Boj s ebolou ve střední Africe ztěžují i pověry místních. S novou vlnou epidemie se tam potýkají už rok

7 minut
Horizont ČT24: Rok od vypuknutí epidemie eboly ve střední Africe
Zdroj: ČT24

Ebola má v Demokratické republice Kongo už přes 1800 obětí. Nová vlna epidemie nemoci vypukla ve střední Africe loni v srpnu. Nakažených je v Kongu 2700, podle vládních koordinátorů se ale ví jen o polovině případů. Boj se šířením nemoci znesnadňuje nedůvěra venkovských komunit ve zdravotníky. Mnozí místní lidé se raději nechají léčit čaroději nebo věří, že po očkování zemřou.

Například Mussa a Asiya Kethemboovi z východního Konga zemřeli na ebolu krátce po sobě. Rodiče, kteří po sobě zanechali dvě malé děti, odmítli jít po prvních příznacích do zdravotního střediska. „Snažili jsme se je několik dní přesvědčit, ale Mussa to odmítal a pozval domů tradiční léčitele – čaroděje,“ vysvětlil komunitní pracovník Josue Paluku Kalume.

Když oba nemocné převezli k lékařům už bezvládné, bylo pozdě. Účinnost léčby výrazně zvyšuje právě včasný zásah. I tak ale umírá polovina nakažených.

Žádný účinný lék k dispozici není a ty experimentální se nedostaly ani do druhé fáze klinického zkoušení pro jejich vedlejší účinky. V současné době léčba zahrnuje spíše rehydrataci a pomocnou léčbu doprovodných jevů, jako je krvácení, průjmy a vysoká horečka.
Stanislav Havlíček
farmaceut, Lékaři bez hranic

Lidé věří v uřknutí a konspirační teorie

„Lidé svou nemoc ukrývají, utíkají, přesouvají se, myslí si, že dostat se do zdravotnického centra je jako dostat se do domu smrti,“ přibližuje komplikovanou situaci Margaret Harrisová, mluvčí týmu Světové zdravotnické organizace v Demokratické republice Kongo.

Mezi tamními obyvateli kolují nesmyslné legendy o uřknutí, konspirační teorie, že virus šíří Západ nebo že nemocným kradou krev a orgány. Množí se i útoky na zdravotníky. Místní lidé mnohdy odmítají nejen léčbu, ale i prevenci. Věří třeba tomu, že po očkování nebudou moci mít děti nebo že je vakcína zabije. 

Nedůvěru ještě přiživují čerstvé spory v Demokratické republice Kongo o nový typ experimentální vakcíny. Experti Světové zdravotnické organizace ručí za její bezpečnost i účinnost, plně se ale může vyzkoušet až při epidemii. Stejně se postupovalo i u nyní běžně používané vakcíny, která byla poprvé nasazena v roce 2015 v Guineji.

Novou vakcínu tak zatím testují v sousední Ugandě, kde nedávno zemřeli dva nakažení občané Konga. Na hraničních přechodech tam zavedli i kontrolu tělesné teploty a povinnou dezinfekci. Největší výzvou je však zabránit průchodům přes neoficiální přechody.

Nyní používaná vakcína navozuje ochranu prakticky okamžitě, byť nefunguje na dlouhou dobu, ale měla by sloužit i nadále pro kontaktní případy, tedy v situacích, kdy už byl dotyčný (nemoci) vystaven nebo když je to zdravotník v rizikové oblasti. Zatímco druhou (novou) vakcínou je nutné přeočkovávat zhruba po dvou měsících a měla by ochránit očkovaného na delší dobu.
Stanislav Havlíček
farmaceut, Lékaři bez hranic

Virus se objevil v dalším velkém městě

Stejná je situace ve Rwandě, která dokonce nakrátko zavřela přechod s konžským městem Goma, kde se objevilo několik případů. Dříve se přitom epidemie šířila převážně na venkově. „Starosti nám nejvíc dělá výskyt eboly v dalším městě, Gomě, kde žijí dva miliony lidí a které předtím nepatřilo do zasažené oblasti,“ potvrdil Bruce Ribner, odborník na infekční nemoci z univerzity v Emory.

V Kongu už naočkovali necelých 200 tisíc lidí. Přednost mají zdravotníci a lidé, kteří byli nemoci vystaveni. Očkování sice nově dostává každý, kdo projeví zájem, na všechny se ale i tak nedostane, protože vakcín není dost. Jen ve dvou postižených provinciích na východě země žije 10 milionů lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 6 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 15 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 20 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 34 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...