Tachov opravil unikátní jízdárnu. Koně v ní předváděl generál Windischgrätz

Tachov otevřel zrekonstruovanou jízdárnu ve Světcích. Podle odborníků je po Španělské jízdárně ve Vídni druhá největší ve střední Evropě. Záchrana 162 let starého objektu, který je od roku 2010 národní kulturní památkou, trvala 23 let a stála zhruba 180 milionů korun. Poslední zásadní etapu mohlo město dokončit díky evropské dotaci z programu IROP ve výši 61 milionů korun, památka se tak otevírá veřejnosti v začínající turistické sezoně. Svým významem přesahuje hranice regionu i republiky, řekl starosta Petr Vrána (Volím Tachov).

Kromě prohlídek bude sloužit jako originální multifunkční společenské a kulturní centrum. „Jsme na jízdárnu velmi pyšní a chceme ji všude propagovat a hodně ‚vytěžovat‘ kulturními a společenskými akcemi i svatbami. Jízdárna bude od dubna do října žít, akce tu budou každý týden,“ předeslal Vrána.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uvedl, že otevření opravené jízdárny, která vyniká zejména architektonickou velkorysostí, je událostí celostátního významu. „Takových staveb bylo velmi pomálu, a to i v rámci střední Evropy,“ podotkl. Podle kastelána a průvodce Pavla Voltra začíná jízdárna novou kapitolu, a to právě v den 160 let od úmrtí generála Alfreda Windischgrätze, který ji nechal postavit. „Pan generál by se hodně divil, jak teď budova vypadá,“ dodal.

Žádné dveře nebudou pro návštěvníky zavřené

Novorománská a novorenesanční jízdárna zpřístupnila všechny prostory a prohlídkový okruh. Nabízí novou expozici bylinkářství a Českého lesa, dobového oblečení, koňských stájí, kovárnu, byt kováře, expozice železářství, kočárovou chodbu a obytné místnosti pro šlechtu a její návštěvy.

„Zpřístupňujeme veškeré prostory, což nebývá zvykem na žádné památce. Ani ve Vídni se nedostanete do všech prostor,“ upozornil Voltr. Pravidelné prohlídky budou v češtině, angličtině a němčině. „Otevíráme velikonočními prohlídkami, v dubnu budou každý den od středy do neděle, od června i v úterý. Už je tu naplánovaná celá koncertní sezona,“ dodal.

Jízdárna kombinuje aristokratické a průmyslové prvky

Město vlastní jízdárnu od roku 1991. Do roku 2008 se mu podařilo staticky zajistit konstrukce, zastřešit ji a prostory stavebně obnovit. Od roku 2021 díky penězům EU vybudovalo technické zázemí, zabezpečení, dva výtahy, opravilo fasády, malby a krov.

Jízdárna, jejíž největší částí je jezdecká hala 40 na 20 metrů, kde generál předváděl své koně, byla postavena v letech 1857 až 1862 podle plánů chebského architekta Adama Haberzettla. Budova dlouhá šedesát metrů a vysoká 26 metrů má všechny místnosti pro koně i návštěvníky pod jednou střechou. Nejvzácnější částí jsou dřevěný krov a skleněný strop, kudy se také odvětrávala. „Je ukázkou unikátní kombinace šlechtické aristokratické budovy s představou moderní průmyslové architektury,“ řekl radní Matouš Horáček (Volím Tachov).

Před demolicí zachránil jízdárnu jeden hlas v zastupitelstvu

Budova po druhé světové válce chátrala. „Byla tam tělocvična pro vojáky, Svazarm a velká sýpka na obilí. V roce 1985 byla určená k odstřelu,“ připomněl Voltr. Jízdárnu nikdo nehlídal, lidé ji vyrabovali. V roce 1981 ji ministerstvo kultury vyňalo z památkové ochrany. V roce 1999 ji zachránil před demolicí jeden hlas v zastupitelstvu. V roce 2000 byla před zhroucením, jediné, co bylo v dobrém stavu, byl krov.

Opravy začaly díky dotaci od ministerstva kultury za éry Pavla Dostála (ČSSD). Po jeho smrti začala státní podpora opadat a město dostávalo od ministerstva jen nižší statisíce korun na výzdobu a drobné opravy, na dotaci EU čekalo řadu let.

„Zhruba třetina peněz šla z IROP, třetinu dalo město a zbytek tvořily ostatní dotace z ministerstva kultury, z kraje a další,“ uvedl k financování starosta Tachova. Poslední etapa stála téměř 75 milionů korun. Město ještě dobuduje venkovní posezení a odstavné parkoviště.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Plzeňský kraj

Soud zastavil stíhání studentů za poplach na univerzitě v Plzni, píší Novinky.cz

Okresní soud Plzeň-město zastavil trestní stíhání dvou studentů Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), kteří loni v prosinci arabským výkřikem a zvuky připomínajícími střelbu vyvolali poplach v univerzitním areálu. Píše to server Novinky.cz, který to zjistil z justiční databáze. Důvody soudu k zastavení stíhání nejsou zatím jasné. Státní zastupitelství proti němu může podat stížnost, o které by rozhodoval krajský soud.
31. 3. 2025

Tachov čelí problémům, které při výstavbě průmyslové zóny nikdo nedomyslel, říká starosta

Tachovsko, jedno z hlavních průmyslových center Plzeňského kraje, čelí výzvám spojeným s rostoucím počtem zahraničních pracovníků. Třetina tamní populace jsou cizinci, což způsobuje problémy s bydlením, školstvím i zdravotnictvím. O situaci v regionu debatovali v Událostech, komentářích místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09), náměstek plzeňského hejtmana a starosta Stříbra Martin Záhoř (ANO) a starosta Tachova Petr Vrána (Volím Tachov). Podle něj před dvaceti lety při budování průmyslové zóny nikdo nedokázal současné problémy domyslet.
26. 3. 2025

Festival Blik Blik rozsvítil Plzeň

Festival světla a umění Blik Blik slaví desáté výročí. Letošním tématem jsou Kontrasty, které propojují technologii a historii přímo v ulicích Plzně. Návštěvníci si mohou prohlédnout rekordních dvacet instalací, jež představují rozmanité přístupy k práci se světlem. Festival pravidelně přináší současné digitální umění a atraktivní světelné expozice od tvůrců z celého světa.
21. 3. 2025

V Plzni předstírali střelbu. Studovat mohou dál, vězení jim stále hrozí

Západočeská univerzita (ZČU) udělila napomenutí dvěma studentům, kteří v areálu školy v Plzni předstírali střelbu a volali Alláhu akbar. Oba tak mohou pokračovat ve studiu. Děkan strojní fakulty Vladimír Duchek přihlédl k jejich bezúhonnosti a studijním výsledkům. K incidentu došlo loni na začátku prosince, kdy kvůli falešnému poplachu policisté evakuovali zhruba tisíc lidí. Státní zástupkyně oba studenty později obžalovala z výtržnictví. Za to jim hrozí až dva roky vězení.
20. 3. 2025

Škoda Group vyrobila údajně nejdelší tramvaj na světě

Škoda Group představila v Plzni téměř šedesátimetrovou tramvaj Škoda ForCity Smart 38T. Navrhla ji a vyrobila pro německý dopravní podnik Rhein-Neckar-Verkehr (rnv), který bude provozovat dvanáct těchto vozidel na tratích uvnitř měst Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg nebo mezi nimi ve třech spolkových zemích, a to Bádensku-Württembersku, Hesensku a Porýní-Falci. Podle firmy jde o nejdelší tramvaj na světě. Celkem Škoda Group dodá do německého trojměstí 114 vozidel, včetně kratších tramvají.
18. 3. 2025

Řidiči v Plzni blokují místa pro ZTP, podle policie mají pestré výmluvy

V Plzni přibývá případů, kdy zdraví lidé blokují parkovací stání těm se zdravotním handicapem. Loni to bylo přes osm set přestupků, které tamní strážníci řešili. Za první dva letošní měsíce téměř dvě stě. Často se stává, že ve voze ani v okolí majitel karty určené pro lidi se sníženou pohyblivostí není. Výmluvy řidičů podle mluvčí městské policie bývají pestré. Trest se může vyšplhat až na deset tisíc korun.
17. 3. 2025

Druhá šance pro laboratorní psy. Útulek na Plzeňsku je nabízí k adopci

Psí útulek v Borovnu na jižním Plzeňsku je v Česku jediný, kam můžou laboratoře posílat psy, na kterých dělaly pokusy a různá testování. Právě bígl je pro to z různých důvodů vhodné plemeno. Za uplynulých pět let našel útulek díky adopci druhou šanci na život pro 150 těchto psů.
12. 3. 2025

Plzeň ruší podzemní kontejnery. Neosvědčily se

V Plzni se neosvědčily podzemní kontejnery na tříděný odpad a město je po deseti letech ruší. Z bezpečnostních důvodů se do nich totiž zdaleka nevejde všechen odpad příslušného druhu, ten pak lidé nechávají kolem a město se musí starat o soustavný nepořádek. Podzemní kontejnery na tříděný odpad tak teď v Plzni nahradí jiný systém, takzvaný door-to-door. Kdo bude mít zájem, bude si muset nádoby objednat přímo ke svému domu.
8. 3. 2025
Načítání...