Američtí vládní epidemiologové obrátili: covid se přenáší i vzduchem

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je hlavním národním institutem Spojených států amerických pro veřejné zdraví. V pondělí tato agentura na svých stránkách uvedla, že nový koronavirus se může šířit vzduchem na vzdálenost více než 6 stop (asi 180 centimetrů), zejména ve špatně větraných a uzavřených prostorách. Zástupci agentury ale trvají na tom, že takové šíření je neobvyklé a současná pravidla pro společenské distancování mají stále smysl.

Řada odborníků aktualizované pokyny CDC kritizovala. Pro agenturu AP uvedli, že tento virus se může šířit snáze, než se zdá podle CDC. Navrhují současně, aby veřejnost nosila masky a roušky také při déletrvajících venkovních setkáních, kdy jsou od sebe lidé vzdálení více než 6 stop.

„Virus cestuje vzduchem a není tam žádná jasná hranice. Za linií šest stop nejste v bezpečí. Nemůžete si sundat roušku, když se od lidí vzdálíte na šest stop,“ uvedl doktor Donald Milton z Marylandské univerzity.

Spor o aerosol

CDC celé měsíce uvádí, že virus se šíří hlavně malými kapičkami ve vzduchu, když nakažená osoba kašle nebo kýchá. Většina pravidel CDC o společenském distancování je postavena právě na této myšlence a říká, že metr osmdesát je bezpečnou vzdáleností mezi lidmi, kteří nemají masky.

V některých rozhovorech již představitelé CDC připustili rostoucí množství důkazů, že virus se někdy může šířit pomocí ještě menších částic zvaných aerosoly. Zjednodušeně řečeno: tento virus se šíří i vzduchem, a to na výrazně větší vzdálenosti.

V aktualizaci zveřejněné na svých internetových stránkách agentura znovu potvrdila výsledky nedávného výzkumu, který ukázal, že lidé nakažení virem covid-19 byli v některých případech infekce od sebe vzdáleni více než dva metry – anebo že k nákaze došlo až poté, co nakažená osoba opustila místo, kde pak byli infikováni další lidé. Pokud by se virus přenášel jen pomocí kapének, nemělo by něco takového být možné.

Experti CDC upozornili, že přenos vzduchem je možný za specifických okolností. V těchto případech totiž došlo k šíření ve špatně větraných a uzavřených prostorách, kde lidé prováděli činnosti, které vedly k silnějšímu dýchání – jedná se například o zpěv nebo skupinové cvičení.

Stažená aktualizace

Minulý měsíc CDC spustilo mezi experty rozruch a posléze rozpaky, když nenápadně zveřejnilo aktualizaci, která naznačovala, že se stanovisko agentury vůči šíření nemoci skrze aerosoly změnilo, aby ji pak během několika dní zase stáhlo.

Tato aktualizace, která na stránkách CDC vydržela jen krátce, uváděla, že virus může vydržet ve vzduchu, a překoná tak vzdálenost více než 180 centimetrů. Agentura proto zdůraznila význam větrání uvnitř místností a veřejných prostor – tímto způsobem se může aerosol snadněji rozptýlit. CDC také v této později stažené aktualizaci přidalo zpěv a dýchání k možným cestám, jak se virus může přenášet vzduchem.

Federální hygienici později prohlásili, že šlo o omyl a že byla zpráva zveřejněna ještě před definitivní úpravou. Uvedli, že v postoji agentury nedošlo k žádné zásadní změně, ale že tento posun ještě lépe vysvětlí – a to se stalo v pondělí.

Přesnější informace

Skupina vědců, specialistů na virologii a epidemiologii, včetně citovaného Donalda Miltona, ve stejný den zveřejnila v odborném časopise Science otevřený dopis, v němž požadují přesnější pravidla a informace ohledně šíření koronaviru vzduchem.

Napsali v něm, že když hygienici mluví o velikosti částic a kapének, které se přenášejí vzduchem, musí používat jasnější jazyk. A současně musí realisticky popsat roli, kterou mohou hrát viry v droboučkých aerosolech při infikování lidí. Klíčové jsou přitom roušky a respirátory a zejména dobré větrání uvnitř uzavřených prostor. Mohou být přitom důležité i při nošení venku, doplnila Linsey Marrová z Virginia Tech. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 9 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 18 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...