Muzejní kulový blesk: Venuši a Kelta doprovázela eskorta

Brno - Ozbrojení zakuklenci, přísné utajení a auto s nákladem za desítky milionů korun. Tak vypadal převoz dvou exponátů pro výstavu v opavském muzeu. Jedenácticentimetrová soška Věstonické venuše a opuková hlava Kelta z pražského Národního muzea se pod dohledem ochranky přesunuly do Slezka.

1 minuta
No comment: Převoz muzejních exponátů do Opavy
Zdroj: ČT24

Jako první se na cestu vydala opuková socha hlavy Kelta, kterou archeologové objevili v Mšeckých Žehrovicích. Ve svých sbírkových fondech ji ale má Národní muzeum v Praze. V doprovodu ozbrojenců a v autě označeném majákem vyrazil archeologický klenot na cestu už po sedmé ráno. Další podrobnosti o cestě pracovníci muzea nechtěli prozradit, sbírkový poklad totiž cestoval v utajení. Do Brna dorazil krátce po deváté.

Poté, co čtyři přepravní auta vjela do dvora Moravského zemského muzea (MZM), nikdo další už se do areálu nedostal. Ozbrojenci dohlíželi na to, aby se s pravěkým skvostem nic nestalo. „Sošku má na starosti kurátor muzea Martin Oliva. Musí s ní jet do Opavy a sošky se nesmí dotknout nikdo jiný než on - ani výstaváři,“ popsala náročnou přepravu mluvčí MZM Eva Pánková. Prozradit se nesmí ani místo sejfu, v němž bude soška přechovávána.

Třicet tisíc let stará Věstonická venuše, která bývá na svých cestách po Evropě pojištěná obvykle na milion eur, bude ve Slezském zemském muzeu v Opavě k vidění už od zítřka, a to na tři týdny. Putovní výstava připomínající poklady ze sbírkových fondů zemských muzeí se poté přesune do Prahy, aby svou cestu zakončila v Brně.

Věstonická venuše byla naposledy vystavena loni v Londýně u příležitosti výstavy Umění doby ledové. „Je to nejvyspělejší práce z paleolitické keramiky na světě,“ upozornil kurátor Oliva. „Je z pálené hlíny, která ale není vypálená příliš dotvrda,“ dodal, proč není právě rád, když soška cestuje po světě. 

Plastika keltské hlavy, která byla objevena v roce 1943 v nedalekých Mšeckých Žehrovicích
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Tentokrát sošku ocení návštěvníci výstavy Unikáty zemských muzeí, která připomíná kulaté jubileum českých muzeí. „Výročí 200 let muzejnictví je tak mimořádná příležitost, že unikátní předmět vystavíme. Protože je venuše ze dvou kusů a je zcela nemožné je instalovat do stojánků, bude soška vystavena v otevřené etuji, do které byla po svém objevu uložena,“ prozradila mluvčí.

Společnost bude venuši a kamenné hlavě Kelta dělat také vzácný meteorit z Opavy-Kylešovic. Poprvé v historii se tyto tři unikátní historické předměty představí na společné výstavě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 11 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 17 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
27. 5. 2025

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...