Čína zavádí cla ve výši až 74,9 procenta na dovoz kopolymerů polyoxymethylenu (POM), což je druh technického plastu známý vysokou pevností, tvrdostí a rozměrovou stabilitou. Cla se vztahují na dovoz těchto plastů z Evropské unie, Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu, oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
Čína oznámila cla na technické plasty
Nejvyšší clo, tedy 74,9 procenta, se týká dovozu ze Spojených států. Na dovoz z Evropské unie budou uvaleny tarify ve výši 34,5 procenta.
Čína také zavádí clo 35,5 procenta na dovoz z Japonska, s výjimkou společnosti Asahi Kasei, na jejíž plasty jsou uvaleny tarify 24,5 procenta. Clo na dovoz z Tchaj-wanu činí 32,6 procenta, sazby pro firmy Formosa Plastics a Polyplastics Taiwan jsou ale nižší, dosahují čtyř procent a 3,8 procenta, informovala agentura Reuters.
Čínské ministerstvo zahájilo vyšetřování dovozu kopolymerů POM loni v květnu – krátce poté, co Spojené státy prudce zvýšily cla na čínské elektromobily, počítačové čipy a další dovoz. V lednu resort prohlásil, že počáteční vyšetřování zjistilo dumping, od 24. ledna pak zavedlo předběžná opatření ve formě kauce.
POM je termoplast známý také jako acetal, polyacetal a polyformaldehyd. Kopolymery POM jsou jednou z jeho hlavních forem. Mohou částečně nahradit kovy, jako jsou měď a zinek, a mají různá využití, mimo jiné v automobilových součástkách, elektronice a zdravotnickém vybavení.
Obchodní válka Číny a USA
Čína a Spojené státy spolu vedou obchodní válku, která zhoršila výhled globální ekonomiky a rozkolísala světové finanční trhy. Americký prezident Donald Trump od svého lednového nástupu do úřadu zvýšil tarify na většinu dovozu z Číny, postupně až na 145 procent.
Peking na to odpověděl a postupně tarify u mnoha položek dovážených z USA zvýšil až na 125 procent. Minulý víkend se země dohodly na 90denním pozastavení většiny cel a na jednání o ukončení obchodní války.