Na konci léta začne stavba Dvoreckého mostu. Propojí Podolí a Smíchov

Dvorecký most, který propojí Prahu 4 s Prahou 5, by se měl začít stavět na konci srpna či na začátku září. Hotovo by mělo být na přelomu let 2024 a 2025. Most přes Vltavu, který bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším, postaví za 1,075 miliardy korun firmy Metrostav TBR, Strabag a Firesta Fisher. Podle architektů návrh konstrukce odkazuje na práci Františka Mencla, který pro Prahu projektoval mosty v první polovině 20. století. Měl by tak nenásilně zapadnout do vltavského údolí.

„Dvorecký most je jednou z těch zásadních staveb, která pomůže k rozvoji tramvajové sítě v Praze a pomůže k rozvoji tramvajových tangenciálních linek v Praze,“ řekl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), v jehož gesci je doprava v metropoli.

Konsorcium firem Metrostav TBR, Strabag a Firesta Fisher vyhrálo podle náměstka tendr díky nejnižší nabízené ceně, nejkratší nabízené době postavení mostu a nejdelší nabízené délce záruční doby stavby. Firmy most postaví za 810 dní od převzetí stavby, avizoval předseda představenstva firmy Metrostav TBR Aleš Gothard. Na stavební práce bude platit záruka 72 měsíců a na železobetonovou konstrukci mostu 120 měsíců. Smlouvu by měla metropole s vybraným zhotovitelem stavby podepsat v tomto týdnu, sdělil Scheinherr.

Téměř čtyřsetmetrový most má zapadnout do vltavského údolí

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Právě na straně ze Smíchova by se podle náměstka měl most začít stavět. Architektonická podoba mostu vznikla již za minulého vedení města. Projektovou dokumentaci pro provádění stavby zpracovaly společnosti Tubes a Atelier 6. Pravomocné stavební povolení získala stavba na letos na jaře. Most bude na délku měřit 388 metrů a široký bude 16 metrů.

Návrh od architektů z Tubes a Atelier 6 by měl nenásilně zapadnout do vltavského údolí. Při hledání tvarového řešení se autoři inspirovali Františkem Menclem, který byl projektantem mostů pro hlavní město Praha v první polovině 20. století. Mencl si podle nich dobře uvědomoval důležitost, aby most dobře zapadl do okolní zástavby a městské krajiny a nenarušoval svým vzhledem cenné panorama.

Podobu prostoru pod mostem zpracovává výtvarný umělec Krištof Kinter. Součástí projektu je mimo jiné kavárna, pikniková zóna a Kinterova autorská socha.

Most by mohl nést jméno Madeleine Albrightové

Označení mostu Dvorecký most je pracovním názvem. Scheinherr letos dříve navrhl, aby most nesl jméno po zesnulé bývalé ministryni zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové. O finálním jménu nového mostu se bude jednat.

Nyní se v metropoli staví Štvanická lávka mezi pražskými Holešovicemi a Karlínem. Od 16. května se v hlavním městě opravuje Barrandovský most. Letos jsou práce naplánované na 110 dní, další fáze oprav budou v příštích letech. Celkově by kompletní rekonstrukce měla stát 594,5 milionu korun. Renovace by se měl dočkat Libeňský most a památkově chráněný Hlávkův most. Mluví se rovněž o vybudování takzvaného Rohanského mostu, který by spojoval Jateční ulici v Praze 7 s Urxovou ulicí v Praze 8. O stavbě mostu mezi Karlínem a Holešovicemi však zatím nebylo rozhodnuto.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Praha získala 320 milionů na rekonstrukci Pragerových kostek

Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 320 milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz, uvedl na síti X primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování.
31. 3. 2025

Dělníci začali s druhou polovinou prací na Pražském okruhu ve Slivenci

Na Pražském okruhu v úseku od ústí Lochkovského tunelu ke sjezdu na Slivenec po zimní přestávce začala druhá polovina výměny povrchu vozovky. První část výměny firma uskutečnila loni, teď se práce týkají především směru na Brno a potrvají do července. Namísto asfaltu bude nový povrch cementobetonový, což zajistí vyšší životnost. Doprava je vedena ve dvou pruzích v každém směru.
31. 3. 2025

Hluk z pražského letiště se přesouvá, začíná oprava ranveje

Začíná oprava hlavní ranveje na pražském Letišti Václava Havla. Veškerý letecký provoz letiště převádí na vedlejší dráhu, což bude znamenat zvýšení hluku nad Kladnem a hustě osídlenými oblastmi Prahy, zejména městskými částmi Praha 4, 5 a 6. Práce potrvají do pátku 15. srpna, příští rok budou pokračovat v podobném termínu.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
28. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
28. 3. 2025
Načítání...