Po dlouhých třech letech složitého vyjednávání dorazila v úterý do Olomouce jedna z nejstarších keramických sošek na světě: Věstonická venuše. Veřejnost si bude moci 30 tisíc let starý originál prohlédnout po pěti letech, sošku vystaví Vlastivědné muzeum Olomouc. Do trezoru v Brně se vrátí za necelé dva týdny. Poté venuši v bezpečnostní vitríně vystřídá opuková hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic.
Po letech opustila Věstonická venuše trezor. Na olomoucké výstavě ji hlídají ozbrojenci
Sošku Věstonické venuše si veřejnost může prohlédnout jen zcela výjimečně. „Za poslední dobu to bylo dvakrát, a sice v roce 2013 v Londýně u příležitosti výstavy Umění doby ledové: Zrození moderní mysli v Britském muzeu a podruhé v roce 2014 v rámci oslav 200 let muzejnictví v České republice,“ řekla mluvčí Moravského zemského muzea v Brně Barbora Javorová.
To, že soška opouští brněnský trezor jen vzácně, potvrdil i generální ředitel Moravského zemského muzea v Brně Jiří Mitáček. Instituce, které žádají o její zapůjčení, musí splňovat nejpřísnější kritéria.
„Kolegové nás přesvědčili svou argumentací, že v Olomouci ještě nikdy Věstonická venuše představena nebyla. Podpořili to i velmi precizní přípravou, splnili všechny naše bezpečnostní požadavky, které jsou pro zapůjčení potřeba,“ řekl Mitáček.
Věstonickou venuši si budou moci návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci prohlédnout od středy 27. listopadu po dobu dvanácti dnů. Sošku bude hlídat ostraha, bez dohledu by neměla být ani minutu.
Tajná bezpečnostní opatření
Bezpečnostní opatření, která budou celou výstavu doprovázet, jsou tajná. „Vitrína je napojena na policii a bude extra hlídaná ve dne v noci, abychom předešli problémům, jaké byly teď v Drážďanech. Jsou tu ještě další opatření, která ovšem mám od policie zakázáno zveřejňovat,“ upřesnil Holásek.
Rozsah bezpečnostních opatření ovlivnilo i vyloupení klenotnice v Drážďanech. Ještě na poslední chvíli se musela pravidla upravit. „Policie ještě ráno řešila nějaká zpřísnění. Mělo to jakýmsi způsobem vliv na práci policie, takže se k tomu přistupovalo sofistikovaněji, než bychom předpokládali,“ doplnil Holásek.
Omezený bude i počet návštěvníků, kteří mohou najednou vstoupit do místnosti, ve které bude soška vystavena. Podle Holáska by se mělo jednat o dvacet, maximálně 25 osob najednou. Přísně zakázáno bude i fotografování a natáčení exponátu.
Dvě venuše, s originálem se totiž nesmí hýbat
V olomouckém muzeu budou od středy vystavené dvě Věstonické venuše, originál a kopie. Konkrétně jde o první kopii, která byla v Česku vyrobena, tu si budou moci návštěvníci prohlédnout ze všech stran. Originál můsí zůstat ve schránce, ve které je běžně uschován. Lidé ho tak uvidí jenom zepředu. Venuši doplní exponáty, které pochází z období pravěku.
Podle vedení muzea bude zájem o výstavu obrovský. Otevřeno tak bude prakticky neustále, a to i ve dnech, kdy bývá muzeum za normálních okolností uzavřené. Prodloužila se i otevírací doba, bude od osmi hodin ráno do dvaadvacáté hodiny.
V pracovních dnech od osmé ráno do desíti dopoledne bude olomoucká výstava rezervována pro školy. Podle ředitele muzea jsou už teď téměř všechny termíny obsazené. Největší nárůst návštěvníků očekává muzeum o víkendech.
Dorazí i unikátní hlava Kelta
Sošku v úterý před půl dvanáctou hodinou vyzvedla ozbrojená policejní eskorta z Moravského zemského muzea v Brně, do historického ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci dorazila krátce po dvanácté hodině. Za necelé dvě hodiny už byla venuše ve speciální bezpečnostní vitríně v Handkeho sálu.
Krátce poté, co venuše výstavní prostory v olomouckém muzeu opustí, dostane se do vitríny další unikátní exponát, opuková hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic. „Keltská hlava bude do Olomouce přivezena 28. ledna, vystavena bude do 9. února. Využijeme při tom mimořádných bezpečnostních opatření a zapůjčených speciálních vitrín, kterých jsou v republice pouze tři,“ uvedl Holásek.