Dozorující státní zástupce v takzvané kauze Stoka podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nijak nepochybil. Soudu v Brně předložil kompletní spisový materiál, který obsahoval všechny relevantní důkazy. Na webu NSZ o tom informoval mluvčí Petr Malý. Rozhodnutí v kauze Stoka, která se týká podezření z korupce na radnici Brno-střed, mělo být původně vyneseno poslední lednový den. Soud ale rozsudek nevynesl, ve spisu mu chybělo deset až dvanáct tisíc stran.
Žalobce v kauze Stoka podle NSZ při poskytnutí spisu nepochybil
Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci, informace k postupu žalobce si NSZ od zastupitelství vyžádalo. V případě nedodaných materiálů šlo podle NSZ o listiny, které podle názoru dozorového státního zástupce neměly žádný důkazní význam.
„Tyto listiny byly i po podání obžaloby uloženy u policejního orgánu. Obvinění, obhájci i Krajský soud v Brně byli seznámeni s tím, že tyto listiny jsou uloženy u policejního orgánu a že je v případě potřeby možnost tyto listiny vyžádat a jako důkaz provést před soudem. Tento závěr není v rozporu s rozsahem provádění důkazů krajským soudem, neboť je na vlastní úvaze soudu, zda a jak dokazování případně doplní,“ uvedl mluvčí.
Interní komunikace jako jediný nedostatek
Vedení sboru žalobců se zabývalo i postupem státních zástupců po odročení kauzy. Státní zástupce Petr Šereda novinářům tehdy nejprve řekl, že šlo o technickou chybu při podání obžaloby. Později olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan pochybení odmítl s tím, že dozorový žalobce, kterým byl tehdy Radek Mezlík, inkriminovanou část spisu nezahrnul do spisového materiálu, neboť šlo o pomocný spisový materiál.
Interní komunikaci mezi státními zástupci označil NSZ za jediný nedostatek. „Nejvyšší státní zástupce uložil vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci přijetí takových opatření, aby do budoucna ze strany státních zástupců VSZ v Olomouci byly médiím a veřejnosti poskytovány výhradně přesné informace o trestním řízení, a to v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu,“ uvedl mluvčí.
O kauzu se v této souvislosti zajímal i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který jednal s olomouckým vrchním státním zástupcem Ištvanem i s oběma moravskými krajskými státními zástupci v první polovině února. „Mluvili jsme kromě jiného i o kauze Stoka, respektive o tom, proč nebyl vynesen rozsudek ve věci minulý týden. Shodli jsme se, že počkáme, jak tu věc prošetří Nejvyšší státní zastupitelství a na jeho závěry,“ řekl tehdy Blažek.
Krajský soud v Brně, který se případem zabývá, bude pokračovat v dokazování, jednání je odročeno na 23. března a další dny. V případu možného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popírá.