Lidé ve Vyšším Brodě mnohem víc třídí odpad. Pomohl nový systém placení

Obyvatelé Vyššího Brodu na Českokrumlovsku loni vytřídili meziročně více odpadů, rozdíl je skoro čtyřicet šest procent. Radnice na začátku minulého roku zavedla nový systém placení. Lidé neplatí roční paušální částku 550 korun za osobu, ale čtyři koruny za každý vyvezený kilogram směsného komunálního odpadu. Svozové auto ho u každého domu zváží a data odcházejí městu. Čtyřčlenná rodina v paušálním systému platila 2200 korun, v novém systému při důsledném třídění podle zástupců města ročně asi šest set korun.

Odpady ve městě svážejí Technické služby Kaplice, které také financovaly zavedení systému, náklady byly dva až tři miliony korun. „Všechny popelnice ve městě jsme osadili čipy, ve kterém je načtené jméno vlastníka nádoby, její druh a adresa. Svozová auta mají dynamickou váhu a čtečku čipu, tím se identifikuje přesně majitel popelnice. Data se ukládají on-line k nám do systému a následně je zasíláme městu,“ řekl jednatel technických služeb Jiří Zevl.

Obyvatelé města za loňský rok vyprodukovali skoro osm set tun odpadu. Z toho využitelného odpadu bylo téměř pět set tun. „Inspirovali jsme se ve Švýcarsku. Váha je také ve sběrném dvoře. Také jsme rozšířili stanoviště na separovaný odpad, rozšířili kamerový systém. Byly obavy, že lidé budou dávat odpad do jiných popelnic, budou vznikat černé skládky, ale nestalo se tak. Více zapojujeme městskou policii, když lidé u popelnic dávají to, co k nim nepatří,“ řekl starosta Jindřich Hanzlíček (Perspektiva). V budoucnu by chtěli, aby popelnice mohl otevírat čipem pouze vlastník.

Možnost ušetřit

Město systém zavedlo také kvůli tomu, aby neplatilo sankce. V letošním roce budou mít obce povinnost vytřídit šedesát procent odpadu. Pro obyvatele je to možnost, jak ušetřit na odpadech, jako třeba pro Jana Friedla, vlastníka domu se sedmi byty. „Systém se mi líbí, lidé se naučili víc třídit, z pěti popelnic teď používám jen tři. Loni jsem ušetřil za odpad dva tisíce korun. Co mi nevyhovuje, že se platí jednou za rok. Bylo by lepší platit zálohy, aby se ten finanční náklad rozložil,“ řekl Friedl.

V roce 2023 technické služby svezly objemného a směsného komunálního odpadu 558,69 tuny. Loni to bylo 302,94 tuny, rozdíl je tedy 45,78 procenta. Lidé loni vytřídili skoro osmdesát tun papíru, rok předtím to bylo přes 24 tun. Do kontejnerů na sklo vyhodili v roce 2023 téměř 22 tun, loni to bylo zhruba padesát tun. Do speciálních kontejnerů na textil umístili přes patnáct tun oblečení, což je trojnásobné množství oproti roku 2023.

Využití čipů

Vedení města letos plánuje instalaci velkoobjemových podzemních kontejnerů ve čtyřech lokalitách ve městě. „Chtěli bychom je do půl roku vybudovat. S tím souvisí některé úpravy v našem sběrném dvoře, takže celkem na celou akci máme vyhrazeno osm a půl milionu korun,“ řekl místostarosta Jaroslav Marek (Perspektiva).

Stejný systém svozu odpadu s využitím čipů využívá v Jihočeském kraji dvanáct malých obcí na Třeboňsku a čtyři obce na Jindřichohradecku. „Oslovila jsem zástupce jednotlivých obcí s rozšířenou působností v Jihočeském kraji, kteří mi sdělili, že se zatím svoz komunálního odpadu pomocí čipů nikde jinde neprovádí. Aktuálně se připravuje Velešín a výhledově o tom začíná uvažovat Český Krumlov,“ řekla Hana Pacáková z Odboru životního prostředí krajského úřadu.

V Třeboni a Táboře sváží pomocí čipů bioodpad. Vimperk má umístěny čipy ve zvonech na bílé a barevné sklo v několika osadách. Společnost Rumpold 01 Vodňany sváží vozidlem s čipy jen bioodpad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Tachovsku hoří lakovna, jeden člověk zemřel

V Chodové Plané na Tachovsku hoří lakovna výrobní firmy. Jeden člověk zemřel, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Ošetřen byl ještě jeden pracovník, bez zjevných známek zranění byl ponechán na místě, řekl mluvčí krajské záchranné služby Martin Štěpán.
14:34Aktualizovánopřed 8 mminutami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku
13:03Aktualizovánopřed 53 mminutami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 8 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 18 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
včera v 09:00
Načítání...