Zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že si vybral svého bývalého šéfa tajných služeb Richarda Grenella za zmocněnce Bílého domu pro speciální mise. Jde o funkci, v níž zřejmě ovlivní americkou zahraniční politiku vůči zemím, jako jsou Severní Korea či Venezuela.
Bývalý Trumpův šéf tajných služeb Grenell má mít na starosti speciální mise
„Ric bude pracovat na nejžhavějších místech světa, včetně Venezuely a Severní Koreje,“ uvedl Trump na své sociální síti Truth Social, aniž by blíže popsal Grenellovu budoucí pracovní náplň.
Na otázku serveru The New York Times (NYT), jaké jsou jeho priority pro tuto funkci, která v současné době neexistuje, Grenell bezprostředně neodpověděl.
Grenell je známý svou věrnostní Trumpovi a slovními útoky na sociálních sítích. Po Trumpově prohře v prezidentských volbách 2020 se Grenell v Nevadě snažil zpochybnit jejich výsledy, upozornil NYT.
Grenell zůstal Trumpovi blízký i po jeho odchodu z úřadu v roce 2021 a příležitostně působil jako jeho poradce pro zahraniční politiku, dodal server The Washington Post (WP).
Grenell se účastnil schůzky mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, která se uskutečnila v září. Bývalý šéf tajných služeb se zasazoval o dohodu, která by zachovala ukrajinské území a zároveň umožnila vznik „autonomních oblastí“, v nichž by si Rusko udrželo kontrolu, napsal WP.
Grenellova předchozí kariéra
Grenell kromě svého dočasného působení v čele tajných služeb (DNI) byl také Trumpovým velvyslancem v Německu a zvláštním prezidentským vyslancem pro mírová jednání v Srbsku a Kosovu.
Ve vládní byrokracii pracoval ještě před Trumpovým nástupem, a to jako mluvčí americké mise při OSN. Jeho on-line působení a sklon k osobním útokům na politické oponenty a média však mnoho konzervativců odradily a pomohly mu přiblížit se k Trumpovi, kterého ještě v roce 2016 odsoudil jako „nebezpečného“, upozornil NYT.
V Trumpově nové nastupující administrativě byl Grenell pokládán za jednoho z hlavních uchazečů o post ministra zahraničí, do kterého Trump nakonec nominoval amerického senátora Marca Rubia.
Hovořilo se také o tom, že by Grenell mohl získat post zvláštního vyslance pro válku na Ukrajině, který nakonec získal generálporučík ve výslužbě Keith Kellogg. Republikán Trump se do Bílého domu po čtyřleté pauze vrátí 20. ledna příštího roku.
Zahraniční vztahy USA
Vztahy Severní Koreje a Venezuely s USA jsou dlouhodobě špatné. Podle agentury Reuters Trump zvažuje, že uspořádá přímá jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v naději, že by to snížilo riziko ozbrojeného konfliktu. Jak se k tomu Kim postaví, ovšem není jasné.
Severní Korea ignorovala čtyři roky trvající snahy amerického prezidenta Joea Bidena o zahájení rozhovorů bez podmínek a Kimovi nyní dodává odvahu širší raketový arzenál a mnohem užší vztahy s Ruskem.
Venezuelského vůdce Nicoláse Madura Trump během své předvolební kampaně označil za diktátora. Maduro naopak prohlásil, že Trumpovo znovuzvolení představuje nový začátek pro vztahy mezi USA a Venezuelou.
Trump během svého prvního funkčního období zavedl vůči Venezuele přísnější sankce, a to zejména na tamní ropný průmysl. Maduro následně v roce 2019 oznámil, že jeho země s USA přerušuje vztahy.