Česko požádalo Rusko o právní pomoc s vyšetřováním vrbětických výbuchů

Česká republika požádala Ruskou federaci a také několik dalších států o právní pomoc v souvislosti s vyšetřováním okolností výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Deník N uvedl, že Rusko odmítlo vyřídit právní pomoc, podle zdroje deníku lze ale odpověď považovat za doznání. Čeští vládní politici již dříve uvedli s odvoláním na zjištění policie a tajných služeb, že jsou ze způsobení explozí důvodně podezřelí příslušníci ruské vojenské rozvědky. Krajské státní zastupitelství v Brně zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho bude ještě vyšetřování pokračovat.

Úkony trestního řízení v kauze Vrbětice se podle brněnského krajské státního zastupitelství, které vyšetřování dozoruje, odehrávají nejen na území České republiky. O součinnost vyšetřovatelé požádali několik evropských zemí.

„Pochopitelně byla žádost o právní pomoc odeslána i do Ruské federace. Nyní postupně získáváme a analyzujeme výsledky právních pomocí, které nám již byly doručeny. Na výsledky dalších právních pomocí ještě čekáme,“ uvedl dozorující státní zástupce Martin Malůš.

Deník N však ve středu s odvoláním na vysoce postavený zdroj obeznámený s vyšetřováním napsal, že Rusko již odpovědělo. Podle deníku v odpovědi stojí, že s ohledem na ochranu svých výsostných zájmů Rusko právní pomoc vyřizovat nebude. Další zdroj deníku ovšem zhodnotil ruskou odpověď jako „svého druhu písemné doznání“.

Dodal, že nemůže odhadnout, jak dlouho ještě vyšetřování potrvá. Orgány činné v trestním řízení podezírají nadále příslušníky ruské vojenské rozvědky z toho, že umístili v muničních skladech nástražné zařízení, které iniciovalo explozi. „Dosud je prováděno rozsáhlé šetření, jehož cílem je zmapování pohybu a kontaktů podezřelých osob zejména v blízké časové souvislosti se šetřenými skutky,“ dodal Malůš. Vyšetřovatelé podle něj také opatřují důkazy, které by měly objasnit motivy pro způsobení obou výbuchů.

O zodpovědnosti ruských agentů za výbuchy poprvé veřejně promluvili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) letos 18. dubna. Česko v souvislosti se zjištěními ohledně Vrbětic vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády v Praze, které české bezpečnostní složky identifikovaly jako důstojníky ruských tajných služeb SVR a GRU. Moskva odpověděla vypovězením části českých diplomatů. Později, po dalším vzájemném vypovídání pracovníků ambasád, přistoupila na paritu, tedy shodný počet českých diplomatů v Moskvě a ruských v Praze.

V květnu se ocitla Česká republika po boku Spojených států na ruském seznamu „nikoli přátelských zemí“. 

Při výbuchu prvního vrbětického skladu v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 7 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 8 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 20 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 21 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 22 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
25. 4. 2025
Načítání...