Ne každá mlha znamená zhoršenou kvalitu ovzduší

Ovzduší v Česku je letos zatím výjimečně kvalitní. Rok 2020 by se mohl zapsat do statistik jako rok s nejnižšími koncentracemi znečišťujících látek ve vzduchu. Důvody jsou dány kombinací přírodních podmínek, chování člověka a výjimečné situace vyplývající z pandemie covidu-19.

S podzimem přichází období, kdy se častěji vyskytují mlhy nebo nízká oblačnost. Ovšem ne každá mlha či nízká oblačnost automaticky znamenají, že jsou v ovzduší vysoké koncentrace škodlivin. Záleží totiž na tom, jak vysoko leží vrstva inverze, pod kterou se mlhy nebo nízké mraky tvoří.

Je-li, podobně jako například v pondělí, ve výšce kolem jednoho kilometru nad zemí, pak je pod touto „pokličkou“ dostatek prostoru, aby se škodliviny nehromadily u země, a proto zůstává kvalita vzduchu velmi dobrá. Naopak v případě, že leží inverze jen pár stovek metrů nad zemí, je pod ní mnohem méně prostoru, kde by se škodliviny mohly rozptylovat. Proto rostou koncentrace a zhoršuje se kvalita vzduchu.

Aktuální informace o stavu ovzduší

Informace o aktuální situaci nabízí na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav – v záložce ovzduší nebo v tomto odkazu. Zelenou barvou jsou označeny stanice, na kterých je podle indexu kvality ovzduší vzduch čistý, naopak hnědou barvou jsou vyznačeny lokality, kde je kvalita vzduchu zhoršená až špatná.

Aktuální informace o stavu ovzduší
Zdroj: CHMU

Podrobné údaje pro jednotlivé druhy sledovaných příměsí a každou ze stanic lze pak najít v této tabulce.

Jak se chovat při zhoršené kvalitě vzduchu?

Státní zdravotní ústav vydal doporučení, jak se v případě jednotlivých indexů chovat:

Doporučení SZÚ
Zdroj: SZÚ


Zvlášť jsou tu podmínky pro osoby spadající do citlivých či ohrožených skupin i pro obecnou populaci. Platí, že citlivost vůči znečištěnému vzduchu je dána věkem a stavem – citlivější jsou malé děti, těhotné ženy a staří lidé. Oslabení jsou ti, kteří trpí některými chronickými onemocněními (astma, chronický zánět průdušek a podobně).

Předpověď rozptylových podmínek

Podmínky pro rozptyl příměsí závisí především na proudění vzduchu. A to jak v horizontálním, tak i ve vertikálním směru. V předpovědích počasí se uvádí tři varianty možných rozptylových podmínek. Při dobrých rozptylových podmínkách se do výšky cca 1500 metrů nad zemí nevyskytuje žádná vrstva, který by rozptylu bránila. Nachází-li se taková vrstva někde výš, postačí k dobrým rozptylovým podmínkám i fakt, že pod hranicí této takzvané zádržné vrstvy dostatečně fouká.

Naproti tomu nepříznivé rozptylové podmínky nastávají, když rozptyl znemožňuje mohutná zádržná vrstva ve výšce do 1000 metrů nad terénem a přitom nefouká vítr. V takovém případě je pravděpodobné, že budou narůstat koncentrace škodlivin, ovšem neznamená to automaticky, že jsou aktuálně vysoké. Prostřední stupeň jsou tzv. mírně nepříznivé rozptylové podmínky.

Ventilační index

Ventilační index počítají numerické modely jako součin výšky směšovací vrstvy, tedy výšky od země do první vrstvy, která brání rozptylu, a rychlosti větru. K dispozici je na stránkách ČHMÚ jako jeden z produktů numerického modelu ALADIN.

Ventilační index
Zdroj: CHMU

Kvalita vzduchu v roce 2020

Ve srovnání s celkovým průměrem za roky 2015 až 2019 byly zatím letos na stanicích v Česku koncentrace škodlivin nižší v průměru o 24 procent u prachových částic PM10 a oxidů dusíku, o 30 procent u prachových částic PM2,5 a o 21 procent u oxidu dusičitého. Důvodem je jednak obecné snižování emisí v dlouhodobém pohledu, ale také příznivé rozptylové podmínky, které se v prvních devíti měsících roku 2020 u nás vyskytovaly.

V dosavadním průměru se projevuje i jarní nouzový stav v důsledku pandemie covidu-19. Pokles dopravy se podepsal na snížení koncentrací oxidů dusíku. Rozhodující pro celkovou bilanci budou inverze na podzim a v prosinci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
včera v 07:58

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Část Česka zasáhnou bouřky, v týdnu slunce vystřídá ochlazení

Část jižních Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne silné bouře. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. První polovina týdne bude v Česku spíše slunečná. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí. O víkendu už by na horách dokonce mohlo sněžit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025

Vysočinu a jihozápad Moravy mohou v pondělí zasáhnout bouře

Na Velikonoční pondělí mohou odpoledne a večer Vysočinu a jihozápad Moravy zasáhnout výraznější bouře. Objevit by se mohla i takzvaná supercela, což je silná bouře rotující kolem své osy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V neděli by v Česku mělo být většinou jasno nebo polojasno.
20. 4. 2025

Deště zmírnily sucho, zemědělci ale potřebují více vláhy

Deště během posledních dvou dnů udělaly radost zemědělcům. Ještě v první polovině týdne někteří odkládali sadbu kvůli suchu, teď se situace zlepšila. A snížilo se také nebezpečí požáru v lesích. Pršelo prakticky všude, na některých místech Plzeňského kraje to bylo dokonce až dvacet milimetrů srážek. Aby ale letošní úroda byla kvalitní, potřebují farmáři dostatek vláhy i v dalších týdnech.
19. 4. 2025

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP. Do Itálie se přihnal i silný vítr a zřejmě způsobil zřícení turistické lanovky nedaleko Neapole. Pád si vyžádal čtyři oběti.
18. 4. 2025Aktualizováno18. 4. 2025

Po víkendovém ochlazení se na Velikonoční pondělí oteplí

O prodlouženém velikonočním víkendu se mírně ochladí. Zatímco ve čtvrtek ještě teploty vystoupí až k 27 stupňům Celsia, v pátek a v sobotu se budou držet většinou do dvaceti stupňů. Občas zaprší a ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
17. 4. 2025
Načítání...