Praha při vymáhání pravidel pro restaurační zahrádky přitvrdí

Většina provozovatelů restauračních předzahrádek v centru Prahy nedodržuje pravidla jejich podoby, se kterými souhlasila ve smlouvě. Vyplývá to z výsledků kontroly, o kterých informoval radní Adam Zábranský (Piráti). Někteří restauratéři na pravidla, která město přijalo v roce 2021, nepřistoupili a s městem se soudí. Pokud žaloby nestáhnou, město s nimi podle Zábranského v budoucnu další nájemní smlouvu neuzavře.

Manuál s pravidly se týká předzahrádek v památkově chráněných částech města. Na základě něj město po roce 2021 s majiteli podniků na nejvíce exponovaných místech v centru uzavřelo nové smlouvy, ve kterých se zavázali dodržovat schválenou metráž předzahrádek a například nepoužívat masivní pevné podesty nebo výrazné zábrany a markýzy. Další balík nových smluv pro širší centrum Prahy budou podle Zábranského radní schvalovat v blízké době.

Nové smlouvy zatím podle něj uzavřelo 134 podniků umístěných na Václavském a Staroměstském náměstí nebo v ulicích Národní, 28. října a Na Příkopě. Jejich zahrádky magistrát koncem května a v červnu zkontroloval. U třetiny z nich kontrola nezjistila žádné pochybení, u zbytku pak objevila přes 200 porušení pravidel. Nejčastějším byly viditelné kabely, na které pracovníci magistrátu narazili v 35 případech.

V 19 případech zjistily kontroly zakázané prvky mobiliáře, stejný počet podniků pak po 22:00 zahrádky nesklízel. Z pohledu města je asi nejzávažnějším pochybením překročení výměry, které magistrát objevil u 18 předzahrádek. Dalších 17 podniků pak nedodrželo to, aby na chodníku u zahrádky zůstal zachován průchod široký alespoň 180 centimetrů.

Další kontroly budou následovat, hrozí i vypovězení smlouvy

Zábranský uvedl, že provozovatelům zatím město rozeslalo dopisy, ve kterých je vyzvalo k napravení nedostatků. Následovat bude další kontrola a pokud opět zjistí prohřešky, přijdou na řadu smluvní sankce.

„Pokuty jsou relativně vysoké, je to deset tisíc korun za jednotlivé pochybení za den,“ řekl radní. Dodal, že v případě nedodržení výměry je možné, že při opakovaném pochybení magistrát rovnou vypoví smlouvy.

Dalším problémem je podle Zábranského menší skupina provozovatelů, kteří se rozhodli na nová pravidla nepřistoupit a výpovědi smluv ze strany města napadli u soudu. Takových žalob dorazilo celkem třináct. V šesti případech už soudy pravomocně rozhodly ve prospěch magistrátu, dodal.

Pokud žaloby nestáhnou, žádnou smlouvu už nedostanou

Ve zbylých případech radní tento týden odeslal provozovatelům dopisy, ve kterých je vyzval ke stažení žalob do 30. září. Pokud tak neučiní, město s nimi už podle Zábranského v budoucnu žádné nájemní smlouvy na předzahrádky neuzavře. „Pokud se tedy rychle neumravní, předzahrádku jim časem vyklidíme a přestanou mít možnost ji dále provozovat,“ dodal.

Pravidla předzahrádek po jejich schválení kritizovala Asociace zaměstnanců a podnikatelů pohostinství (POHO) sdružující provozovatele restaurací v centru Prahy. Podle ní i v souvislosti s pandemií koronaviru a omezením turismu znamenala pro restaurace nutnost velkých investic v době, kdy byly vystaveny existenčnímu tlaku.

Stejná asociace minulé vedení magistrátu kritizovala také kvůli tomu, že město omezilo některé předzahrádky v turisticky nejfrekventovanějších částech centra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 11 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...