Vrtulníky čistí lesy na Broumovsku. Pomáhají odvážet stromy napadené kůrovcem

2 minuty
Události ČT: Vrtulníky odvážejí stromy z lesů na Broumovsku
Zdroj: ČT24

Na Broumovsku pomáhají vrtulníky čistit lesy od stromů napadených kůrovcem. Je to jediný způsob, jak vykácené smrky z nepřístupného skalního terénu dostat. Lýkožrout se do severních pohraničních lesů dostal ve velkém až v letošním roce, kvůli náročné přepravě dřeva je tak nyní část přírodní rezervace Broumovské stěny veřejnosti zhruba na dva týdny nepřístupná.

V roklinách Broumovských stěn rostly smrky staré 80 až 170 let. Kůrovec je napadl koncem léta. Je to zcela nedostupný terén pro jakoukoli techniku, dokonce ani koňské spřežení se tam nedostane.

Ze zhruba desetihektarového území je potřeba vytěžit na patnáct set kubíků kůrovcového dřeva. Podle ředitele Benediktinské hospodářské správy Petra Bláhy je tudíž vrtulník jediným způsobem, jak dříví v takto velkém množství transportovat pryč.

25 tun dřeva za hodinu

Poražené stromy vazači připevňují pod vrtulník takzvaně za paty, špičkou dolů. Při jejich transportu je hlavní překážkou vítr. „Vzhledem k tomu, že jsou to břemena s větvemi, tak jsou trochu nevyzpytatelná a dělají si tam, co chtějí,“ podotýká pilot vrtulníku František Kšan.

Za hodinu předloží vrtulník k dalšímu zpracování harvestoru na pětadvacet tun dřeva. „Těžba se zčásti provádí tam, kde jsou dnes ještě zelené stromy napadené kůrovcem, zčásti se bude provádět v lokalitách, kde už jsou suché stromy a pád těch stromů ohrožuje turistické stezky,“ informuje lesník Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko.

Lesy na Broumovsku patří řádu benediktinů. I když vytěžené dřevo jeho hospodáři prodají, s výdělkem nepočítají. Hodina práce vrtulníku při současných cenách paliva totiž začíná cenově na osmdesáti tisících korunách. „Celá akce tudíž končí ztrátou. Nicméně to, že uchováme část lesů zelených, je pro nás ten zisk,“ říká Bláha.

Ve vykácených místech lesníci vysadí mladé jedle a buky, z velké části si tady ale pomáhá příroda sama. Do skalních oblastí, kde se těží, se turisté nedostanou zhruba dva týdny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 7 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 11 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 19 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 20 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 21 hhodinami
Načítání...