V předvolební debatě Královéhradeckého kraje se hovořilo o situaci ve zdravotnictví a startovacích bytech

84 minut
Předvolební debata: Královéhradecký kraj
Zdroj: ČT24

Česká televize před krajskými volbami nachystala třináct předvolebních debat. Do studia zve vždy osm lídrů kandidátek s největším volebním potenciálem z průzkumu volebního potenciálu dvou agentur: Kantar CZ a Data Collect. V každém kraji se debata zaměřuje na témata, která dominují místní politice. V pátek 6. září se věnovala Královéhradeckému kraji.

Prvním tématem diskuse byla situace ve zdravotnictví a dostupnost lékařské péče. Přilákat do nemocnic a menších ordinací lékaře je velmi náročné, problém v kraji je i například sehnat zubaře.

„Chybí tady čtyři, možná pět tisíc lékařů. Problém musí řešit ministerstvo, začal bych rozšířením studijních oborů,“ řekl lídr ANO Petr Koleta k nedostatku zdravotnické péče v kraji. Podle něj je aktuální systém zdravotnictví neudržitelný. „Je potřeba udělat nepopulární krok a podívat se na to, zda každá nemocnice potřebuje mít všechny obory a zda by některé nešlo zrušit,“ myslí si.

„Máme stabilizovanou síť okresních nemocnic, máme tady vytvořenou strategii, jak jednotlivé obory v nemocnicích chceme dál rozvíjet do roku 2035,“ sdělil Martin Červíček, který stojí v čele kandidátky Silní lídři pro kraj – ODS, KDU-ČSL a Východočeši. Dodal také, že za poslední čtyři roky přibylo 150 pracovních úvazků v okresních nemocnicích, kde je za zajištění zdravotní péče zodpovědný kraj. Upozornil také, že zajištění primární ambulantní péče je na zdravotních pojišťovnách.

„Zrušme zdravotní pojišťovny. Kraje budou pojišťovat a zajišťovat zdravotní péči,“ navrhl lídr Čtyřkoalice Starostové, TOP 09, HDK, LES Rudolf Cogan. Existovalo by tak podle něj čtrnáct zdravotních pojišťoven, každý kraj by měl svou a staral se o své občany. „Jakmile nebude v nějaké obci zubař, tak končí krajský zdravotní rada,“ poznamenal.

Lídr SPD, Trikolory, PRO a Svobodných Rostislav Jireš hovořil o ideálním systému pojišťoven. „Myslím si, že by měla být jedna, která bude rovnoměrně rozdělovat základní péči, a nadstandard se bude odehrávat v ostatních, komerčních pojišťovnách,“ uvedl. Podle něj musí nedostatek pediatrů vyřešit stát. Měl by motivovat studenty k tomu, aby pracovali v krajích. To by pomohlo i praktikům, kteří by mohli mít například delší ordinační dobu a nebyli tak přetížení. Zmínil i návrh centralizované nejvyšší pediatrické péče. „Tímto způsobem dostaneme kvalitní pediatry na ambulance.“

Převést pojišťovny na kraje je podle Pavla Bulíčka (Piráti) hodně zajímavá myšlenka. „Nemám k tomu data ani údaje, ani nevím, jakým způsobem bychom to dokázali – všechnu tu administrativu – zvládnout na krajském úřadě nebo případně na krajské pojišťovně. Obzvlášť když teďka není všechno ve vlastnictví státu. Tady je důležité spíše rozvíjet kraj a zlepšovat celkově kraj, abychom lékaře přilákali,“ domnívá se.

Lídr uskupení HLAS samospráv – pro spravedlivý rozvoj Královéhradeckého kraje (SOCDEM, SproK, RH) Jiří Štěpán nápad rušení pojišťoven odsoudil, přestože podle něj nenaplňují dobře odpovědnost za zdravotní péči. „Proto mimo jiné starostové řeší, kdy a jak zajistí ordinaci zubařům, jak zařídí pediatra, chirurga a další. Suplují tím práci pojišťoven,“ pronesl. Cesta slučování či rušení pojišťoven by podle něj problém nevyřešila. Jako možné řešení nedostatku zdravotnické péče vidí mobilní ambulanci, která by mohla obsloužit větší území.

Lídr koalice Pro krajinu – Zelení, Změna pro Hradec a nezávislí Martin Hanousek vidí jako možné řešení nedostatku zdravotnické péče takzvané sdílené ordinace, ve kterých by pracovalo několik lékařů. „Některé kraje o tom uvažují, či se to dokonce snaží realizovat. Toto opatření by mohlo přiblížit péči do menších měst a zjednodušit možnosti pro lidi v oboru, kteří chtějí pracovat na částečný úvazek.“ Vyzdvihl i navýšení kapacity středních a vyšších odborných škol na vzdělávání sester v uplynulém volebním období. 

Dalším tématem, které Královehradecký kraj také řeší, je nedostatek startovacích bytů. Většinou ve městech a obcích nejsou a například mladé rodiny často mají problém bydlení sehnat.

Petr Koleta (ANO) viní z problémů s bydlením především ministerstvo pro místní rozvoj. „Mluvilo se o stavění bytů pro mladé, nic z toho se nestalo. Máme připravenou projektovou dokumentaci,“ popsal svou zkušenost z funkce starosty Hronova. „Jsme připravení stavět, ale sto milionů z vlastních peněz nezaplatíme.“ Koleta mluvil o přípravě na dotační plán, který ale stále nebyl realizovaný. „Už mám takhle jako starosta zmařené tři projekty,“ posteskl si.

„Je to odpovědnost měst a obcí. V poslední době cítím, že kraj se k tomu bude muset přidat nejenom různými dotačními podporami, ale spolufinancováním velkých investičních záměrů. Ty by mohly z objektů, které se hodí na nájemní bydlení, vybudovat startovací byty,“ zmínil Martin Červíček, lídr kandidátky Silní lídři pro kraj – ODS, KDU-ČSL a Východočeši.

Rudolf Cogan, který stojí v čele Čtyřkoalice Starostové, TOP 09, HDK, LES je přesvědčený o tom, že města, když chtějí, dokážou normálně stavět bez dotací. Domnívá se, že celé stavební právo je v České republice nastaveno úplně špatně. „My jsme si nechali vlastnickou svobodu úplně vzít. Člověk si koupí pozemek, cihly, maltu a nemůže stavět, protože je to administrativně totálně zablokované,“ upozornil. Podle něj by měl existovat právní nárok na územní plán, kdy by člověk za splnění určitých podmínek mohl na svém pozemku stavět bez dalšího schvalování.

„Hradec Králové již před nějakými patnácti lety vytvořil projekt startovacích bytů. Myslím si, že ta pravidla lze lehce opsat a začít s tím,“ poznamenal k tématu lídr kandidátky SPD, Trikolory, PRO a Svobodných Rostislav Jireš. Podle něj jsou k podpoře výstavby potřeba dvě věci – průchodnost stavebního zákona, který „momentálně kulhá na obě nohy“, a odbyrokratizování stavebních procesů.

„My jako kraj se chystáme zřídit fond – s krajskými penězi i s penězi ze státu – tak, abychom obcím mohli pomoct s výhodnými půjčkami. Aby si mohly dovolit stavět tyto byty. Protože řekněme si to na rovinu, evropské dotace tady nebudou napořád,“ upozornil Pavel Bulíček (Piráti). V této souvislosti zmínil také například obnovu brownfieldů a jejich potenciálu.

Kraj sám o sobě tyto problémy nevyřeší, myslí si Jiří Štěpán, lídr uskupení HLAS samospráv – pro spravedlivý rozvoj Královéhradeckého kraje (SOCDEM, SproK, RH). Podle něj kraj v rámci svých kompetencí využívá budovy, které má k dispozici. „Může poskytnout brownfieldy, právní pomoc a koordinační činnost,“ vyjmenoval. Podle Štěpána by měl kraj podporovat systém družstevního bydlení, kterým může navázat na historií prověřenou tradici, kterou razí i jiné státy.

Podle Martina Hanouska (Pro krajinu – Zelení, Změna pro Hradec a nezávislí) je řešení problému s bydlením hlavně věcí obcí a ministerstva pro místní rozvoj. Kraj by měl přesto stavět i vlastní byty, a to pro dlouhodobé nájemní bydlení pro určené profese, míní. „Pro lidi ve zdravotnictví, sociálních službách a školství. Výhodou je, že nájemní bydlení může samo sebe zaplatit,“ uvedl Hanousek. Podle něj by měl kraj pomáhat obcím metodickou pomocí.

Do předvolební debaty v Královéhradeckém kraji byli pozváni lídři těchto uskupení:

  • ANO – Petr Koleta
  • Silní lídři pro kraj – Martin Červíček
  • Čtyřkoalice Starostové, TOP 09, HDK, LES – Rudolf Cogan
  • SPD, Trikolora, PRO a Svobodní – Rostislav Jireš
  • Piráti – Pavel Bulíček
  • HLAS samospráv – Jiří Štěpán
  • DSZ – Za práva zvířat – Dana Doškářová (pozvání nepřijala)
  • PRO KRAJINU – Zelení, Změna pro Hradec a nezávislí – Martin Hanousek
Kandidáti v krajských volbách 2024
Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Zdroj: ČSÚ, ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 14 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 22 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...