž, který přiznal, že do tichého městečka s turisty přišlo o trochu víc ruchu.

Radžar obývají alávité, stejná odnož islámu, k jaké patří i syrský prezident Bašár Asad. Nofa Salmanová má v Sýrii příbuzné. Její teta a strýc žijí v Damašku, je s nimi v častém kontaktu přes telefon.

Hranice město dělí mezi dva státy

Když Izraelci v roce 1967 dobyli syrské Golanské výšiny, zjistili až dodatečně, že k nim patří i tato obec v nížině pod horami, u hranice s Libanonem. Průběh hranic stále není dořešen. V roce 2000 stanovila linii OSN, domy na sever od ní mají patřit Libanonu, domy na jih od hranice jsou syrským územím obsazeným Izraelem. To je ovšem jenom teorie.

Místní nechtějí, aby jim hranice město rozřízla. Spojili proto svůj osud s Izraelem a přijali izraelské občanství. „Já jsem izraelský Arab, který žije ve státě Izrael a v Radžaru,“ popsal Maradž.

Hranice tak tvoří půlkruh na severu města hlídaný jednotkami OSN. Od sousední libanonské vesnice dělí Radžar plot a údolí s přítokem řeky Jordán. Radžar je názornou ukázkou složitostí Blízkého východu. Komplikovaných dějin, hranic a identit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 2 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 9 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 8 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 12 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...