Vyměnit občanky a razítka. Valašské Příkazy a Študlov mění okres

Obce Valašské Příkazy a Študlov zřejmě přejdou ze Vsetínska pod okres Zlín. Změna souvisí s plánovaným sjednocením územního členění republiky, které iniciovalo ministerstvo vnitra. Obyvatelé obou obcí si tak budou muset vyměnit občanské průkazy, školy a úřady zase razítka. Celý problém vznikl kvůli  tomu, že kvůli dvěma souběžně existujícím zákonům některé obce patří do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají.

Valašské Příkazy i Študlov jsou dnes součástí okresu Vsetín. Valašské Klobouky, jejich obec s rozšířenou působností, přitom spadá do sousedního okresu Zlín. Kvůli plánovanému sjednocení územního členění Česka se ale zástupci obou vsí museli rozhodnout, k jaké obci s rozšířenou působností, a tedy i okresu, budou patřit. Do Vsetína to přitom mají obyvatelé zhruba o 20 kilometrů dál než do Valašských Klobouk, volba proto nebyla příliš složitá.

„Je tam matrika, úřad práce, katastrální úřad, finanční úřad, VZP. Cokoli naši občané potřebují, vyřídí to tam, takže není potřeba jezdit do Vsetína, kam je to přes 20 kilometrů,“ popsala starostka Valašských Příkaz Oldřiška Vaňková.

Jediné, co se podle ní přechodem z okresu Vsetín do okresu Zlín pro obyvatele obce změní, je popiska v občanském průkazu. „Všechno ostatní zůstane stejné. Původní okresy už stejně nemají takovou váhu, jako tomu bylo dříve,“ uvedla Vaňková.

Změně okresu před změnou obce s rozšířenou působností dali přednost také ve Študlově. „Neměli jsme jinou volbu, buď (Valašské) Klobouky, nebo Vsetín. Co se týká finančního úřadu, katastrálního úřadu a dalších věcí, které využíváme, je to pro nás samozřejmě lepší do osm kilometrů vzdálených Klobouk,“ řekla starostka Ladislava Šerá (Sdružení nezávislých kandidátů – Študlov).

Pro zhruba 800 obyvatel obou obcí to znamená výměnu občanských průkazů. „Budou se muset měnit i razítka, název školy a další věci, kde je uveden okres Vsetín. Ze začátku to bude nepříjemné, přesto si myslíme, že tato varianta bude pro nás lepší,“ vysvětlila Šerá.

Podle návrhu zákona, který by měla v pondělí projednat vláda, se má okres či obec s rozšířenou působností změnit 33 obcím, ve kterých bydlí asi 15,5 tisíce obyvatel.

Územní členění v Česku upravují dva zákony

V současnosti jsou v platnosti dvě právní úpravy členění státu. První zákon pochází z roku 1960 a dělí Česko na sedm krajů a hlavní město. Kraje tvoří 76 okresů a Prahu deset obvodů. V roce 1997 byl ale přijat ústavní zákon o vytvoření vyšších územních samosprávných celků. Podle něj má Česká republika 13 krajů a Prahu.

Později skončily okresní úřady, které od roku 2003 nahradily úřady obcí s rozšířenou působností. Vznikly tak správní obvody obcí s rozšířenou působností, ale území okresů nebyla zrušena. Dodnes je podle vnitra využívají například justice, správy sociálního zabezpečení nebo krajské hygienické stanice.

Ministerstvo vnitra teď chce ponechat jen členění na kraje, okresy i obce s rozšířenou působností. Chce ale, aby byly takzvaně skladebné, tedy aby obce s rozšířenou působností nemohly spadat do dvou okresů, ale vždy celé jen do jednoho. Ministerstvo podle materiálu jednalo s dotčenými obcemi a doporučilo jim, aby změnily okres a ponechaly si stávající obec s rozšířenou působností. Například čtveřice obcí ve Středočeském kraji si však vybrala radši ponechání okresní příslušnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Déšť na severovýchodě Česka ustal. Povodňová bdělost platí na jednom toku

Vydatné deště rozvodnily toky na severovýchodě Česka. V šest večer podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil první povodňový stupeň, tedy bdělost, na posledním toku v Moravskoslezském kraji. V Jeseníkách a Beskydech předtím během 24 hodin napršelo někde i víc než sto litrů vody na metr čtvereční a hladiny se místy přechodně dostaly na druhý stupeň pohotovosti.
01:56Aktualizovánopřed 12 mminutami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Letní filmová škola promítá Karavan a připomíná Burtona

Uherské Hradiště se opět stalo centrem filmových nadšenců. Od pátku do konce července hostí Letní filmovou školou (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí český snímek Karavan, s nímž Zuzana Kirchnerová soutěžila na letošním Cannes. Vedle představení nejnovější tuzemské tvorby připomene program také dílo Tima Burtona, Ulricha Seidla či hnutí Dogma 95.
25. 7. 2025

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
24. 7. 2025

Zlín modernizuje desítky přechodů a křižovatek. Má to zkrátit i čekání v kolonách

Zlín modernizuje celkem pětačtyřicet křižovatek a přechodů za skoro čtvrt miliardy korun. Jedná se o jednu z největších dopravních investic za posledních deset let. Většinu nákladů pokryjí dotace. Vedení města si od úprav slibuje plynulejší a bezpečnější provoz ve městě.
18. 7. 2025

Na Vsetínsku postaví fotbalové hřiště neobvyklá firma. Ředitelství silnic a dálnic

Ředitelství silnic a dálnic staví obvykle silnice, dálnice nebo mosty, ale v Jablůnce na Vsetínsku ho čeká nová zkušenost. Vybudovat fotbalové hřiště. Náhradou za to, které silničáři obci zabrali kvůli stavbě nové komunikace. Ke svému závazku se hlásí a počítají s částkou padesáti milionů korun. Za nový trávník, kabiny, tribunu, technický dozor i zaplacení specializovaných projektantů, kteří zvládnou sportovní projekt. Jablůnka by se tak měla v roce 2027 dočkat hned dvojí slávy. Nová silnice ji zbaví tisíců aut a její fotbalisté budou dávat góly zase na svém hřišti.
17. 7. 2025

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
16. 7. 2025

Na severovýchodě bude ještě pršet, řeky to ale nezvedne

Ve Slezsku, na severní a východní Moravě bude ve středu trvale a místy i intenzivně pršet. Nejvíc srážek spadne v Beskydech, až kolem padesáti milimetrů. Povodňové stavy na řekách už ale nehrozí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zrušil proto výstrahy na extrémní srážky i povodně a vydal jen varování před vydatným deštěm pro několik regionů na severovýchodě republiky. Večer a v noci na čtvrtek i tam srážky zeslábnou a přejdou do lokálních přeháněk.
9. 7. 2025Aktualizováno9. 7. 2025
Načítání...