Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

3 minuty
Události: Stav nebezpečí kvůli benzenu
Zdroj: ČT24

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.

Okleštěk o kroku informoval po jednání bezpečnostní rady kraje, která vyhlášení stavu nebezpečí jednomyslně podpořila.

Díky opatření bude možné už o víkendu urychlit práce v zasažené oblasti. Při platném stavu nebezpečí získává vedení kraje zvláštní pravomoci jako například ukládat pracovní povinnost, rozhodovat o pracovní výpomoci nebo možnost poskytnutí věcného prostředku pro řešení krizové situace.

14 minut
Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk k vyhlášení stavu nebezpečí v Olomouckém kraji
Zdroj: ČT24

Kraj může například bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy v případě, že je třeba zmírnit nebo odvrátit ohrožení, a zakazovat vstup, pobyt a pohyb lidí na vymezeném místě nebo území. Umožňuje také například nasazení vojáků. V okolí nehody už podle Oklešťka operují policejní hlídky, které dohlíží na dodržování zákazu vstupu do zasažené oblasti.

Vyhlášení stavu nebezpečí podle hejtmana umožní rychlejší zadávání zakázek na likvidaci škod. V případě vytěžené zeminy kontaminované benzenem se bude jednat o nebezpečný odpad. Odborníci nyní hledají vhodné místo, kam bude znečištěná zemina uložena a následně dekontaminována. Vyřešit bude nutné i její bezpečný transport z místa nehody.

Benzen se dle rybářů promísil v celém jezeře

Experti v okolí nehody průběžně měří míru znečištění půdy, podzemních vod i nedalekého jezera. Podle předsedy hustopečské rybářské organizace Stanislava Pernického středeční vzorky ze dna jezera ukázaly, že rozpuštěný benzen se promísil v celém jeho objemu.

Benzen rovněž pronikl do půdy a podzemní vody. Mezi dosavadní zavedená opatření patří například hloubení sanačních jam, ze kterých se látka z podzemních vod odčerpává. Na místě mezi kolejištěm a jezerem jsou jich již tři desítky. „V pátek byly doplněny další metry sorpčních hadů k ochraně jezera. Vodní plochu zabezpečují nyní stovky metrů norných stěn a právě sorpčních hadů. Uniklou látku zachytáváme sorbentem,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Rozšíření chemikálie mají zamezit také larsenové stěny, tedy ocelové profily. Hloubí se nadále do sedmi metrů v úseku o délce 210 metrů. Ve čtvrtek byla podle Pernického tato bariéra dlouhá 150 metrů. Práce na ní potrvají ještě několik dní.

Hasiči s pracovníky České inspekce životního prostředí též instalovali speciální zařízení, pomocí kterého stříkají nad hladinu jezera vodu, aby se oxidace benzenu zrychlila. Další možná urychlení pro odstranění toxické substance z vody se podle Pernického hledají.

Pitná voda není dle Oklešťka ohrožena

Pitná voda ve veřejném vodovodu zásobujícím okolní obce není podle Oklešťka kontaminací ohrožena, protože její zdroje jsou daleko od místa nehody. Nezávadná je i pitná voda z vodovodu v Hustopečích.

„Jediná kontaminovaná studna je v chatové oblasti u štěrkového jezera. Tam jsou hodnoty vysoké. Voda z této studny ale není ani z předchozího období schválena jako pitná, takže lidé si pitnou vodu dlouhodobě zabezpečují odjinud, z jiného zdroje,“ dodal Okleštěk.

Debaty o tom, kdo ponese náklady

Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil hejtmanovi vyhlásit stav nebezpečí ve středu. Okleštěk tehdy návrh nepodpořil a odkázal se na legislativu, podle které náklady na likvidaci ekologické havárie jdou na toho, kdo tento stav vyhlašuje. Hejtman požadoval záruku, že je zaplatí stát. Škody způsobené požárem cisteren s benzenem se podle něj budou pohybovat kolem miliardy korun.

„Nemohu za Olomoucký kraj strčit hlavu do oprátky. Máme tady po povodních škody tři miliardy na Jesenicku. Škoda v Hustopečích je odhadována na 765 milionů korun, a když k tomu připočteme škody na železnici a vagonech, tak jsem přesvědčen, že škody určitě dosáhnou miliardy korun. To není v kapacitách rozpočtu Olomouckého kraje,“ zdůvodnil v pátek hejtman svůj postup.

Situaci ve čtvrtek znovu probíral telefonicky s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) i šéfem resortu vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Ministři podle Oklešťka analyzovali jeho podmínky pro vyhlášení stavu nebezpečí, mezi kterými je i závazek vlády, že veškeré náklady s likvidací této havárie bude platit stát.

Vláda požadované podmínky ve čtvrtek večer potvrdila svým usnesením. Právě tyto materiály v pátek projednala bezpečnostní rada kraje. „Protože byly naplněny všechny podmínky, které jsem požadoval po vládě, a rozhodnutí padlo formou usnesení vlády, tak jsem to v tomto duchu odprezentoval kolegům v bezpečnostní radě. Jednomyslně se shodli na vyhlášení stavu nebezpečí,“ uvedl hejtman.

Hladík: Situace se zhoršuje

Hladík ve čtvrtek řekl, že situace na místě havárie se zhoršuje a je potřeba jednat v řádu hodin, ne dnů, týdnů nebo měsíců. Proto jsou nutná další opatření, mezi které patří například omezení vstupu do oblasti a ochrana zdrojů pitné vody.

Vlak s cisternami převážejícími více než tisíc tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na konci února. Podle aktuálních odhadů uniklo větší množství benzenu, než se předpokládalo, a to až 400 metrů krychlových, což odpovídá asi 350 tunám látky. Sanace potrvá roky, podle Hladíka je to největší havárie svého druhu na světě.

Načítání...