Rekonstruovaná Ploština na Zlínsku připomíná nacistický zločin

Národní kulturní památka Ploština na Zlínsku, která připomíná vypálení pasekářské osady v závěru druhé světové války, se otevřela po téměř tříleté rekonstrukci. V areálu je nové návštěvnické centrum, opravená je budova číslo 23. Nové jsou i expozice nazvané Tragédie na Ploštině a Nová Ploština, řekl jejich autor, historik a etnograf Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Ondřej Machálek. Muzeum je správcem památky. V areálu je upravený také betonový památník z roku 1975. Obnova stála 151 milionů korun, necelých 110 milionů pokryla evropská dotace, zbytek financoval Zlínský kraj.

Osadu 19. dubna 1945 kvůli spolupráci tamních lidí s partyzány vypálili nacisté. Zavraždili 24 lidí, další čtyři zabili cestou. Události na Ploštině před přestavbou desítky let připomínal komplex budov s jednoduchou expozicí. Obnova začala v září 2020.

Na místě amfiteátru vzniklo návštěvnické centrum zapuštěné do terénu. Je v něm expozice představující Ploštinu jako typickou pasekářskou osadu zasazenou do krajiny Vizovických vrchů. Pasekáři se říkalo drobným zemědělcům v horských oblastech. Pasekářské osady roztroušené po Vizovických vrších se na přelomu let 1944 a 1945 staly útočištěm členů partyzánského hnutí.

„Chtěli jsme zde návštěvníkovi dát zažít kontext celé Ploštiny včetně života, jak se na valašských pasekách žilo a hospodařilo, také o vlastní tragédii 19. dubna 1945 a aby návštěvnické centrum nabízelo i symbolický pietní prvek. To jsou sloupy věnované každé z 28 obětí. Expozice končí momentem pohřbu zavražděných a tím, že Ploština nebyla jediná. Chtěli jsme ji zasadit do souvislostí, nejen regionálních, ale i celoevropských,“ uvedl Machálek.

Po zkáze Ploštiny se podobné akty nenávistné msty ze strany nacistů opakovaly na konci války také na obyvatelích nedalekého Prlova nebo Vařákových pasek.

Svědectví pamětníků

V expozici se využívají různé projekce, nechybí například reproduktory se zvukovým svědectvím pamětníků. Centrem expozice jsou světelné sloupy s fotografiemi a informacemi o obětech nacistického řádění na Ploštině. Jsou tam i jména dědy, pradědy a strýce starosty nedalekého Vysokého Pole a bývalého náměstka hejtmana Josefa Zichy (STAN).

„Za bývalého režimu to bylo o něčem úplně jiném, nebyla to žádná úcta, pokora, pieta. Doba se změnila a jsem rád za to, že bylo vybudováno pietní místo, které jde podle mého názoru důstojné Ploštině. Jak jeden z řečníků dnes řekl, když se začínalo stavět, tak pršelo, dnes, když se místo otevírá, tak svítí sluníčko. A i mě hřeje na srdci a doufám, že i někdo z té naší rodiny to ucítí jako já,“ řekl Zicha.

Dům číslo 23 byl postaven jako replika původního stavení, které vzniklo na místě vypálené osady v roce 1947 společně s dalšími třemi domy. Představuje bydlení na Ploštině, jak se pozůstalé rodiny snažily žít v 50. a na začátku 60. let.

Přístup k památce zemřelých ovlivňovala i politika

Důležitou linkou expozice je podle Machálka to, jak se měnily přístupy k památce zavražděných. „Od spontánní piety ze strany pozůstalých i místních, březové kříže, zavěšování fotografií na torza domů až po velké organizované slavnosti, jako byly národní tryzny. Pak nás to přivádí do 50. let, kdy pohled na období druhé světové války byl deformován komunistickým režimem. Do toho přichází v 60. letech velmi občerstvující pohled Ladislava Mňačky a jeho románu Smrt si říká Engelchen. V 70. letech se vrací politicky zabarvené akce. Končíme současností,“ popsal.

V neděli se na Ploštině uskuteční pietní akt, kterého se bude moci zúčastnit i veřejnost. Pro návštěvníky bude areál plně otevřen příští víkend. Od května do září bude přístupný denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00, v říjnu o víkendech. Podle starostů okolních obcí, muzea i kraje je důležité, aby Ploština ožila a našli do ní cestu i mladí lidé a školáci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 1 hhodinou

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 1 hhodinou

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
včera v 07:30

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
včera v 05:30

Při potyčce na Letné v Praze byli dva lidé pobodáni

Při potyčce čtyř mužů na pražské Letné byli dva z nich pobodáni, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk utrpěl zranění hlavy. Všichni tři zranění skončili v nemocnici. Podezřelého policie zadržela a zjišťuje další okolnosti incidentu.
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
6. 4. 2025
Načítání...