Obce na Zlínsku nesplňují kritéria na recyklaci odpadu kvůli kompostérům

3 minuty
Události v regionech: Obce požadují úpravu zákona o hospodaření s odpady
Zdroj: ČT24

Vedení osmdesátky obcí ve Zlínském kraji požaduje úpravu zákona o hospodaření s odpady. Starostové poslali otevřený dopis ministrovi životního prostředí Petru Hladíkovi (KDU-ČSL). Obce produkují zhruba o třetinu méně vytříděného odpadu než zbytek republiky kvůli tomu, že na bioodpad používají domácí kompostéry. Nedaří se jim tak plnit státem daná kritéria.

Jiří Svoboda má kompostér u domu v Bojkovicích na Uherskohradišťsku přes deset let a využívá ho celoročně. Ukládá do něj hlavně odpad ze zahrady, trávu nebo listí. „Spokojenost je velká, protože si takto můžu likvidovat veškerý rostlinný odpad, co mám v okolí svého domu. A zároveň si tím ovlivňuji kvalitu kompostu, který tím získám,“ řekl.

Od příštího roku by měla míra recyklace odpadu, tedy jeho dalšího využití, podle zákona nově dosahovat minimálně šedesáti procent. Takovou podmínku ale při stávající situaci asi osmdesátka obcí nesplní, protože v porovnání s celorepublikovým průměrem vyprodukují o třetinu méně odpadů – přestože ke třídění přistupují zodpovědně.

Domácí kompostéry pořídily obce z dotací

„Kompostéry jsme v minulosti rozdali občanům z dotací ministerstva životního prostředí. A problém je to, že ministerstvo neumí certifikovaně započítat to množství odpadu, které vznikne v domácím kompostéru,“ vysvětlil starosta Bojkovic Petr Viceník (ODS).

„Při započtení do vytříděného a recyklovaného množství je nutno toto množství také připočítat na straně produkce komunálních odpadů obce, čímž by došlo ke zvýšení celkové produkce odpadů v obci,“ řekla mluvčí resortu Veronika Krejčí.

Aby bylo možné množství bioodpadu zvážit a obce splnily zákonem daná kritéria, přibudou v ulicích hnědé popelnice na bioodpad. Do těch poputuje třeba listí. A domácí kompostéry tak zůstanou prázdné.

Náklady vzrostou o desítky milionů


„Hnědou popelnici budeme muset svézt na kompostárnu. Na kompostárně se s tím dál pracuje, aby vznikl kompost. A ten kompost dále distribuuje mezi občany,“ popsal starosta Bojkovic.

„Ten systém funguje, tak proč to měnit. Nevidím důvod to dávat do další nádoby, kterou má někdo odvážet, když jsem schopný si to zlikvidovat sám,“ podivil se Jiří Svoboda.

S novým systémem navíc vzrostou obcím náklady asi o dvaatřicet milionů korun ročně. Některé proto s tímto způsobem řešení nesouhlasí a požadují úpravu zákona. To ale ministerstvo neplánuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 2 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 2 hhodinami

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 4 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 16 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
před 18 hhodinami

Dopravní komplikace v Liberci pokračují, po tunelu se uzavřou i dva mosty

Dopravu v Liberci komplikuje už druhý měsíc rekonstrukce silničního tunelu. Od Velikonoc se situace ještě zhorší, protože stavbaři začnou s rekonstrukcí dvou mostů ve Švermově a Košické ulici. Tři rozsáhlé stavby přijdou Ředitelství silnic a dálnic zhruba na čtvrt miliardy korun.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Sdílené elektrokoloběžky mají v Praze skončit

Praha nepočítá s tím, že by v připravovaném systému pro provoz sdílených dopravních prostředků umožnila parkování elektrokoloběžek. Jejich provozovatelé je proto podle primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti) nebudou moci v metropoli nabízet. Společně to oznámili Hřib a ředitel Technické správy komunikací (TSK) Filip Hájek. Na neohleduplné využívání sdílených elektrokoloběžek, zejména turisty, si dlouhodobě stěžují obyvatelé centra města.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...