Na chodníku v Ostravě se našel autentický dopis, který popisuje bombardování z roku 1944

3 minuty
V Ostravě se našel dopis, který popisuje bombardování města v roce 1944
Zdroj: ČT24

Náhodná kolemjdoucí našla v Ostravě na chodníku autentický osobní dopis, který popisuje ničivý nálet z 29. srpna 1944. Americké bombardéry tehdy zaútočily na místní železárny, bomby ale zasáhly i střed města. Podle odborníků jde o velmi silnou výpověď, která událost popisuje do největších podrobností. Původní majitel nalezeného dopisu je zatím neznámý.

„Ohlušující rány jedna za druhou, detonace, třaskavé explose a do toho strašné hučení bombardérů. Chalupa s námi skákala, okna v celém domě se sypala, zdi praskaly,“ píše se v dopise, který našla na chodníku v Ostravě Martina Šimečková. 

„Zvednu to a tam datum 1944. Díváme se na to a je to dopis, který naprosto detailně popisuje bombardování v roce 1944. Šel nám z toho úplně mráz po zádech,“ popisuje Šimečková. Nálezkyně ihned kontaktovala pracovníky neziskové organizace Post bellum, kteří stojí za projektem Paměť národa. Ten shromažďuje právě autentické vzpomínky. 

„Manželka našeho soudního rady Škorpila utíkala z krytu do bytu pro šperky. Trefilo to do chalupy. Na paní Škorpilovou se zřítil těžký balvan a rozdrtil ji,“ píše se dále v dopise. „Je velmi detailní. Dokonce tam popisuje smrt jedné paní ze sousedství. Opravdu je to podle mě velmi silná výpověď,“ řekl dokumentarista Paměti národa Tomáš Netočný.   

Místo železáren dopadly bomby na obytné domy

Obyvatelé protektorátní Ostravy byli v té době na varovné sirény zvyklí. Nad městem totiž často prolétávaly bombardéry, které mířily na průmyslové cíle v Polsku. Bombardování z 29. srpna 1944 bylo nejničivější za celou válku. „Spousta lidí nebyla v krytech. Dívali se, co to letí, kam to letí a najednou viděli, jak se to sype,“ uvedl Netočný.

Cílem Američanů byly hlavně vítkovické železárny a chemické závody, ty ale byly zasaženy jen částečně. Většina pum spadla na obytné domy. Přímo v Ostravě a blízkém okolí zahynulo 540 lidí, desítky dalších i v nedalekém Bohumíně. 

Komu nalezený dopis původně patřil, se zatím neví. Pracovníci Paměti národa hledají i další pamětníky, a to nejen osudného náletu na Ostravu.

6 minut
Stovky lidí zahynuly před 75 lety při bombardování Ostravy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 17 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...