Tomáš Čermák dostal u soudu v Plzni za podporu terorismu pět a půl roku vězení

3 minuty
Události v regionech: Trest za podporu terorismu
Zdroj: ČT24

Na pět a půl roku do vězení poslal Krajský soud v Plzni Tomáše Čermáka. Muž loni v únoru v živém vysílání na Facebooku podle NCOZ podporoval terorismus, když vyzýval lidi, aby udělali všechno pro to – včetně násilí –, aby nebyl přijat pandemický zákon. Čermák se u soudu hájil tím, že šlo o nadsázku a že k fyzickému násilí nikdy nedošlo. Vulgarismy a expresivními slovy prý chtěl upoutal pozornost publika. Hrozilo mu až patnáct let vězení. Rozsudek není pravomocný.

Státní zástupce se vzdal práva na odvolání, Čermák se zatím oficiálně nevyjádřil, ČTK ale po vyhlášení rozsudku řekl, že se odvolá. „Čekali jsme to. Není možné v tomto státě vyhrát, protože to jsou všechno politické zakázky,“ reagoval po opuštění jednací síně.

Lidé jako on, kteří se podle něj nehodí a mají opačné názory než je údajně diktovaný většinový názor veřejnosti, jsou umlčováni a zavíráni, tvrdí. Státní zástupce Martin Bílý, jehož návrh trestu soud přijal, Čermákově obhajobě nevěří. „Nespatřoval jsem u něj nějakou sebereflexi. Snažil se své jednání zveličovat, ale já jsem v jeho jednání nespatřoval žádnou nadsázku,“ řekl.

Nadsázka?

Nezaměstnaný muž podle obžaloby vysílal video loni v únoru. Vyzýval k aktivnímu odporu vůči přijetí novely pandemického zákona a k převzetí moci i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO.

Čermák ve videu své příznivce také vyzýval k tomu, aby se podíleli na převzetí politické moci, za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. U soudu řekl, že vulgární a expresivní slova volil záměrně, aby upoutal pozornost a získal víc diváků. Hrozilo mu až 15 let vězení.

„Naházíme je do řeky a zbavíme se jich,“ zaznělo ve videu

„Nemůžeme chodit každý týden někam protestovat a mrznout tam… Uděláme plán, musíme se spojit všichni a udělat pořádný uragán… Musíme těm dobytkům zarazit tipec… Vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy. Nějaká mírová cesta, nějaké právo, neudělá nic,“ byly jedny z nejmírnějších Čermákových výrazů z vysílání, které státní zástupce Martin Bílý četl v obžalobě.

Čermák řekl, že svá slova nemyslel doslovně, spíš v nadsázce. V době pandemie a protipandemických opatření cítil neklid, strach, choval se tak, že si úplně neuvědomil důsledky. Teprve když se dostal do vazby a vyšetřovatel mu vysvětlil, čeho se dopouštěl, měl prý dost času si uvědomit možný dopad svých slov a už nic podobného neudělá.

„Ani jeden z členů senátu žádnou nadsázku v tom videu nenašel. Video bylo velmi opravdové, projev obžalovaného velmi rozhořčený, velmi zlý, vulgární. Dosáhlo intenzity a společenské škodlivosti takové, že se jedná o trestný čin, veřejně podněcoval ke spáchání teroristického činu,“ řekl předseda senátu Tomáš Bouček.

Soudce zdůraznil, že i když se Čermák může hájit svobodou slova, tato svoboda není bezbřehá a bezlimitní. Zdůraznil, že video s tisíci shlédnutími a stovkami sdílení a komentářů Čermák odvysílal v době, kdy celý svět už dva roky svírala pandemie koronaviru.

„Celá společnost byla velmi vyčerpaná, nežili jsme dlouhé měsíce normálně, každého se to dotýkalo. Část společnosti byla v době zveřejnění videa velmi náchylná, aby uvěřila tomu, co říká obžalovaný, a aby se nechala velmi snadno takovým projevem ovlivnit,“ konstatoval.

Vulgarismy měly přitáhnout větší pozornost, řekl Čermák

Čermák podle svých slov nepovažuje za normální vyzývat lidi, aby někoho zabíjeli. „Když začal covid a opatření, chtěli jsme lidem ukazovat věci, které byly špatně. Těmi expresivními výroky jsme chtěli upoutat pozornost a získat veřejnost. Expresivní výrazy fungují, přitáhnou víc pozornosti. Když to říkáte slušně, lidi to moc nezajímá. Když to říkáte agresivně, je to jiné,“ řekl Čermák.

Na začátku jednání Čermák soudu řekl, že souhlasí s žalovaným skutkem, ale ne s jeho kvalifikací. Chtěl se s žalobcem dohodnout na trestu. Bílý to ale odmítl. „Pokud nesouhlasí s právní kvalifikací, není co řešit,“ uvedl.

Čermák po vynesení rozsudku připustil, že chtěl dosáhnout podobné dohody, jaké dosáhl loni za podobné výzvy u zlínského soudu Zdeněk Strapina. Dostal trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let a pokutu 30 tisíc korun určenou na pomoc obětem trestné činnosti. Strapinu a jeho vysílání Čermák také několikrát ve svém videu zmiňoval.

Čermák dostal na konci loňského roku pravomocný podmíněný trest za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Současně je souzen v Praze spolu s dalšími dvěma muži za nebezpečné pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 4 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 15 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 15 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 22 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
včera v 10:34

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
včera v 07:44
Načítání...