Kraj na chod nemocnice v Sušici přispěje, nebo ji bude provozovat sám. V novém režimu má být od ledna

Plzeňský kraj v úterý navrhnul městu Sušice dvě varianty spolupráce při chodu tamní nemocnice, která patří městu. Zařízení se potýká s dlouhodobými problémy a s nedostatkem personálu, Sušice na provoz doplácí ročně desítky milionů. Kraj nabídl, že nemocnici by mohla buď dál provozovat Sušice a kraj by přispíval na provoz konkrétních činností, nebo by nemocnici prostřednictvím své Klatovské nemocnice provozoval sám. V novém režimu by mohlo být zařízení od 1. ledna 2022, řekl náměstek hejtmanky Pavel Karpíšek (ODS).

Hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) ustavila pracovní skupinu, která má zmapovat situaci a navrhnout vhodný model. „K absolutnímu závěru a absolutnímu rozhodnutí není možné dnes dojít. Domluvili jsme se, že následným krokem bude navštívit nemocnici, kde bychom chtěli jednat se zaměstnanci a diskutovat s nimi varianty řešení,“ řekla v úterý hejtmanka. Potvrdila, že nemocnici chybí personál, řada zdravotníků pracuje jen na dohody o činnosti, nikoliv hlavní pracovní poměry.

Kdyby kraj nemocnici provozoval, nesměla by její špatná personální situace negativně ovlivnit krajskou Klatovskou nemocnici, řekla Mauritzová. Věří, že když zaměstnanci při jednání s krajem zjistí, že považuje Sušickou nemocnici za stabilní součást zdravotnické sítě a že nemocnice má perspektivu, budou ochotnější vstoupit do trvalého pracovního poměru.

Město by bylo pro to, aby nemocnici provozoval kraj

Starosta Sušice Petr Mottl (ODS) preferuje kraj jako provozovatele zdravotnického zařízení. „Za mě je systémovější i férovější varianta provozování nemocnice Plzeňským krajem formou klasického pronájmu za symbolickou cenu. Dokážu si představit i závazek města jako vlastníka areálu na budoucí rozvoj, údržbu a vybavení nemocnice,“ řekl.

Loni stál město s jedenácti tisíci obyvateli provoz nemocnice přes šedesát milionů korun, letos je v rozpočtu zhruba polovina. Zatím se vyčerpala menší část, převážně na pokrytí závazků z minulosti, řekl starosta.

Kraj i město ještě čekají jednání se zaměstnanci i zdravotními pojišťovnami o ochotě proplácet úkony. V nemocnici opět nefunguje kvůli nedostatku personálu lůžková chirurgie. Podle Mauritzové nemá ani jednoho stálého lékaře.

Rozšíření odbornosti

Karpíšek uvedl, že kraj je schopen městu nabídnout rozsah péče, kterou by zabezpečil. Podle něj je cílem kraje zachovat to, co v nemocnici funguje nyní, to znamená LDN, internu, pohotovost nebo ambulantní sféru. O některé odbornosti by se nemocnice dokonce mohla rozšířit. 

„Na rovinu říkám, že nejsme v tuto chvíli schopni kvalitně personálně obsadit, aby tam byla lůžková chirurgická péče, byť je nutné, aby tam byla chirurgická ambulance a pohotovost,“ řekl Karpíšek. Kdyby kraj přispíval na provoz vybraných činností nemocnice, jako to dělá v jiných zařízeních, určitě by to nebyly desítky milionů ročně, zdůraznil.

Petice požaduje, aby nemocnice zůstala městu

Jenže právě fungující lůžková chirurgie je jedním ze základních požadavků občanských iniciativ a organizátorů připravovaného městského referenda o nemocnici.

„Jako veřejnost bychom preferovali spíše provozování městem s příspěvkem kraje, aby rozhodovací procesy zůstaly stále městu, i třeba za participace obcí, které by se mohly podílet na provozu nemocnice. Lůžková chirurgie je pro mě zcela zásadní,“ řekla Zuzana Hrabá, která v Sušici organizovala petice za udržení rozsahu péče.

I Jan Pelech z petičního výboru referenda chce udržení lůžkové chirurgie. „Jakkoliv víme, že je to finančně a personálně náročné, loňský rok ukázal, že je možné rozsah péče udržet,“ řekl. Během týdne se iniciátorům referenda podařilo sehnat asi 2500 podpisů, potřeba bylo 2300, později přišly další archy s podpisy, řekl Pelech. Tak jako starosta Mottl předpokládá, že při splnění všech náležitostí by mělo být referendum společně s parlamentními volbami na podzim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
před 10 hhodinami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 15 hhodinami

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Čtyři lidé v Dolních Břežanech se otrávili oxidem uhelnatým, jeden zemřel

Záchranáři dopoledne vyjížděli do Dolních Břežan u Prahy ke čtyřem lidem, kteří se otrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž na místě zemřel, další pacienti skončili v nemocnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové se událost stala v jednom z rodinných domů. Server Novinky uvedl, že šlo o členy rodiny, Richterová to nepotvrdila ani nevyvrátila. Okolnosti případu policisté prověřují.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo čtyři sta litrů nafty

Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží soupravy zhruba čtyři sta litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Policie vykolejení vlaku prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zjistila ČT.
před 19 hhodinami

Havárie vodovodu zastavila v části Prahy tramvaje

Havárie vodovodu zastavila ve čtvrtek ráno v Praze provoz tramvají mezi zastávkami Hradčanská a Strossmayerovo náměstí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Pět tramvajových linek začalo jezdit odklonem, v úseku výluky jezdí náhradní autobusy. Oprava by podle stránek Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) mohla skončit odpoledne.
před 22 hhodinami

Jaroměř se obává těžby štěrkopísku u přírodní rezervace

Nevoli obyvatel Jaroměře na Náchodsku vyvolal záměr těžit štěrkopísek ve Starém Plese. V lokalitě těsně vedle přírodní rezervace a zdroje pitné vody pro zmíněné město a Hradec Králové to zvažuje firma ATM CZ. V takovém případě by se ale podle starosty Jana Borůvky (ANO) muselo přistoupit ke změně územního plánu, což zastupitelstvo zatím v plánu nemá.
včera v 06:30
Načítání...