Za likvidaci výbuchů ve Vrběticích dostalo vyznamenání 130 lidí

3 minuty
Události v regionech: Ocenění za zásah ve Vrběticích
Zdroj: ČT24

Vyznamenání sto třiceti policistů, hasičů, záchranářů a vojáků ve Vlachovicích na Zlínsku udělalo formální tečku za likvidací výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Šlo o největší, nejdražší a také nejdelší bezpečnostní opatření v dějinách Česka. Co ale ještě zdaleka neskončilo, je vyšetřování příčin explozí.

Celý případ Vrbětice začal u operačního důstojníka zlínské policie Pavla Málka. Právě on 16. října 2014 přijal první informaci o explozi ve skladech. „Ze začátku jsme neměli ponětí, jak je to rozsáhlé. Kolik munice tam může být, co nám tam bouchá,“ vzpomínal nynější velitel pořádkové jednotky zlínských krajských policistů Málek.

Největší nebezpečí čekalo 6. prosince 2014 pyrotechniky, kteří šli vyprostit dělostřelecký granát. Kdyby propadl do skladu s tunami výbušnin, následky by byly fatální. „Měl jsem velice smíšené pocity, když jsem je viděl odjíždět. Přál jsem si hlavně to, ať se v pořádku vrátí,“ řekl emeritní ředitel policejní pyrotechnické služby Michal Dlouhý.

Likvidace následků explozí ve Vrběticích trvala šest let. Nepřetržité nasazení tisíců lidí stálo miliardu korun. „Hranice mezi životem, úrazem a mimořádnou událostí byla mnohdy velmi tenká. K žádné mimořádné události během celé doby ale nedošlo,“ uvedl velitel zásahu a ředitel zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček.

Vyšetřování pokračuje

Vyšetřování výbuchů trvá už sedm let. Zvrat nastal letos v dubnu. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které iniciovalo explozi. Česko po Rusku požaduje náhradu škod a součinnost při vyšetřování. „Máme zpětnou vazbu, ale nemohu říct, jak vypadá,“ sdělil ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

„Já si troufám říci, že na území České republiky byly provedeny veškeré úkony, které přicházely v úvahu. V současnosti jsme závislí na reakci okolních států, které jsme požádali o pomoc,“ doplnil dozorující státní zástupce Martin Malůš.

Pro lidi z okolí vrbětických skladů by dlouhý příběh měl skončit v průběhu příštího roku, a to výplatou odškodnění za dlouhodobé snížení kvality jejich životů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 9 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 9 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 17 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 18 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 19 hhodinami
Načítání...