Málo pasažérů nevadí, krajská letiště nejsou zbytečná, míní Kuba a Netolický

16 minut
Události, komentáře: hejtmané Kuba a Netolický o letištích
Zdroj: ČT24

Česko má aktuálně šest letišť s povolením k mezinárodnímu provozu. Nejvytíženější je to v Praze, loni odbavilo skoro čtrnáct milionů lidí. Naopak nejméně pasažérů prošlo nejnovějším letištěm v Českých Budějovicích, které dosáhlo na deset tisíc odbavených. Menší letiště bývají drahá a ztrátová, i tak ale stojí za to je provozovat, shodli se v Událostech, komentářích hejtmani Jihočeského a Pardubického kraje Martin Kuba (ODS) a Martin Netolický (SOCDEM).

Na otázku, jestli není letišť moc, neexistuje podle Kuby jasná odpověď. Řešením podle něj ale rozhodně není rušit už stávající letiště, alespoň tedy ne to v Českých Budějovicích, přestože ho uvedlo do provozu předchozí politické vedení města.

Vzdušný přístav na jihu Čech má podle Kuby velký potenciál. „Kraje dávají peníze do spousty věcí, které zlepšují podmínky k životu. (…) Právo na letiště je legitimní politické rozhodnutí, které každý může obhájit.“ Civilní letiště zděděné po předchozích garniturách nehodlá rušit ve svém městě ani Martin Netolický.

Snazší cesta k moři či kongresová turistika, hájí letiště hejtmani

Oba hejtmani odmítli, že by investování do ztrátových projektů letišť bylo zbytečné. Zřízení letiště v Budějovicích vidí Kuba jako dostupnější alternativu cesty k moři, která by pro Jihočechy jinak s cestou do Prahy zabrala třeba i celý den. „Navíc je tu řada dalších atributů, které letiště do kraje přináší. Obrovský ekonomický potenciál má například velká plocha okolo letiště, na které může třeba vyrůst hangár na opravu letadel,“ dodal Kuba.

„Jeden z investorů pro letecké hangáry vybírá právě mezi Pardubicemi a Českými Budějovicemi,“ doplnil Natolický. Letiště v jeho městě má podle něj maximálně přispět k rozvoji ekonomiky, magistrát tak zvažuje například zapojení do kongresové turistiky. Zdůraznil, že na rozdíl od Letiště Václava Havla to v Pardubicích nemá díky své velikosti problém se zpožděním odbavování zavazadel ani nevyžaduje po cestujících příchod s velkým předstihem. Pasažéři podle Netolického často oceňují právě tuto výhodu.

Třeba Českobudějovické letiště se v poslední době potýkalo s nižším počtem odbavených cestujících, než se čekalo. Některé lety na jih Evropy se tam musely zrušit kvůli nízkému zájmu. Hejtman Kuba v tom ale i tak špatnou poptávku nevidí: „Je to optimalizací mezi cestovními kancelářemi a aerolinkami, způsobenou nedostatkem letadel.“

To na Pardubickém letišti je provoz řádově větší. Podle Netolického je to částečně tím, že je zařízení primárně vojenské, pouze s povolením k civilnímu provozu. Ambici konkurovat Praze prý ale nemá. Netolický v tomto směru zdůraznil, že letiště má kvůli posouzení vlivu na životní prostředí navýšit roční obrat pouze na 250 tisíc pasažérů. To je v přepočtu asi 56krát méně, než je roční kapacita Letiště Václava Havla v Praze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 7 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 11 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 19 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 20 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 20 hhodinami
Načítání...