Třeboňské bahno hnojí pole. Jeho vyvezení navíc pomůže vodním tokům od sinic

2 minuty
Události: Třeboňské bahno jako hnojivo
Zdroj: ČT24

Více než tři sta tun fosforu ročně se dostane do Orlické přehrady. Právě kvůli tomu rostou sinice, které kazí vodu v nádrži. Snížit množství fosforu se už pokoušejí rybáři v povodí řeky Vltavy, kteří těží bahno a nabízejí ho zemědělcům jako hnojivo. Narážejí ale na vysoké náklady na práci a laboratorní testy.

Bahno z třeboňských rybníků lze použít jako hnojivo na pole. Rybáři ho těží sacími bagry a pak suší v lagunách. Dál sediment nabízejí třeba zemědělcům.

„Pro zemědělce je to skvělý materiál do polí. Když to na pole dám, tak to chci mít se vším všudy. Navézt a rozprostřít, plus aby nám zaplatili náklady na případné nebo následné vyvápnění,“ přiblížil agronom Ondřej Liška ze Zemědělských služeb Dynín.

S bahnem sají také fosfor, který se do rybníků dostává. Tím částečně brání jeho dalšímu úniku do povodí až do orlické přehrady. Zpracovat by dokázali daleko větší množství, jenže podle obou stran je spolupráce finančně i administrativně náročná. „Narážíme na legislativní záležitosti, kdy se na toto bahno pohlíží z hlediska zákonů o odpadech jako na odpad,“ uvedl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

S bahnem mizí i množství fosforu

„Spoustu papírování, dodržování limitů, co se týče rozprostírání sedimentu po půdě,“ nastínil Liška. Ročně se přitom do Orlíku dostane přes tři sta tun fosforu a způsobuje v ní růst sinic.

Vodohospodáři proto prosazují změny. „Je to budování nových čistíren odpadních vod tam, kde ještě odkanalizování není,“ nastínil ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Vznikla také skupina, která řeší snížení fosforu v nádrži a jedná s ministerstvy. „Pro mě osobně je to jakýsi návrat k normálnosti. To, co dělali naši předci,“ okomentoval místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Přísun fosforu do Orlíku by se musel snížit téměř o polovinu, aby se čistota vody výrazně zlepšila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihočeský kraj

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 21 hhodinami

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
7. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
1. 4. 2025

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
31. 3. 2025

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
28. 3. 2025

O absolventy sklářského oboru je zájem. Práci s materiálem se učí studenti v Třeboni

Na střední odborné škole v Třeboni roste zájem o sklářský obor. Studenti se tady učí všeobecné práci se sklem. Pokud ale chtějí získat praxi přímo ve sklárnách, míří často na sever Čech. Vyhlášená sklárna v Chlumu u Třeboně totiž svůj provoz už dávno ukončila. O absolventy sklářského oboru je ale v Česku i v zahraničí zájem.
27. 3. 2025

„Nikdo nechce čichat výkaly.“ Lidé se brání proti vzniku obřích jímek na kejdu

Ve Vnorovicích na Jindřichohradecku se rozhořel spor o vybudování dvou velkoobjemových jímek na uskladnění kejdy hospodářských zvířat. Místní mají strach, že stavba negativně ovlivní okolí i komfort jejich bydlení. Podle investora jsou ale obavy zbytečné.
27. 3. 2025
Načítání...