Čína kvůli špionáži odsoudila akademika, který pracoval i v Česku, píše tchajwanský list

Bývalý tchajwanský výzkumný pracovník Čcheng Jü-čchin byl podle čínského ministerstva státní bezpečnosti odsouzen k sedmi letům vězení za špionáž. Informoval o tom tchajwanský web Taipei Times, který zmiňuje rovněž vazby Čchenga na Česko. V příběhu se objevují četná tvrzení čínské i tchajwanské strany, která nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Čína uvedla, že Čcheng byl tchajwanským špionem, který se „vydával za profesora“, a že byl dříve asistentem Čcho Jung-tchaje, který se má brzy stát premiérem. Zvolený prezident William Laj minulý týden oznámil, že až se v květnu ujme funkce, stane se právě Čcho šéfem kabinetu.

Čínské ministerstvo také zveřejnilo video, které kromě Čchenga ukazuje i další lidi zatčené v posledních deseti letech za špionáž. Jde například o dva Kanaďany, jednoho obchodníka a jednoho diplomata, informoval tchajwanský web.

Česká stopa

Právě Čchengovi však pekingské úřady věnují výraznou pozornost. Zmiňují, že byl zatčen v dubnu 2019, když vstoupil na území Číny. Ve videu se uvádí, že se v době, kdy byl doktorandem na Karlově univerzitě v Praze, setkal s tchajwanskými představiteli národní bezpečnosti a předal jim výzkumné zprávy týkající se zpravodajských služeb.

Po návratu z Česka na Tchaj-wan pak byl údajně Čcheng naverbován Úřadem národní bezpečnosti, aby odjel do Číny shromažďovat zpravodajské informace a identifikovat čínské úředníky, kteří „by mohli podnítit vzpouru“, uvádí se ve videu.

Co tvrdí Číňané

V Česku poprvé informovala o případu agentura ČTK v říjnu 2020. Odkazovala se na rozsáhlý článek v listu Global Times, který tlumočí stanoviska čínské vlády. Muž podle něj působil jako výzkumný pracovník v Praze a ke špionáži se již přiznal. Tchaj-wan označil přiznání za vynucené a Čínu obvinil, že úmyslně poškozuje vzájemné vztahy, informovaly tehdy agentury Reuters a DPA.

Čcheng Jü-čchin, který se narodil v roce 1977, podle čínských médií působil od roku 2004 v Praze, mimo jiné na Univerzitě Karlově. V roce 2015 založil institut s názvem The EU-China Economics & Politics Institute, který podle informací na webových stránkách (nyní již neexistujících) uváděl, že sídlí na pražském Ovocném trhu. Čcheng Jü-čchin byl na webu uveden jako ředitel tohoto ústavu.

Čínský státní list také napsal, že se Tchajwanec přiznal, že se v Praze „záměrně pokoušel získat pozornost tchajwanských tajných služeb“. To se mu podle Global Times i podařilo. Čcheng se totiž údajně stal tchajwanským agentem s úkolem shromažďovat informace, rekrutovat agenty z řad čínských občanů a především „poškodit diplomatické vztahy Čínské lidové republiky s dalšími zeměmi, včetně Česka.“

Údajnému tchajwanskému špionovi se podle Global Times podařilo také infiltrovat čínské diplomatické kruhy v Česku a shromažďoval o jejich členech informace.

Co tvrdí Tchajwanci

Čcho Jung-tchaj, budoucí tchajwanský premiér, pro kterého Čcheng podle čínských médií na Tchaj-wanu pracoval jako asistent, tehdy uvedl, že muže vůbec nezná. Tchajwanské ministerstvo zahraničí také v té době odmítlo tvrzení, že by Čcheng působil na Univerzitě Karlově jako profesor.

Výzkumný pracovník tchajwanského think-tanku Wu Se-chih nyní uvedl pro web Taipei Times, že cílem videa a současných čínských tvrzení o Čchovi bylo zasít nedůvěru v působení nového prezidenta Williama Laje ještě před jeho inaugurací. Peking se podle něj také pokoušel zastrašit tchajwanské akademiky a vládu Demokratické pokrokové strany vytahováním starých špionážních případů.

Čína ostrovní Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Nezávislost Tchaj-wanu dnes uznává jen hrstka zemí, řada dalších, včetně Česka, však s tamními politiky udržuje vřelé ekonomické, bezpečnostní i diplomatické vztahy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael propustí vězně, až dostane záruky o předání dalších rukojmí

Izrael propustí palestinské vězně, kteří se měli dostat na svobodu v sobotu, až dostane záruky, že teroristické hnutí Hamás předá další rukojmí, uvedla podle agentur kancelář premiéra Benjamina Netanjahua. V rámci dohody o příměří měl Jeruzalém po sobotním předání šesti unesených propustit na šest stovek vězňů, což se nestalo.
před 1 hhodinou

Útok nožem na východě Francie si vyžádal oběť a raněné

Jeden člověk přišel o život a dva městští strážníci utrpěli vážná zranění při útoku nožem v Mylhúzách na východě Francie. Sedmatřicetiletý podezřelý z útoku, který se stal při demonstraci, byl zařazen do databáze zaměřené na prevenci radikalizace a terorismu, napsala agentura AFP s odvoláním na prokuraturu. Prezident Emmanuel Macron pak jednoznačně hovořil o islamistickém teroristickém útoku, podle ministra vnitra Bruna Retailleaua však roli sehrálo zřejmě i špatné duševní zdraví útočníka.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Dle ukrajinských zdrojů Kyjev a Washington v sobotu smlouvu nepodepíší, protože je potřeba dopracovat řadu detailů. Elon Musk, jehož společnosti SpaceX Starlink patří, ale zprávu Reuters popřel na své sociální síti. Americký prezident Donald Trump pak večer SEČ prohlásil, že dohoda je blízko.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Ukrajinská armáda rekrutuje vězně a láká i dezertéry

Tři roky války se nutně podepsaly na morálce a početních stavech ukrajinské armády. Dezertérům proto nabídla snížení nebo odpuštění trestu, pokud opět obléknou uniformu. Nové vojáky pak nabírá po ruském vzoru i mezi vězni.
před 9 hhodinami

V Německu demonstrovaly desetitisíce lidí proti krajní pravici

Desítky tisíc lidí v sobotu, den před parlamentními volbami, demonstrovaly v Německu proti krajní pravici a spolupráci s ní. V Hamburku se sešlo podle policie až čtyřicet tisíc lidí, až 25 tisíc lidí napočítali policisté v jihoněmeckém Freiburgu. Stovky lidí se sešly také na protestu v bydlišti kandidátky na kancléřku za Alternativu pro Německo (AfD) Alice Weidelové ve Švýcarsku.
před 9 hhodinami

Bundeswehru chybí lidé i vybavení

Bezpečnost a s ní související otázka financování německé armády byly jedním z hlavních témat předčasných voleb. Mimořádný úvěr pro bundeswehr ve výši sto miliard eur, který si Berlín po vpádu ruské armády na Ukrajinu vzal, je už vyčerpaný nebo rozplánovaný. Německo si bude muset podle kancléře Olafa Scholze na bezpečnost půjčit a uvolnit svou dluhovou brzdu.
před 11 hhodinami

Papež František je v kritickém stavu

Papeži Františkovi se od pátku přitížilo a je v kritickém stavu. Podle Vatikánu v sobotu ráno prodělal dlouhou astmatickou dechovou tíseň, která vyžadovala vysoký přísun kyslíku. Papež, který je hospitalizován v Římě s oboustranným zápalem plic, také dostal transfuzi krve poté, co testy prokázaly stav spojený s anémií.
před 11 hhodinami

Izrael odložil dohodnuté propuštění palestinských vězňů, píše AFP

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Agentura AFP později napsala, že Jeruzalém odložil propuštění palestinských vězňů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...