Průmyslová zóna na letišti Líně se má zmenšit. Dohodu s obcemi a státem stvrdili krajští zastupitelé

3 minuty
Menší zóna pro gigafactory v Líních
Zdroj: ČT24

Zastupitelé Plzeňského kraje v pondělí schválili dohodu s obcemi a ministerstvy průmyslu a dopravy o výrazném zmenšení průmyslové zóny na záložním armádním letišti Líně u Plzně. Automobilka Volkswagen tam zvažuje výstavbu továrny na baterie do elektroaut za 120 miliard korun. Stát, který takzvanou gigafactory podporuje, tam chce vybudovat strategický podnikatelský park (SPP). Pro zmenšení zóny ze současných více než sedmi set hektarů, což je plocha vedená v krajském územním plánu, zásadách územního rozvoje, na 280 hektarů hlasovalo 29 ze 43 přítomných zastupitelů.

Změna zásad územního rozvoje, kterou zadal resort průmyslu a obchodu, bude hotová do konce roku. Kraj o ní bude poté znovu hlasovat – podle náměstka hejtmana Petra Vanky (ANO) v lednu nebo v únoru. Rozhodnutí Volkswagenu by mělo padnout podle pondělní diskuse zastupitelů do konce září, do té doby se má sejít premiér Petr Fiala (ODS) se šéfem automobilky. Mluvčí koncernu pro baterie Stefan Ernst nicméně nepotvrdil, že rozhodnutí o továrně by mohlo padnout již tento měsíc. „O tom nic nevím,“ řekl.

Součástí pondělního usnesení je také podmínka, aby letecká záchranná služba zůstala v Plzeňském kraji – aby ji provozovala armáda v režimu 24 hodin po sedm dní v týdnu. Na tom se jednoznačně shodly koalice i opozice. Pokud si Volkswagen zvolí pro gigafactory právě Líně, museli by se odtud letečtí záchranáři přesunout do jiné lokality v Plzeňském kraji. Ministerstvo průmyslu už podle informací z pondělního jednání možná místa finalizovalo, ale neuvedlo, jaká to jsou. Dohoda neřeší náhradní letiště pro piloty a aviatické kluby, které nyní v Líních působí – to také hledá resort průmyslu.

Obce v okolí letiště Líně, jejichž starostové na pondělním jednání byli, schválení dohody krajskými zastupiteli přivítaly. „Je to první krok k tomu, aby se schválila změna zásad územního rozvoje. Pokud změna zásad projde, tak by jednou provždy měla zmizet hrozba toho, že se zóna rozleze až pod okna lidí,“ uvedl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).

Současná plocha zóny v zásadách územního rozvoje je podle něj přes sedm set hektarů proto, že dříve neplatila taková omezení pro zabírání zemědělské půdy, lesa a zeleně. Nové zásady tak jednou provždy uzavřou možnost stavět zónu na těchto plochách. Zmenšená rozloha 280 hektarů pro gigafactory, její doplňkové provozy i infrastrukturu podle ministerstva průmyslu s rezervou postačují. Zhruba dvě stě hektarů má zabírat průmyslová plocha a zbytek železnice, trafostanice a čistírna odpadních vod.

Budoucnost letecké záchranné služby

Zastupitelé napříč politickým spektrem i starostové by uvítali, kdyby součástí schválené dohody byly, právě kvůli zachování nonstop letecké záchranné služby v regionu, také ministerstva zdravotnictví a obrany. „Mělo by to větší váhu,“ poznamenal hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Kvitovali ale, že její součástí jsou připravované dopravní stavby, do nichž má dát stát několik miliard korun, a některé z nich se budou realizovat i v případě, pokud Volkswagen zvolí pro gigafactotry namísto Líní zónu v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku.

„Chtěli jsme dosáhnout toho, aby se průmyslová zóna zmenšila jednou provždy a je jedno, jestli přijde Volkswagen. Vyřešení dopravy v území je nutné k tomu, aby se obce v okolí letiště Líně mohly nějak rozvíjet,“ řekl starosta Zbůchu Dušan Duchek (SNK Pro Zbůch). Podle starostky Chlumčan Vladimíry Štejrové (Pro rozvoj obce Chlumčany) bude každé zmenšení strategického podnikatelského parku znamenat snížení dopravy. „Zmenšená velikost strategického podnikatelského parku stačí i pro další rozvoj kraje,“ uvedla.

Hejtman řekl, že považuje za stále platné loňské červencové usnesení o přípravě strategického podnikatelského parku, kde je uvedeno, že průmyslový park je určený výhradně pro gigafactory a že letecká záchranná služba v Líních zůstává, což ale podle opozičního zastupitele Martina Baxy (ODS) v místě, kde by stála gigafactory, nelze. Vedení kraje a Plzně uvedlo, že k tomu v srpnu vyzvalo šéfy resortů zdravotnictví a obrany.

„Odpověď ministra zdravotnictví je, že platí, že letecká záchranná služba bude na území kraje na dobu neurčitou a její umístění mimo Líně je věcí ministerstva průmyslu a obchodu, které už je v této věci ve finální fázi,“ informoval náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).

„Našli jsme shodu na textu dnešní (pondělní, pozn. red.) dohody s vedením kraje,“ sdělil Baxa. Senátor a zastupitel Pavel Karpíšek (ODS) řekl, že ze strany vlády nadále platí, že letecká záchranná služba zůstane v Plzeňském kraji a stát bude realizovat připravovanou výstavbu infrastruktury.

Primátor Plzně a koaliční zastupitel Roman Zarzycký (ANO) uvedl, že pro dohodu v pondělí nehlasoval kvůli tomu, že nemá stále odpovědi na klíčové otázky. Podle něj Volkswagen dosud neřekl, zda půjde do Líní, což by podle čerstvého písemného příslibu státu mělo být do konce září 2023. „Dále nemám od ministryně Černochové (obrany, Jany, ODS, pozn. red.) vyjádření, zda armáda letiště Líně potřebuje, nebo ne,“ zdůvodnil.

Soudní spor

Zastupitelka za opoziční SPD Marie Pošarová upozornila, že pro případnou gigafactory musí stát co nejdříve vyřešit několikaletý soudní spor mezi ministerstvem obrany a současným nájemcem letiště, který tam má působit do roku 2030. „K definitivnímu verdiktu soudu zatím nedošlo,“ upozornil hejtman.

Jeho náměstek Josef Bernard (STAN) dále odmítl, že by se gigafactory mohla přemístit do Karlovarského kraje, o čemž se nyní občas diskutuje. „Ze srovnávací studie to není na poddolovaném území možné,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 35 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 45 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 6 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 10 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 13 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 21 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 23 hhodinami
Načítání...