Ruský kněz přišel o karlovarské čestné občanství

3 minuty
Události: Ruský kněz přišel o čestné občanství Karlových Varů
Zdroj: ČT24

Karlovy Vary odebraly čestné občanství pravoslavnému knězi Nikolaji Liščenjukovi. Soudy ho před časem označily za bezpečnostní riziko pro Česko, a to kvůli jeho farním aktivitám, které shledaly protizákonnými. Loni duchovní přišel i o povolení k pobytu na území republiky.

S návrhem přišli opoziční zastupitelé. „Pan Liščenjuk poskytoval prostor ruským tajným službám. A operativci ruských tajných služeb v tom chrámu v podstatě pořádali porady,“ uvedl předkladatel návrhu Adam Klsák (KOA). Navržené usnesení bylo přijato hlasy 27 zastupitelů. Pět zastupitelů návrh nepodpořilo – zdrželi se nebo nehlasovali vůbec.

Ruský kněz působil v karlovarském chrámu svatých Petra a Pavla přes patnáct let. Čestné občanství města získal v roce 2020 za obnovu kulturních památek a šíření pravoslavné církve v regionu. V roce 2023 se ale o jeho aktivity začala zajímat komise ministerstva vnitra a odebrala mu povolení k pobytu. Loni v létě z Česka odjel a není k zastižení.

„Ruskou pravoslavnou církev moskevského patriarchátu nepovažuji za církev a její představitele za duchovní. Jde o součást kremelské represivní mašinerie, která se podílí na vlivových operacích Ruska,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).

„Mně na tom vadí to, že ty občanskoprávní soudy nejsou ukončeny. Já se ptám, co se stane, když to Evropský soud pro lidská práva shodí. Budeme revokovat?“ ptá se karlovarský zastupitel Martin Mareš (nestr.).

Hitler a Henlein čestnými občany zůstávají

Že české úřady postupovaly správně, už ale potvrdil i Ústavní soud. „Ústavní soud se seznámil s obsahem utajované informace, na jejímž základě správní orgán stěžovateli zrušil platnost povolení k trvalému pobytu. Hodnocení správních soudů je zcela přiléhavé,“ stojí v jeho vyjádření.

Zatímco ruský kněz o čestné občanství přišel, váleční zločinci Adolf Hitler a Konrad Henlein mezi oceněnými v Karlových Varech zůstávají – jako memento.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stavba D11 zatím zamrzla, i když radiace riziková není

Stavba tří set metrů dlouhého úseku dálnice D11 u Trutnova, kde stavbaři zjistili zvýšenou přírodní radiaci, zatím pokračovat nebude. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vyřešit, jak naloží s popílkem v trase stavby, který má zvýšenou radioaktivitu. Lidem na místě stavby podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle měření nebezpečí nehrozí. Termín dokončení celého úseku dálnice o délce jednadvacet kilometrů podle ŘSD v roce 2028 ohrožený není. Úsek vede z Trutnova na hranici s Polskem.
09:25Aktualizovánopřed 13 mminutami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
19:01Aktualizovánopřed 43 mminutami

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 2 hhodinami

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 8 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 14 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 23 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánovčera v 19:14

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
včera v 18:26
Načítání...