Jihlava chce zpřístupnit důl, kde se od 13. století těžilo stříbro

V Jihlavě odkryli důlní dílo pod vrchem Rudný mapující těžbu stříbra od konce 13. do 18. století, radnice se ho chystá zpřístupnit. Práce tam nejdřív vyvolala potřeba zajistit nebezpečný propad u šachty svatého Jiří, o což se letos postaral státní podnik Diamo. V úpravách území bude pokračovat město. Lidé by tam ale zatím chodit neměli, dokud nebude dokončené celkové zabezpečení.

„V tomto prostoru potkáváme jak počátek hornictví na Jihlavsku, tak jeho úplný konec,“ nastínil náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Poznamenal, že jde o unikátní objev, který prý nemá v Česku a pravděpodobně ani v Evropě téměř žádnou konkurenci. Město má dlouhodobě v plánu vytvořit v tomto území také malý hornický skanzen.

Jihlava byla nejstarším královským horním městem v českých zemích, bohaté stříbrné žíly tam byly objeveny v první polovině 13. století. „Jsem hrozně rád, že aspoň jedno důlní dílo bude přístupné a bude slávu královského horního města svým způsobem dokumentovat,“ doplnil náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Kvůli zajištění propadu pracovníci odtěžili velké množství zeminy. „Museli se dostat na tvrdé podloží, aby nedocházelo k dalším propadům,“ vysvětlil Laštovička. Ústí šachty pak zpevnili betonem a překryli železnou mříží. Státní podnik práce prováděl pro ministerstvo životního prostředí, které má staré důlní dílo ve správě. „Převzali jsme od Diama stavbu jako dokončenou, proto už tady můžeme působit,“ dodal Popelka.

Spolupráce s báňským úřadem i archeology

Na záchraně hornické památky město spolupracuje i s báňským úřadem a archeology. Ústí šachty je teď na dně několik metrů hluboké a široké jámy. Odkrytá byla i „kapsa“, tedy prostor, v němž bylo asi desetimetrové důlní kolo, které mělo vodní náhon. „Pomocí těžebního stroje se z toho důlního díla odčerpávala voda a vyvážel vytěžený materiál,“ přiblížil Laštovička.

Poblíž povrchu jámy jsou zároveň vidět pozůstatky po nejstarší těžbě stříbra, která šla jen do takové hloubky, kam dopadalo denní světlo. Až postupně se havíři dostávali hlouběji pod zem. Šachta svatého Jiří je možná hluboká až osmdesát metrů. „Ještě je to částečně zanesené sedimentem, takže nevidíme až na dno,“ podotkl Popelka.

Přibude i zvonička

Zabezpečit teď bude potřeba skalnaté svahy díla nad ústím šachty, což bude podle náměstka stát do dvou milionů korun. Město už nechalo vytvořit novou přístupovou štolu, i s pomocí kamene z loni zbouraného zimního stadionu. Odtud povedou schody dolů, k šachtě. Lidé se tam podle plánu budou moci dostat i z druhé strany, tedy od budoucího skanzenu, procházet budou někdejší odvodňovací štolou dlouhou okolo třiceti metrů, která je zatím zčásti zanesená.

V okolí šachty svatého Jiří už přibývají dřevěné repliky připomínající středověkou těžbu stříbra. Vytvářejí je pracovníci městské správy podzemí. Je tam už ruční pumpa a těžební vrátek. „Rozšíříme to ještě o zvoničku,“ avizoval Jan Šustr ze správy podzemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 3 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 5 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 5 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 9 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 10 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
28. 3. 2025

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...