Brněnští zastupitelé dali v úterý zelenou směně města s brněnským biskupstvím. Za budovu bývalé školy v Jánské ulici město získá Chleborádovu vilu. Biskupství také městu doplatí přibližně třiapadesát milionů korun. Ve vile sídlila varhanní škola, kde učil skladatel Leoš Janáček. Nyní využívá prostory ZUŠ varhanická Brno a je tam uložený skladatelův archiv. Město chce vilu získat kvůli snaze o vybudování Muzea Leoše Janáčka. Biskupství naopak plánuje v Jánské ulici zřídit církevní základní školu.
Brno souhlasí s výměnou školy za vilu. Chce v ní mít Janáčkovo muzeum
Pro směnu bylo třicet devět zastupitelů, devět se hlasování zdrželo, nikdo nebyl proti. Náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) směnu označil za fenomenální úspěch. „Pro město je to nejen výhodné, ale nejlepší možné řešení, které si dokážu představit,“ pochvaluje si. Uvedl, že biskupství se zavázalo, že budově v Jánské vdechne nový život a opět bude sloužit školství. A město se po letech dostane k Chleborádově vile, kde vznikne muzeum jednoho z nejvýznamnějších Brňanů.
Podle opozičního zastupitele Adama Zemka (Piráti) je snaha o získání Chleborádovy vily správná a podporuje ji, ale nesouhlasí s tím, aby se město zbavovalo školních budov. Uvedl, že význam těchto objektů bude jen růst.
Dosud se nenašel vhodný dům ke směně
Náměstek pro oblast majetku Jiří Oliva (SOCDEM) poznamenal, že této připomínce rozumí, ale že jinak to nepůjde. „Pokud chceme Chleborádovu vilu získat, tak ta směna za bývalý školský objekt je jediná možnost, jak ji získat,“ tvrdí. Doplnil, že pokusy o získání vily existují už 30 let. „Vždy to ztroskotalo na tom, že se nenašel vhodný objekt pro směnu. Neexistuje jiný, které by biskupství chtělo,“ podotkl Oliva.
Už dříve uvedl, že obě nemovitosti byly oceněny znaleckými posudky. Tržní hodnota pozemků s budovou Jánská 22 byla stanovena na zhruba sto dvacet milionů a pozemky s Chleborádovou vilou na zhruba 68 milionů. Rozdíl cen biskupství městu doplatí.
„ZUŠ varhanická Brno směnou budov zřejmě ztratí své sídlo. Stejně jsou na tom i další dvě organizace, které se věnují výchově a vzdělávání dětí. Bývalá Janáčkova varhanická škola není místem archivu, ale vzdělávání. Přestože se těšíme na Muzeum Leoše Janáčka, jsme velice zvědavi, jak se brněnští zastupitelé postaví k této skutečnosti,“ poznamenala pro ČT24 ředitelka školy Stanislava Syrková.
Janáček je s vilou úzce spjat
O Chleborádovu vilu na nároží Kounicovy a Smetanovy ulice usiluje město dlouhodobě kvůli úzké vazbě na Janáčka. Novorenesanční stavba z konce 19. století byla několik let po svém dokončení přetvořena na varhanickou školu. Od roku 1906 v ní jako ředitel působil právě Leoš Janáček. Od roku 1910 do konce svého života také žil a tvořil v domku postaveném na zahradě této školy. Dodnes se v něm nachází jeho pracovna vybavená autentickým mobiliářem včetně klavíru, na kterém skladatel hrával.
O památník v zahradním domku dlouhodobě pečuje Moravské zemské muzeum, stejně jako o archiv uložený ve vile, který se v roce 2017 dostal do mezinárodního registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa. Archiv je unikátní svou celistvostí. Uchovává rukopisy a dobové opisy Janáčkových kompozic, operních libret, literárních a odborných studií, zápisky nápěvků mluvy, knihovnu a obsáhlou korespondenci čítající téměř patnáct tisíc položek.