Most, který spojuje Třinec se železárnami, je znovu otevřen

V Třinci se ve středu otevřel rekonstruovaný most Závodní. Jedná se o důležitou spojnici mezi městem, třineckou hutí i místními částmi Kanada a Podlesí. Renovace stála 48 milionů korun. Motoristé i cyklisté mohou most využívat od středy, autobusy se na něj vrátí o den později. Informovala o tom Petra Martynková z třineckého magistrátu.

Rekonstrukce mostu měla dvě fáze. Loni v srpnu začala přeložka sítí a výstavba energolávky. Letos v dubnu na tuto etapu navázala rekonstrukce mostu samotného, která zahrnovala demolici stávajícího mostu a výstavbu nové mostní konstrukce.

Součástí opravy bylo také vytvoření nového levostranného pruhu pro cyklisty. „Stavba pro nás byla komplikovaná především v loňské stavební sezoně, kdy jsme museli provést spoustu přeložek neznámých inženýrských sítí, s tím jsme se ještě nikdy nesetkali,“ uvedl za zhotovitele David Kubíček.

Komplikace pro železárny

Výstavba nového mostu omezila dopravu v Třinci a oddělila místní části Kanada a Podlesí. „Cyklistům a chodcům po dobu uzávěry sloužila provizorní lávka, automobilová a autobusová doprava však musela volit objízdné trasy. Uzavření mostu znamenalo také zásah do provozu Třineckých železáren, kdy musela huť vzniklé situaci přizpůsobit logistiku v areálu,“ připomněla Martynková.

Generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide uvedl, že pro společnost renovace znamenala velkou zátěž. „Znamenalo to například, že jsme museli v danou dobu omezovat převoz tekutého kovu z jedné strany na druhou, aby nedocházelo k fatálním zácpám,“ uvedl Heide.

Na rekonstrukci mostu Závodní naváže oprava další komunikace z Nebor k válcovně třinecké huti. Práce začnou na konci prázdnin a budou trvat dva měsíce. Během prací bude téměř tříkilometrový rekonstruovaný úsek průjezdný jen s omezením, provoz bude řídit světelná signalizace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 7 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 13 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 23 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...