Noční bouře zablokovala železniční trať mezi Strakonicemi a Horažďovicemi

1 minuta
Bouřka poškodila železnici u Strakonic
Zdroj: ČT24

Po noční bouřce bude několik dní neprůjezdná železniční trať mezi Strakonicemi a Horažďovicemi, hlavní spojení z Plzně do Českých Budějovic. Stav trati musí posoudit geotechnik. Správa železnic (SŽ) proto už zajistila náhradní autobusovou dopravu. Jde o úsek Strakonice–Katovice. Právě u Katovic v noci spadlo podle meteorologů v úhrnu extrémních 187,5 milimetru srážek.

Způsob, jak se poškozená trať opraví, záleží na tom, jak stav posoudí geotechnik. Ten místo prověří během úterý. „Práce jsme přerušili. Omezení potrvá v řádu dnů,“ informoval mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.  Autobusy nahradí na trati všechny vlaky dálkové i regionální dopravy. Týká se to i rychlíků Rožmberk či Bezdrev.

„V Katovicích na Strakonicku spadlo celkem 187,5 milimetru, přitom minutové intenzity v době nejsilnějšího deště dosahovaly i tří milimetrů. Tato mimořádná srážka naštěstí spadla do téměř rovinaté oblasti, a proto kromě lokálních zátop nezpůsobila přívalovou povodeň. Přesto hladina Otavy, která je zde už poměrně velká řeka, se ve Strakonicích zvedla o více než metr,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Desítky zásahů hasičů kvůli bouři

Od pondělního večera do úterní půl deváté hodiny ranní měli hasiči v Jihočeském kraji přes devadesát zásahů spjatých s bouří, informovala mluvčí hasičů Vendula Matějů. Odklidili zhruba čtyřicet popadaných stromů a asi padesátkrát odčerpávali na různých místech vodu.

Do půlnoci zasahovali jen na Strakonicku, nejvíce v bývalém okresním městě a obcích Drachkov, Katovice a Dražejov. Po půlnoci bylo opět nejvíc výjezdů na Strakonicku, zhruba deset na Českobudějovicku.

V Plzeňském kraji měli hasiči výjezdy na desítky míst. Do úterní sedmé hodiny ranní v 73 případech odstraňovali popadané stromy, téměř výhradně kmeny spadlé na komunikace. Dále na 84 místech čerpali vodu, informoval krajský mluvčí hasičů Petr Poncar. Nejčastěji šlo o zatopené sklepy a garáže – v pětapadesáti případech na Rokycansku, zbytek na jižním Plzeňsku, Klatovsku a ve dvou případech na Domažlicku.

Déšť také zvedl hladinu Holoubkovského potoka, který je nyní podle Českého hydrometeorologického ústavu na druhém stupni povodňové aktivity v Rokycanech. Jeho hladina už nyní klesá. První stupeň platí na Úslavě ve Ždírci a na Bradavě v Žákavě na jižním Plzeňsku.  

Povodňové jevy
Zdroj: ČHMÚ

Kroupy poškodily úrodu

V Jihočeském kraji na Strakonicku poškodila bouřka s krupobitím zemědělské plochy. Ve Volyni dosahovaly kroupy velikosti až čtyř centimetrů. Kroupy padaly i v Ústeckém kraji. V Roudnici a na dalších místech na Litoměřicku měly v průměru až tři centimetry.

„Bouřka dorazila kolem půl šesté večer. Nejdříve prudký vítr a vzápětí začaly padat kroupy o velikosti třešní,“ cituje první reakce pojištěných zemědělců na Teplicku ředitel Agra pojišťovny Marek Bizoň.

„Rozmary počasí způsobily obrovské škody na zemědělských plodinách, především na řepce, cukrové řepě, máku a obilninách. Významné škody vznikly na chmelu a ovoci, protože meruňky a třešně se nachází ve sklizňové zralosti,“ dodává Bizoň. Škody odhadují likvidátoři pojišťovny na třicet milionů korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Plzeňský kraj

Pátek přinesl oteplení, víc oblačnosti i mrznoucí déšť

Páteční ráno už nebylo tak mrazivé jako rána předešlá. Přibylo oblačnosti a na západě se objevil i mrznoucí déšť. Meteorologové ráno varovali před ledovkou v Karlovarském, většině Ústeckého kraje a v Plzeňském kraji. V příštích dnech se bude dál oteplovat.
21. 2. 2025

Železná Ruda vypravuje mikrobus, který vozí místní do lékárny

Radnice v Železné Rudě začala třikrát týdně vypravovat mikrobus do pětadvacet kilometrů vzdáleného Nýrska, kde si lidé mohou vyzvednout nebo nakoupit léky. Přímo v Železné Rudě chybí lékárna už přes deset let. Město se sice snaží dohodnout její otevření přímo v místě, to ale může trvat ještě řadu měsíců.
20. 2. 2025

Drony v Plzni doručují zdravotnický materiál na nedostupná místa

Plzeňské městské drony jako první v Česku začínají testovat transport zdravotnického materiálu. Prověřit má lety takzvaných přepravních dronů na místa, kam mají sanitky ztížený dojezd. Pomoci mají primárně v akutních případech. Jedná se o společný projekt se záchranáři.
18. 2. 2025

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
17. 2. 2025

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
17. 2. 2025

Turisté častěji ruší přírodní klidové zóny, strážců je málo

České národní parky a CHKO nemají dostatek strážců. Pro zajištění ochrany přírody by jich jen na Šumavě a v Krkonoších potřebovali alespoň dvojnásobek, sdělili ČT oslovení tiskoví mluvčí. Lidí vstupujících v zimě do klidových zón v chráněných oblastech v posledních letech neustále přibývá. Rušení zimní přírody může vést k vymizení některých druhů chráněných ptáků.
16. 2. 2025

Před 80 lety dopadly bomby i na Tachov, Plzeň nebo Cheb

Při bombardování 14. února škody neutrpěla jen Praha, menší skupiny letounů, které směřovaly na Drážďany, toho dne útočily ještě na Plzeň, Duchcov nebo Záluží u Mostu. Bomby dopadly i na Karlovy Vary, Cheb a Tachov. Bombardování Tachova si vyžádalo jedenapadesát obětí.
14. 2. 2025

Organizace upozorňuje na vykořisťovatelské praktiky plzeňských ubytoven

Plzeňské ubytovny nabízejí místa bez vlastního sociálního zařízení v průměru za 230 korun na noc a 6800 na měsíc. Ve více než sedmi desítkách ubytoven ve městě žije přes šest tisíc lidí, včetně dětí. Nezisková organizace Ponton upozorňuje na nové vykořisťovatelské praktiky poskytovatelů ubytování nebo pracovních agentur.
14. 2. 2025
Načítání...