Na farmě na Kroměřížsku vzniká centrum pro lidi s autismem

2 minuty
Události v regionech: Nové centrum pro lidi s autismem
Zdroj: ČT24

Na farmě v Břestu na Kroměřížsku vzniká komunitní a pobytové centrum pro lidi s autismem. Zázemí tam najdou dospělí, děti i jejich rodiče. Podle odborníků v Česku podobná místa pro lidi s poruchou autistického spektra chybí, hlavně ta s krizovou okamžitou péčí. Podle organizace Za sklem průzkumy uvádí, že světově se s poruchou autistického spektra narodí každé třicáté šesté dítě, v Česku žije přes čtvrt milionu lidí, kteří jsou na spektru autismu.

Farma v Břestu stojí na místě bývalého mlýna, do tří let bude sloužit lidem na spektru autismu. Péče o živé tvory jim pomáhá. Třicetiletému Petrovi, který je klientem organizace Za sklem, prý nejvíc pomáhají kočky, které má doma.

Zázemí na farmě najdou dospělí, děti i jejich rodiče. „Pracuje se zvlášť s dítětem, zvlášť s rodiči. A potom dáváme dohromady rodinu, aby se její členové naučili komunikovat. Aby pochopili jinakost a specifika autismu,“ vysvětlila předsedkyně organizace Za sklem Marta Pečeňová.

Kapacita zařízení bude pětapadesát lidí. Péče bude dostupná jak ambulantní, tak pobytovou formou. Nabídne sociální rehabilitace nebo dílny. V mlýnici pak vznikne komunitní centrum. „Chceme ukázat nejen malým dětem, ale i dospělým, jakým způsobem se dřív žilo,“ řekla Pečeňová.

Finanční náročnost

Podle odborníků v Česku podobná místa pro lidi s poruchou autistického spektra chybí – hlavně ta s krizovou okamžitou péčí. „Zřizování těchto zařízení je finančně náročné. Jak po stránce zřízení, tak pak i provozní. Velký význam hraje nedostatek financí v systému sociálních služeb,“ sdělil ředitel Centra podpory lidí s autismem a jejich blízkých Paspoint Brno Tomáš Dostál.

Organizace pak upozorňují na to, že děti, u kterých nebyl včas diagnostikován autismus, neumějí komunikovat a vyjádřit svá trápení. „Česká republika zaznamenala velký nárůst u náctiletých, kteří si z důvodu tohoto nepochopení sahají na život,“ upozornila koordinátorka projektů Za sklem Jana Bedhiaf Hlaváčová.

V Jihočeském kraji je desítka zařízení, která se věnují lidem s autismem. Stavět dům se zvláštním režimem za více něž sto dvacet milionů korun začalo nyní centrum Bazalka v Českých Budějovicích. Českobudějovická radní Lucie Kozlová (ODS), která je zároveň náměstkyní jihočeského hejtmana pro sociální oblast, řekla, že poptávka po podobných službách stále převyšuje nabídku.

„Autistů neustále přibývá a pro rodinu je to velmi náročné. Proto bychom rádi co nejvíce navýšili počet poskytovatelů těchto služeb,“ poznamenala.

Chybí psychologové i asistenti

Nedostatek psychologů, logopedů i asistentů stále trápí rodiče dětí s autismem na Vysočině. Mnohdy se nedaří najít ani zájmové kroužky, jejichž vedoucí by uměli s dětmi s poruchami autistického spektra pracovat.

Jedno integrační centrum je v Jihlavě. Založili ho sami rodiče, kteří měli podobné problémy, a pomoc pro děti s poruchami autistického spektra jim chyběla. Poskytuje odborné sociální poradenství, pomáhá s komunikací s úřady.

Rodiny mají nárok na pomoc státu

Rodiny, které pečují o děti s poruchou autistického spektra, se často potýkají s odmítáním ze strany úřadů. Přitom mají nárok na státní pomoc, na kterou ale často čekají roky. Diagnóz autismu v Česku přibývá, systém s nimi ale zatím příliš nepočítá. Ministerstvo nyní chystá změnu celého systému, který by se měl zrychlit a zjednodušit.

Podle Národního ústavu pro autismus se každý rok v Česku narodí až dva tisíce dětí, u kterých se projeví porucha autistického spektra. Ne všechny vyžadují speciální vzdělávání nebo neustálý dohled. Kolik z nich to ale potřebuje, stát neví. Přesná statistika neexistuje.

Načítání...