Jelení příkop u Pražského hradu se má otevřít. Na posledních pracích se ale město s prezidentem neshodne

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby se při rekonstrukci Mockerových domů v Jelením příkopu nekácely stromy. Ty mají ustoupit betonové plošině na umístění jeřábu. Přírodu by podle Hřiba mohla poškodit i těžká technika. Domy pocházejí z konce 19. století a jejich autorem je architekt Josef Mocker. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že o kácení nic neví.

Práce v Jelením příkopu mají začít do týdne. To, že se mají kvůli plošině pokácet stromy, vyplývá z dopisu pražského primátora prezidentovi. Betonová podesta má mít rozměry pět krát pět metrů a bude 1,5 metru hluboká s několika sedmimetrovými piloty pro umístění jeřábu.

„Z toho důvodu by mělo být pokáceno několik vzrostlých stromů a do jedné z posledních částí zachované přírody v centru města by kromě samotného jeřábu houfně najela také nákladní auta a další stavební technika,“ píše v dopise Hřib. Podle Ovčáčka se ale primátor snaží jen zviditelňovat. Politiku podle něj pojímá jako „jedno velké hejtování druhých“.

Ovčáček: Není mi známo, že by se mělo kácet

Investorem rekonstrukce Nového proboštství je podle mluvčího Metropolitní kapitula u svatého Víta v Praze. Uvedl, že kapitula zatím Správu Pražského hradu nepožádala o souhlas s umístěním jeřábu do Jeleního příkopu.

„Doposud jsme jednali pouze se stavební firmou, která již splnila všechny podmínky a pokyny odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky a Archeologického ústavu Akademie věd ČR pro umístění stavebního jeřábu do Jeleního příkopu,“ poznamenal. „Není nám také známo, že by kvůli tomu musela být kácena jakákoliv zeleň,“ dodal Ovčáček.

Poslední rekonstrukce zeleně se podle primátora odehrála v příkopu v roce 1905. Od té doby tam člověk nezasahoval. Podle primátora existují jiné způsoby, jak dopravit materiál na potřebné místo.

Pro primátora je kácení nepřípustné

Hřib v dopise také uvedl, že záměr jde proti postoji vedení města, které chce vysázet v hlavním městě milion stromů. „Za poslední dva roky jsme vysázeli více než 350 tisíc stromů. Bylo by velmi nešťastné z jedné strany ve městě stromy sázet, pokud by je někdo z druhé strany zase zcela zbytečně kácel,“ napsal.

Primátor zároveň znovu požádal Pražský hrad, aby Jelení příkop zpřístupnil obyvatelům metropole. Dopis s touto prosbou odeslal už loni v prosinci, dosud na něj nedostal odpověď, připomněl Hřib.

Mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor řekl, že Pražské vodovody a kanalizace loni v listopadu ukončily opravu kanalizace v horním Jelením příkopu. „Proto bychom jej rádi veřejnosti otevřeli letos 1. dubna, samozřejmě pokud to epidemická situace dovolí a bude možné otevřít areál Pražského hradu,“ poznamenal.

Dolní část příkopu ale podle Pastora i nadále zůstane uzavřena kvůli opravě Nového proboštství, protože tímto místem bude odvážen stavební materiál. „Technika bude k navážení a odvozu materiálu využívat výhradně asfaltovou obslužnou komunikaci z Chotkovy ulice,“ uvedl.

Dva roky zavřený

Jelení příkop je přírodní rokle, která původně sloužila jako obranná bariéra, později jako loviště, právě podle toho získala i své jméno. Jelení příkop je však kvůli opravám uzavřený už více než dva roky. 

„Před dvěma lety se ze svahu utrhla zemina. Bylo potřeba opravdu provést opravu potrubí. Od 1. dubna, pokud to dovolí systém PES, tak bude horní část zpřístupněna,“ uvedl Vít Novák z tiskového odboru Pražského hradu. Podle Hřiba však měl být Jelení příkop otevřen už loni. „Vůbec nechápu, jak by s tím měla souviset epidemická situace. My také nezavíráme městské parky,“ uvedl.