Vedení Ústeckého kraje se rozhoduje, jestli koupí obří rypadlo v hnědouhelném dole na Mostecku. Vzniklo jako prototyp a zůstalo jediným svého druhu. Mohla by z něj být turistická atrakce. Stojí ale v místě, kde časem vznikne jezero. Posunout ho na budoucí břeh by přitom stálo více než stroj samotný.
Na Mostecku řeší, co s obřím rypadlem
Rypadlo, jímž se dá procházet, vypadá zdálky jako dům. „Strávil jsem tady kus svého profesního života, takže nostalgie tady určitě je,“ říká technik Sev.en Česká energie Vladimír Dobrý.
Na stěnách zůstaly plakáty, ve skřínkách je oblečení horníků. Řídicí jednotka v kabině je už pryč. Rypadlo těžilo silnou vrstvu hlíny, aby se menší stroje dostaly k hnědému uhlí. Díky speciální hydraulice umí chodit. Stroj před osmi lety došel k těžebním limitům a zastavil se. Teď už se nedoluje ani v okolí. Uhlí došlo a důl utichl.
Ze dna důlní jámy už horníci odčerpávají méně vody, než tomu bylo v době, kdy se těžilo, a jezero se pomalu začíná plnit. Rypadlo jako muzeum by mohlo být atrakcí jezera. Stroj ale musí odejít o kus dál.
Cesta za miliony
„Musí se udělat cesta, která bude padesát metrů široká a dlouhá zhruba osmnáct set metrů,“ popisuje mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Cena by byla celkem asi 120 milionů korun. Minulé vedení kraje bylo pro, ale definitivní rozhodnutí nechalo na své nástupce.
„Zatím jsem neslyšel žádný dostatečně pádný argument, který by opravňoval dát veřejné peníze na to, aby rypadlo bylo vidět z dálky,“ říká ústecký hejtman Richard Brabec (ANO).
Turisté se k rypadlu i do celého dolu dostanou v létě během speciálních prohlídek. Pokud těžaři mezitím stroj neprodají kraji, rozeberou ho do šrotu.