V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce
Malý nenápadný čip připevňují technici pod okraj plastové popelnice, na starší plechové ho musí přinýtovat a také přilepit štítek s QR kódem. Za dva týdny musí takto v Bučovicích označit zhruba třináct set nádob. „Čip nese souřadnice nádoby a je spárovaný s QR kódem, který má informaci, o jakou nádobu se jedná a jaké domácnosti ta nádoba patří,“ vysvětlila koordinátorka čipování BC Logia Ivana Reichl.
Popelářské auto zvednutou nádobu zváží a načte čip. Zjištěnou hmotnost spáruje s konkrétní popelnicí. „Můžeme zjistit informace od svozové společnosti, o hmotnostech odpadu a frekvenci svozu,“ řekl ředitel Technických služeb Bučovice Pavel Klimeš.
„Za loňský rok to bylo kolem dvě stě kilogramů uložených na skládku na občana a víme, že polovina toho odpadu mohla být přetříděna,“ spočítal místostarosta Jan Růžička (KDU-ČSL).
Klesnout by pak podle města se sedmi tisíci obyvateli měla i četnost svozů. Teď jezdí popeláři jednou týdně, v plánu je jednou za čtrnáct dní.
V nedalekých Nížkovicích, obci se sedmi stovkami obyvatel, očipovali popelnice už před rokem a půl. A mají tak už první data. V obci už teď platí za skutečné množství svezeného odpadu. Podle starosty se většině domácností poplatek sníží z původního tisíce korun na pět set korun na osobu. Jsou ale i výjimky. „U některých domácností se bude jednat – třeba tříčlenná domácnost – až kolem osmi nebo devíti tisíc,“ poznamenal starosta Nížkovic Dušan Horák.
V Bučovicích platby podle skutečně vyvezeného odpadu neplánují. Jestli a jak upraví cenu za svoz, zatím nevědí. Napoví první data z čipů na konci roku.