Za podvody s kompenzačními bonusy uložil zlínský soud muži nepravomocně pět let vězení

V kauze fiktivních žádostí o vyplacení kompenzačních bonusů uložil nepravomocně zlínský krajský soud Janu Šimulákovi trest pěti let. Odpykat si je má ve věznici s ostrahou. Jeho bývalou družku Nikolu Breuerovou zprostil obžaloby. Dvojici hrozilo za podvod pět až deset let vězení. Jde zřejmě o první případ podvodů s kompenzačními bonusy, které loni policie odhalila. Peníze z nich byly určeny pro podnikatele ovlivněné opatřeními proti šíření covidu.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Martin Malůš i Šimulák si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání. Breuerová se z hlavního líčení omluvila. „Je otázkou, a soud toto nechce hodnotit, jaká byla míra zabezpečení při žádostech na podpory. Je zjevné, že tam muselo dojít k určité zrychlené formě řízení. Pan obžalovaný toto zneužil, hrubě to zneužil. Na straně druhé, sám v rámci covidové situace přišel o podnikání a dá se říci, že ta situace mu minimálně finančně zničila život,“ řekl předseda trestního senátu Radomír Koudela.

Podle obžaloby se Šimulák s Breuerovou pokusili loni od státu prostřednictvím 358 žádostí neoprávněně získat téměř 15,7 milionu korun. Z nich stát skutečně vyplatil částku přesahující jeden milion korun. Soud teď proto Šimulákovi dále uložil, aby tuto sumu ministerstvu financí nahradil.

„Dneska držím pec. Dneska nemůžu s vámi mluvit,“ řekl novinářům po vynesení rozsudku devětatřicetiletý Šimulák. K trestné činnosti se doznal, před soudem v pondělí učinil prohlášení viny.

Šimulák potvrdil, že se žena na podvodech nepodílela

Čtyřiadvacetiletá Breuerová tvrdí, že se na podvodech nepodílela. Její výpověď Šimulák označil za pravdivou. Novinářům při zahájení hlavního líčení řekl, že chtěl žádostmi ukázat, jak byly kompenzační bonusy snadno zneužitelné. Před nedávnem mu Městský soud v Praze v jiné kauze za podvod nepravomocně uložil pět let vězení.

Pro Šimuláka žádal státní zástupce pětiletý trest. U Breuerové navrhl zproštění obžaloby, s čímž trestní senát souhlasil. „Nebylo prokázáno, že skutek spáchala obžalovaná,“ řekl Koudela.

Zproštění žádala i obhájkyně Breuerové. Obhájce Šimuláka navrhoval pro svého klienta trest okolo čtyř let vězení, tedy pod spodní hranicí trestní sazby. Argumentoval tím, že Šimulák podnikající v cateringové firmě se dostal vinou pandemie koronaviru a přijatých opatření do neřešitelné situace, kdy neměl z čeho platit zaměstnance. „Chtěl ukázat státu, že opatření jsou nesprávná,“ řekl advokát Pavel Lízal.

První trestní stíhání v souvislosti s kompenzacemi

Podvody Šimulák podle obžaloby páchal i v době nouzového stavu. Podle Malůše si náhodně na internetu vybíral různé podnikatelské subjekty, zjistil si jejich základní údaje a následně prostřednictvím e-mailů u správců daně žádal o výplatu jednotlivých kompenzačních bonusů. Podle státního zástupce si tipoval podnikatele z různých krajů. Žádosti o vyplacení bonusů podával Šimulák bez jejich vědomí, používal účelově založené bankovní účty a e-mailové adresy, uvedl Malůš.

Z loňského vyjádření zástupců policie vyplývá, že v kauze bylo zahájeno první trestní stíhání v souvislosti s kompenzačními bonusy v Česku. Stát bonusy vyplácel osobám samostatně výdělečně činným a společnostem, jejichž podnikání omezila nebo pozastavila covidová opatření. Dvojici policisté zadrželi loni v srpnu na Jablonecku. Případem se zabývali na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj.

Načítání...