Stavbaři se pustili do D1 u Humpolce. Rozbíjejí staré betonové krytí

8 minut
Brífink: ŘSD spustilo další část modernizace kritického úseku D1 u Humpolce
Zdroj: ČT24

Stavbaři začali na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem rozbíjet první část cementobetonového krytu. Během letoška ho obnoví na sedmi kilometrech jízdního pásu směrem na Prahu. Stavební dělníci se tak znovu vrací do sporného úseku, kde prodloužení prací vyvolalo loni v prosinci i mnohakilometrové kolony.

Opravy skoro čtrnácti kilometrů dálnice mezi exity 90 Humpolec a 104 Větrný Jeníkov začaly loni v březnu. Zakázku za 1,75 miliardy korun tehdy dostalo sdružení tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy, které mělo opravu tohoto úseku D1 dokončit letos.

Stavba ovšem nabrala zpoždění a protáhla se do zimy, při prosincovém sněžení vznikly v úseku rozsáhlé kolony, kterým se věnovala i sněmovna. Stát pak firmám vypověděl smlouvu a Ředitelství silnic a dálnic následně ve zkráceném výběrovém řízení vybralo společnost Skanska, která se nyní do dálnice zakousla stroji.

Dělníci zatím na dálnici spravovali původní povrch ve druhé polovině vozovky, aby na ni mohl být převeden provoz. Pátkem podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla začíná další etapa prací: „Veškerý provoz jsme převedli na polovinu dálnice a začali jsme s demolicí cementobetonového krytu.“

Nový kryt má Skanska během této stavební sezony položit mezi 98. až 104. kilometrem. Dělníci budou zároveň pracovat ve středním dělicím pásu a podle vedoucího realizačního týmu Michala Vozdeckého firmu čeká práce na kanalizaci, odvodnění, protihlukové stěně a demolici dvou mostů.

ŘSD stále sní o konci do dvou let

Skanska letos provede práce za 640 milionů korun. V rekonstrukci úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem by příští rok měla pokračovat stavební firma, kterou se ŘSD chystá začít vybírat ve standardním výběrovém řízení.

Zároveň s přípravou dokumentace pro toto řízení podle Rýdla zástupci ŘSD dokončují podrobný monitoring stavu odvodnění dálnice v tomto úseku, tedy kanalizace a drenáže. „Kanalizace je po působení společnosti Geosan a konsorcia, které zastupuje, v horším stavu, než původní průzkum ukazoval,“ uvedl. Sankce původnímu sdružení se podle Rýdla ještě vyčíslují.

Modernizace D1 je rozdělena do dvaceti úseků, třináct je dokončeno, na pěti se pracuje. Opravy zbývajících dvou úseků ŘSD připravuje a stále se drží ambice dokončit celou rekonstrukci do roku 2021 – i kvůli snaze o dodržení termínu proto letos v létě podle mluvčího čeká řidiče omezení hned na 71 kilometrech mezi Prahou a Brnem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 11 mminutami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 9 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 11 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 20 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 21 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...