Praha představila nové vizualizace Vltavské filharmonie

2 minuty
Události v regionech: Představení Vltavské filharmonie
Zdroj: ČT24

Vltavská filharmonie v Praze už má hotovou podrobnější architektonickou studii i plán financování projektu. Na setkání s veřejností to řekl náměstek primátora hlavního města pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Ten zároveň představil nové vizualizace i model budovy. Stavba by podle plánu měla začít v roce 2027 a trvat by měla pět let.

Město a architekti teď pracují na vytvoření technické dokumentace a už příští rok na podzim chce Praha zažádat o stavební povolení. Devítipatrová budova, ve které má sídlit i Česká filharmonie, má vyjít na dvanáct miliard korun. „Chystáme na jaře založení fondu, který by měl umožnit velkým i malým donátorům účastnit se stavby. Předpokládáme v budoucnu nějakou pomoc od státu a Praha počítá se svým významným podílem,“ sdělil Hlaváček.

„Nedá se úplně popsat počtem pater, protože je to taková vystavěná krajina. Je to něco, co vychází z filozofie Prahy, kterou vždycky vidíte z nějakého nového horizontu a vždycky je pro vás trochu nová. V tom je ten dům objevný a zajímavý v pražském kontextu. Zároveň je zajímavý v propojení s Vltavou, kdy můžete přijít ze střechy až k řece,“ přibližuje náměstek primátora.

8 minut
Studio ČT24: Náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN) o Vltavské filharmonii
Zdroj: ČT24

Plánované sály v budově podle něho byly na začátku tři. „Teď jsou rozšířeny o učební nebo takový školský sál, který je součástí edukativního centra, u kterého si hodně slibujeme propojení dětí a škol s nejvyšším koncertním uměním,“ upřesnil Hlaváček. „Zároveň tam bude sál, který bude sloužit ke zkoušení a bude mít parametry pódia velkého sálu, ale bude mnohem menší. Takže se paralelně může ve velkém sále hrát a zároveň zkoušet,“ dodal.

Budova má vzniknout v pražských Holešovicích. Výstavba nového kulturního centra u Vltavy je součástí proměny lokality Bubny-Zátory. Praha by v oblasti chtěla vytvořit novou městskou čtvrť. „Když vezmeme celý prostor od Vltavy k Vltavě, tak hovoříme asi o dvaceti tisících lidech, kteří by tam mohli žít a pracovat a samozřejmě tam musí být vybavenost, musí tam být školy. Je to komplexní návrh čtvrti včetně parků,“ popsal Hlaváček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 10 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...