Psí známka i setkání panovníků. Muzeum Kroměřížska v nové výstavě ukazuje historii města

Kroměříž v soukolí dějin. Tak se jmenuje nová stálá expozice, kterou připravilo Muzeum Kroměřížska. Představuje obyvatele i nejvýznamnější návštěvníky jednoho z nejbohatších moravských měst, a to včetně korunovaných hlav.

Desítky let patřily sály ve druhém patře muzea vycpaným zvířatům a zkamenělinám. Teď už je zastaralá expozice pryč. Muzeum Kroměřížska má nové lákadlo. „Procházíme příběhem města, který začíná rokem 1848 a zasedáním ústavodárného říšského sněmu v Kroměříži,“ popsala autorka expozice Markéta Mercová.

Poslanci v čele s Františkem Palackým nebo Josefem Kajetánem Tylem tehdy vypracovali návrh nové, takzvané kroměřížské ústavy, která ale nikdy nevešla v platnost. „Přes stylizované makety zaniklých kroměřížských památek se dostáváme k další významné události – k roku 1885 a setkání rakouského císaře Františka Josefa I. a ruského cara Alexandra III.,“ popsala Mercová.

Prýmky císaře Františka Josefa I.
Zdroj: ČT24

Ve městě tehdy speciálně pro tuto událost dokonce postavili slavobránu. U vystavených předmětů ale platí spíš nepřímá úměra –⁠ čím menší, tím vzácnější. K vidění jsou tak třeba prýmky, tedy splétané ozdoby, z kabátu císaře Františka Josefa I. „Tyto prýmky si schovala na památku tehdy císařská sloužící Anna Ouhrabková,“ uvedla Mercová.

Pestré dějiny města osvětlí třeba i poslední dochovaná pouliční lampa na řepkový olej. Pozornému návštěvníkovi neunikne ani psí známka, Kroměříž je jako první u nás zavedla už v 19. století.

„Závěrečná část expozice vypráví příběh těžkého období druhé světové války. A přes činnost kroměřížských spolků se potom dostaneme až do roku 1948, kdy vyprávíme o výstavě 100 let českého národního života,“ završila Mercová. Na výstavu se tenkrát do Kroměříže přijelo podívat neuvěřitelných víc než 600 tisíc návštěvníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Zlínská zoo otevřela nový vnitřní pavilon gibonů stříbrných

Zlínská zoologická zahrada otevřela novou vnitřní ubikaci gibonů stříbrných, nese jméno Gibonika. Návštěvníci budou nově moci pozorovat zvířata i v chladnějších měsících. Skupina gibonů byla dosud čtyřčlenná, v pátek se narodilo mládě.
5. 4. 2025

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
2. 4. 2025

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025

Ve Veselí nad Moravou začaly práce na největším rekreačním přístavu v Česku

První etapa rozšíření přístavu Baťova kanálu začala ve čtvrtek ve Veselí nad Moravou. Práce za 78,4 milionu korun bez DPH obnášejí kromě jiného vybudování 31 lodních stání, která budou turisté smět využívat od příští plavební sezony. Dosud má přístav 35 stání. V nejbližších letech chce ministerstvo dopravy do rozvoje rekreační plavby na Baťově kanále investovat prostřednictvím Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC) téměř dvě miliardy korun.
27. 3. 2025

Hasiči ve dvou krajích čelili kyberútoku, řeší to policie

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích, oznámilo ve středu generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Zastupitelé Karolinky schválili vyhlášení referenda o koupi bývalých skláren

Zastupitelé Karolinky na Vsetínsku schválili vyhlášení místního referenda o koupi areálu bývalých skláren a bytového domu do majetku města. Konat se bude 26. dubna. Radnice jedná o možném odkupu se společností Synot Real Estate. Cena bytového domu je 35,5 milionu korun, areálu skláren a kartonážky 52 milionů. Pro vyhlášení referenda bylo všech osm přítomných koaličních zastupitelů. Město s asi dva a půl tisíci obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
13. 3. 2025Aktualizováno13. 3. 2025

Provozovatel vypáleného zlínského baru si zachránil život, ale ne živobytí

Těžké popáleniny, psychické i finanční problémy způsobil provozovateli zlínského baru Karlu Šindelkovi žhář, který podnik na konci ledna zapálil. Kvůli vážným popáleninám na pětadvaceti procentech těla muž nemůže pracovat. Podnik, který provozoval s manželkou, byl navíc jediným zdrojem rodinných příjmů. Oheň poničil i samotné vybavení. Rodina teď prosí o pomoc. Žhář je obviněný z pokusu o vraždu a hrozí mu až dvacetileté vězení.
12. 3. 2025
Načítání...