Domek v Brně, kde žil a tvořil skladatel Leoš Janáček, nabízí obměněnou stálou expozici. Nahradila instalaci z roku 2004 v bývalém salonu Janáčkových, která už přestala vyhovovat současným nárokům. Podle ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka klade větší důraz na Janáčka jako člověka.
Domek Leoše Janáčka zdobí nová expozice. Návštěvníky zavede i do pracovny s klavírem
V domku na zahradě za varhanickou školou žil Janáček v letech 1910 až 1928, kdy zemřel. Nová stálá expozice v salonu se zaměřuje právě na tu část skladatelova života, kterou strávil v domku. Zájemci si prohlédnou třeba fotografie Janáčka v zahradě.
„Prostřednictvím vystavených skladatelových autografů, které mají velkou výpovědní i vizuální hodnotu, připomeneme také Janáčkovo operní, symfonické a komorní dílo,“ uvedl autor expozice Jiří Zahrádka.
Nově otevřená část expozice doplňuje autenticky zachovanou mistrovu pracovnu s původním mobiliářem a klavírem Ehrbar. V domku je také přednáškový sál, kde se konají komorní výstavy. Nově tam lidé najdou umělecká díla českých i zahraničních autorů, kteří se v letech 2008 až 2014 zúčastnili projektu Druhotvary a výtvarně reagovali na Janáčkův notový záznam, tištěný či rukopisný.