Obce v Českém ráji se bojí, že nová rychlostní silnice zničí krajinu

3 minuty
Události v regionech: Obce v Českém ráji se bojí, že nová rychlostní silnice zničí krajinu
Zdroj: ČT4

Obce a podnikatelé v Českém ráji se obávají nenávratné devastace krajiny v souvislosti s plánovanou stavbou silnice I/35 z Turnova na Jičín. Nová silnice, dlouhá bezmála třiatřicet kilometrů, by měla zlepšit a zrychlit spojení z Libereckého do sousedního Královéhradeckého kraje a odvést tranzitní dopravu z obcí.

Tisíce lidí míří každý rok do kempu v Sedmihorkách. Majitelé ho provozují přes dvacet let. Teď se bojí, že kvůli nové silnici přijdou o hosty.

„Posíláme turisty na vyhlídky Valdštejn, Kozákov, na Trosky. Kam je teď budeme posílat a jak tady budeme podnikat, když v tom hlavním území povede trasa dálnice? To je budeme posílat na Valdštejn, aby si prohlédli mimoúrovňovou křižovatku?“ táže se majitelka kempu Eva Schaeferová. „Potřebujeme kvalitní spojení mezi Turnovem a Jičínem, které by nezničilo Český ráj,“ dodal majitel kempu Roman Rákosník.

Obavy místních způsobila vizualizace nové silnice Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které projekt připravuje. „Trasa je po celé délce naprojektována tak, aby nikde nepřekročila a nenarušila hranice Českého ráje a zároveň nenarušila krajinný ráz,“ ujistil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Mimoúrovňové křižovatky a tunel

Kritika míří především na podobu silnice, ne její trasu. Stavba totiž počítá se sedmi mimoúrovňovými křižovatkami a devět set metrů dlouhým tunelem. „V sesuvovém území se za strašné miliardy postaví dva dálniční tunely v těsné blízkosti domů, na dně údolí bez protihlukových stěn na hranici CHKO,“ stěžuje si místní obyvatel Jaroslav Polák.

Nový úsek má navíc vést po několika mostech v celkové délce skoro čtyři kilometry. „Současný návrh nectí krajinu. Čtyřpruh touto krajinou po mostech... to je prostě nepřípustné,“ řekl krajinný ekolog z Českého svazu ochránců přírody Bukovina Vojtěch Šťastný.

Ministerstvo do projektu zapojí krajináře

„Jednáme aktivně s ŘSD, aby silnice co nejméně zničila krajinu v okolí Českého ráje,“ řekl krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Jiří Klápště (TOP 09). S tím by měl při přípravě projektové dokumentace pomoci nezávislý odborník.

„Do projektu bude zapojený i expert na krajinný ráz. Tento odborník bude spolupracovat na finálních úpravách vedení nové trasy tak, aby se v nejvyšší možné míře snížil dopad stavby na danou oblast,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Silnice za více než devatenáct miliard se začne stavět v roce 2029. Hotová má být za další tři roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 19 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 21 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...