Lékařům v Ostravě se podařilo zachránit autistu, který odmítal jíst. Pomohla přítomnost jeho matky

2 minuty
Lékaři pomohli autistovi, který odmítal jíst
Zdroj: ČT24

Lékařům z ostravské městské nemocnice se podařilo zachránit autistického chlapce, který přestal přijímat potravu. Na jednotce intenzivní péče strávil celkem dva týdny. Teď už znovu potravu přijímá. Podle psychologů se jeho stav zlepšil hlavně díky skvělé spolupráci mezi lékaři a matkou hocha. Případ by se mohl stát i příkladem pro další zdravotnická zařízení.

Šestnáctiletý Erik trpí těžkou poruchou autistického spektra, mentálně je na úrovni ročního dítěte. V prosinci loňského roku přestal na sedm týdnů přijímat potravu. Skončil na jednotce intenzivní péče, nyní už je zpátky ve škole.  

„Má prostě některé prvky chování, které nejsou běžné pro ostatní děti. Dostal se do ústavu, nebyl schopen chodit ani se hýbat,“ popsala Erikova matka Ondřejka Langrová. „Když naposledy Erikovi brali v šesti nebo sedmi letech krev, tak ho drželo šest dospělých lidí. Sestřičky ho hladily po ruce, všechno mu vysvětlovaly, nakonec ho držela jen jedna sestřička, která mu krev odebírala,“ přidala historku z Erikova dětství.

Poté, co Erik přestal přijímat potravu, strávil na jednotce intenzivní péče ostravské městské nemocnice 14 dní. Matka Ondřejka s ním zůstávala v nemocnici nepřetržitě. Právě i díky její přítomnosti se lékařům podařilo autistického chlapce naučit znovu jíst. 

„Podařilo se to díky skvělé mamince, která nám strašně v té péči pomohla. Ve své podstatě není téměř den, kdy by nějaké takové dítě tady neleželo. Je to přizpůsobení se tomu pacientovi, někdy je to legrace, někdy musíme být přísnější,“ uvedla primářka dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava Alice Nogolová. 

Návod pro další zdravotníky?

Podle spolku ADAM pro rodiny s autistickými dětmi, který jen v Moravskoslezském kraji pomáhá asi 130 rodinám, je takový přístup spíše vzácný. Teď o úspěchu v ostravské nemocnici informuje i další lékaře a sestry. Erikův případ by tak mohl sloužit jako návod, jak v podobných situacích postupovat.  

Podle psychologa z organizace ADAM Přemysla Mikoláše by v péči o dítě měl být rodič partnerem lékařů. „Protože rodič mívá nejčastěji cenné informace, které pro zdravotnický personál můžou být zásadní v redukci úzkosti a nejistoty, zpracování senzorického přetížení, které vyplývá z lékařského prostředí,“ sdělil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
před 41 mminutami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
08:26Aktualizovánopřed 57 mminutami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 7 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 19 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 19 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
včera v 16:30

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00
Načítání...