Královéhradecký kraj má 554 tisíc obyvatel a voliči do krajského zastupitelstva volí 45 zastupitelů. Po volbách v roce 2020 se do něj dostalo celkem sedm subjektů. Vedení kraje se ujala koalice složená z uskupení ODS+STAN a Východočeši, Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. Hejtmanem se stal občanský demokrat Martin Červíček, senátor a bývalý policejní prezident.
Poslední krajské volby na Královéhradecku dopadly těsně
Krajské volby v roce 2020 vyhrála těsně koalice ODS+STAN a Východočeši. Druhé skončilo ANO. Oba subjekty získaly po 12 křeslech v zastupitelstvu. Za nimi se umístili Piráti. Dále se do zastupitelstva dostala uskupení Spolu pro kraj (Osobnosti kraje, ČSSD a Zelení), Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci), Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES) a SPD. Volební neúspěch zažila KSČM, která se poprvé po 20 letech do zastupitelstva nedostala. Volební účast dosáhla 41,01 %.
Většinovou koalici složila uskupení ODS (+STAN a Východočeši), Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). Dohromady získala většinu 27 křesel v 45členném zastupitelstvu.
Díky stejnému výsledku uskupení ODS+STAN a Východočeši a hnutí ANO se po volbách začalo rýsovat několik možných variant většinové koalice. První možnost představovala koalice v čele s ODS+STAN a Východočechy společně s Piráty a Koalicí pro Královéhradecký kraj, případně ještě se Spojenci pro Královéhradecký kraj. Další možnou variantou byla koalice hnutí ANO s Piráty a Spolu pro kraj. Hnutí ANO a Spolu pro kraj nabídly Pirátům i křeslo hejtmana. Piráti však nakonec zvolili první možnost.
Koalice složená z uskupení ODS+STAN a Východočeši, Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj podepsala koaliční smlouvu 19. října 2020. Nové vedení kraje bylo zvoleno na ustavujícím zastupitelstvu 2. listopadu 2020. Hejtmanem se stal senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček z ODS.
Terčem kritiky ze strany opozice se po několika měsících od zvolení stal radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK). Ten nechal v lednu 2021 přednostně očkovat proti nemoci covid-19 svoji manželku, která na to podle tehdy platných pravidel neměla nárok. Fink to vysvětlil tím, že jeho žena chce pracovat jako dobrovolnice v očkovacích centrech. Někteří zástupci opozice požadovali Finkovu rezignaci. Nakonec však jeho odvolání opozice na schůzi zastupitelstva nenavrhla a Fink se za své jednání omluvil.