V Dyji uhynuly desítky tun ryb, chyběl jim kyslík

V řece Dyji na Břeclavsku uhynuly podle odhadu hasičů desítky tun ryb. Hasiči je nadále odklízejí, uvedla mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová. Odstraňování podle ní potrvá minimálně týden. První leklé ryby objevili rybáři v Bulharech. Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře je důvodem úbytek kyslíku v souvislosti s přemnožením sinic.

S odklízením uhynulých ryb začali rybáři v Bulharech, další se pak objevily v Břeclavi, kde se zapojili hasiči. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky jen ve středu večer hasiči v Břeclavi vylovili asi 250 kilogramů leklých ryb.

„Dnes (ve čtvrtek) se bude pokračovat. Budou to desítky tun ryb. Ryby jsou ale i na dně a musíme počkat, až vše vyplave. Budeme to dělat minimálně týden,“ uvedla Pelcová. Na odstraňování se budou i nadále podílet rybáři i hasiči.

Podle starosty Bulhar Jiřího Osičky jsou mezi uhynulými rybami kapři, candáti, sumci, amuři, tolstolobici nebo cejni. Příčinou úhynu je kyslíkový deficit kvůli přemnožení sinic, které v noci spotřebovávají kyslík, potvrdil Chmelař. „Sinice mají příznivé podmínky pro rozmnožení kvůli horkému počasí, nízkým průtokům a živinám. Hlavní živinou je fosfor, který se dostává do řek nejčastěji proto, že čistírny nedostatečně fosfor odstraňují při čištění,“ doplnil.

Velký úhyn ryb v kraji zaznamenali v roce 2018 rybáři na rybníku Nesyt na Hodonínsku. Vlivem sucha a poklesu vody tam tehdy uhynula většina z bezmála 150 tisíc nasazených ryb. Rybářství Hodonín tehdy posbíralo přes sto tun uhynulých kusů, škoda byla v milionech korun.

  • Srpen 2002 – Při ekologické katastrofě v zatopeném lomu u Veselé na Mladoboleslavsku uhynulo 12 tun ryb. Odborníci se shodli na tom, že to zavinil nedostatek kyslíku, který způsobilo odumírání řas. Přesnou příčinu úhynu řas ale už nikdo nezjistil, protože následně přišly povodně.
  • Leden 2006 – Nejméně deset, ale podle odhadů až 39 tun ryb v hodnotě dva miliony korun uhynulo na Labi mezi Kolínem a soutokem s Vltavou. Příčinou havárie byl únik jedovatého kyanidu z kolínského podniku Lučební závody Draslovka.
  • Červen 2009 – V důsledku upouštění vodní nádrže Orlík uhynulo 29 tun ryb. Lidské zavinění nehody bylo vyloučeno. Odhadovaná škoda dosáhla 1,2 milionu korun.
  • Duben 2017 – V násadkovém rybníku Rybníkářství Pohořelice v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku uhynulo téměř 17 tun ryb, škoda přesáhla milion korun. Příčinou úhynu byl nedostatek kyslíku ve vodě v kombinaci se zvýšeným obsahem toxických látek, především amoniaku.
  • Srpen 2018 – Přes sto tun ryb podle odhadů uhynulo v rybníku Nesyt na Břeclavsku. Vyčíslená škoda přesáhla pět milionů korun. Důvodem úhynu ryb bylo sucho, horko a snížená hladina rybníka, což způsobilo nedostatek kyslíku ve vodě.
  • Září 2020 – V důsledku kontaminace látkou, kterou byl podle rozborů kyanid, uhynulo v řece Bečvě na Přerovsku velké množství ryb. Ekologická katastrofa postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov.
  • Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
  • Kvůli otravě Bečvy obžaloval na konci března 2022 státní zástupce rožnovskou firmu Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Vsetínský okresní soud však v květnu státnímu zástupci vrátil případ k došetření. Státní zástupce podal na rozhodnutí okresního soudu stížnost.
  • Červenec 2022 – Velké množství ryb uhynulo v řece Dyji na Břeclavsku. Podle odhadu uhynuly desítky tun ryb kvůli úbytku kyslíku.
  • Zdroj: ČTK
Načítání...